Alexej Navalnyj si vyslechl další rozsudek za extrémismus. Dlouhý trest by si podle žalobce měl navíc odsedět v nejpřísnějším ruském vězení. Kritici považují samotný soud za loutkový proces a přirovnávají tresty pro kritiky režimu Vladimira Putina a války na Ukrajině k politickým čistkám z dob Sovětského svazu a diktátorské vlády Josefa Stalina.
Dlouhodobý lídr opozice vůči režimu ruského prezidenta Vladimíra Putina si vyslechl rozsudek k dalším téměř dvěma desetiletím za mřížemi. Aktuálně je Alexej Navalnyj ve výkonu předchozích trestů. Uvězněn byl po návratu z Německa v roce 2021, kde se léčil po-té, co byl otráven. Kreml odmítl účast na pokusu o vraždu svého kritika a zároveň uvedl, že nevidí důvod k vyšetřování tohoto činu.
Následně byl odsouzen téměř k tříletému trestu za porušení podmínky a záhy přibyl rozsudek k dalšímu devítiletému trestu za podvodnou činnost. Aktuální soudní verdikt byl zdůvodněn obviněním z extrémismu.
"19 let ve věznici s maximální ostrahou. Na množství let nezáleží. Rozumím tomu jednoznačně, jako řada dalších politických vězňů, sedím na doživotí. Život je zde měřen délkou mého života nebo délkou života tohoto režimu. Rozsudek není určen pro mě. Je určen pro Vás, Vy, ne já, jste zastrašování, aby byla potlačena vaše vůle vzdorovat. Jste nuceni se vzdát vašeho Ruska bez boje před gangem zrádců, zlodějů a banditů, kteří si uzurpovali moc. Putin nesmí dosáhnout cíle. Neztrácejte vůli vzdorovat,"
uvedl k rozsudku sám Alexej Navalnyj na svém mezinárodním twitterovém účtu.
Znepokojení mezi podporovateli Navalného vzbudil i návrh žalobce o umístění do nejtvrdšího žaláře, jak zmiňuje odsouzený v uvedeném komentáři. Díky sociálním sítím se svět už v minulosti dozvěděl o těžkých podmínkách vězení, v němž je Navalnyj držen. V trestanecké kolonii nedostává léky a je mu podle jeho právníka odpíráno i jídlo. Často je mu nařizována i samotka.
Ve věznici s nejpřísnější ostrahou by mohl na samotce pobývat i rok s nárokem na jedinou delší návštěvu. Nebezpečí by mu hrozilo i od spoluvězňů, protože v těchto zařízeních se vyskytují zejména recidivisté, kteří unikli trestu smrti díky jeho zrušení. Podle ruského právníka Jevgenije Smirnova by šlo o prvního politického vězně umístěného do věznice s takto těžkými podmínkami.
Kritici označují rozsudek za "stalinistický" a samotný proces za loutkový, podobně jako během éry politických procesů vedených komunistickým režimem vládnoucím v bývalém Sovětském svazu.
"Celá soudní síň sama vypadala stejně chatrně, prefabrikovaně a pomíjivě jako obvinění proti němu,"
uvedl mezinárodní zpravodaj CNN Nick Robertson ve vysílání americké televize k záběrům z procesu, kdy je možné vidět jen pohled jedné kamery na Navalného a jeho obhájce. Sám obviněný během procesu vypadal uvolněně.
Obdobný politický proces se odehrál na konci července s dalším kritikem Kremlu a ruské invaze na Ukrajinu Vladimírem Kara-Murzou. Bylo odmítnuto jeho odvolání proti trestu 25 let ve východoruském "gulagu" za zradu a podávání falešných informací ohledně války na Ukrajině. Kara-Murza rovněž přirovnal rozsudek k politickým procesům během režimu Josefa Stalina v 30. letech.
Zdroje: politico.com, reuters.com, twitter.com, irozhlas.cz