Donald Trump opět vzbudil pozornost bizarním výrokem, který si nezakládá na pravdě. Během diskuze před černošskými novináři USA prohlásil, že se jeho konkurentka v boji o úřad amerického prezidenta Kamala Harrisová začala vydávat za černošku teprve v poslední době. Zahraniční média však upozorňují na smyšlenou podstatu celého výroku, v pozadí aktuální kauzy je boj o černošské voliče. Trumpovi jsou při tom vytýkány rasistické sklony.
Donald Trump v rámci diskuze sledované televizními kamerami před Národní asociací černošských novinářů v Chicagu začal spekulovat o rasovém původu pravděpodobné nástupkyně Joe Bidena, jakožto kandidátky demokratické strany na prezidentku.
"Nevěděl jsem, že je černoška, až před několika lety se náhodou změnila na černošku a teď chce být známá jako černoška. Tak nevím, jestli je to Indka, nebo černoška,"
řekl Trump při projevu na výročním sjezdu novinářské asociace podle agentury AP.
Ex-prezident své tvrzení doprovázel tím, že ji dlouho zná a sám nevěděl, že Kamala Harrisová je černoška, dokud se tak nyní nezačala prezentovat. Sám si myslel, že je Indka. Jeho spekulaci pronášenou s vážnou tváří se publikum podle televizních záběrů viditelně smálo.
Americká média však Trumpův výrok označila za lživý. Samotná Harrisová je smíšeného původu. Její matka je indického původu a otec z Jamajky. Tmavá barva pleti je na Harrisové viditelná, ovšem Trump spíše mířil na jakési popírání černošského původu po otci. V tomto případě jde však čistě o ignorování faktů.
Harrisová studovala na černošské vysoké škole a zároveň byla členkou černošského studentského spolku. Nejde jen o odkaz na její mládi, v americkém Kongresu byla aktivní členkou černošské frakce, což striktně popírá teorii o tom, že se náhle začala hlásit k černošské identitě kvůli probíhající volební kampani.
Afroameričané jsou v USA velmi početnou voličskou skupinou, která může ovlivnit průběh voleb. Aktuálně v USA žije přibližně 47 miliónů Afroameričanů a tato menšina tvoří 14, 2 % celkového obyvatelstva Spojených států. Harrisová se díky svému původu nabízí jako přirozený kandidát, který bude tyto voliče oslovovat.
"Trump se pokouší černošské voliče postavit do linie. To je jeden ze základů jeho kampaně. Od fámy, že Obama není Američan k Harrisové, že není černoška, je to stejná píseň, jen s jiným textem. To je to, co ho podle jeho názoru dostalo do Bílého domu v roce 2016 a dostane ho do něj i teď, ale je to zpěvák, který přichází stále s jedinou písní"
komentoval Trumpovy výroky známý černošský aktivista Al Sharpton pro NBC.
Narážel tak na předchozí kauzu, kdy Trump byl vedoucí postavou republikánů, kteří se pokoušeli diskreditovat prezidenta Baracka Obamu, kvůli jeho menšinovému původu a tvrdili, že se nenarodil v USA, což není pravda. Tímto konstatování se tak Trump pokoušel zapůsobit na černošské voliče.
Ačkoliv věrohodnost výroku o Harrisové je velmi pochybná, řada Trumpových podporovatelů jej přiživuje na sociálních sítích, kde byl mimo jiné publikován rodný list Kamaly Harrisové, kde v kolonce rasa nebo barva je po matce uvedeno asijská a po otci jamajská. Což však nijak nepotvrzuje Trumpova slova o tom, že Harrisová popírala svoje černošství, jak dokazuje její angažmá v této věci
Debata se však netočila jen o Harrisové. Trump musel čelit otázkám týkající se jeho vztahu k černošské minoritě. Ty ho poněkud zaskočily, přestože o sobě tvrdil, že je "nejlepším prezidentem černošského obyvatelstva".
"O některých svých soupeřích, od Nikki Haleyové až po bývalého prezidenta Baracka Obamu, jste prosazoval nepravdivá tvrzení, že se nenarodili ve Spojených státech, což není pravda. Čtyřem barevným kongresmankám, které byly americkými občankami, jste řekl, aby se vrátily tam, odkud přišly. Použil jste slova jako "zvíře" a "vzteklý", abyste popsal černošské okresní prokurátory. Napadl jste černošské novináře, nazval jste je "ubožáky" a řekl jste, že otázky, které kladou, jsou, cituji, "hloupé" a "rasistické". Ve svém letovisku Mar-a-Lago jste povečeřel s bělošským supremačistou. Takže moje otázka, pane - když teď žádáte černošské příznivce, aby vás volili, proč by vám měli černošští voliči věřit poté, co jste použil takováto slova?"
ptala se Trumpa novinářka Rachel Scott z televize ABC.
Svou tvrdou konfrontaci zkušená žurnalistka zaujala i ostatní média. Trump na otázku odpověděl jen konstatováním, že jí považuje za drzou a neuctivou a podivem, proč se raději nezaptá "Jak se má?"
Zdroje: NBC, cnn.com, apnews.com, wikipedia.org, x.com, autorský článek