Označení Klárov se vztahuje k veřejnému prostoru představující malé náměstí v městské části Praha 1 na levém břehu řeky Vltavy nedaleko Vojanových sadů. Tento městský prostor je velmi dobře dostupný, nachází se zde výstupní stanice metra Malostranská. Na klidu nepřidá ani rušná tramvajová a automobilová křižovatka.
Z archeologického hlediska se jedná o nejstarší lokalitu na levém břehu řeky Vltavy. Byl tady pravděpodobně první pražský dřevěný most. A traduje se, že u těchto malostranských břehů stával nejstarší dům v Praze. Na některých místech jsou zachovány románské označení osady Na písku nebo Na pískách, což odkazuje na naplaveniny řeky Vltavy a potoka Brusnice.
Hezké pojmenování se jí dostalo po významné osobnosti, jazykovědci a filantropovi Aloisi Klárovi, který zde roku 1807 organizoval zřízení Klárova ústavu slepců (dnes zde sídlí Ústav geologické služby). Byl úředně ustanoven kolem roku 1922.
Místo s historickým kouzlem je podmanivé a láká k prohlídce, luxusní Klárov má co nabídnout. Nejsou to sice přepychové butiky a luxusní restaurace s "Michelinskou" hvězdou, ale spíš památky nevyčíslitelné hodnoty.
Jižním směrem podél řeky se nachází Kampa, severním směrem vede pěší trasa na Pražský hrad kolem starých zámeckých schodů a Svatováclavských vinic. V těsném sousedství u stanice metra Malostranská západním směrem se mohou diváci pokochat okouzlující a luxusní Valdštejnskou jízdárnou se sídlem Senátu Parlamentu ČR. Milovníci umění si přijdou na své v Muzeu Kampa.
Krásu architektury a luxusu mohou diváci spatřit v Kolovratském paláci, který byl vystavěn jako honosné šlechtické sídlo zprvu v barokním slohu, od 19. století pak v neoklasicistním. V současnosti je to detašované pracoviště Senátu ČR.
Zašlé časy, avšak bolestné a nezapomenutelné, připomíná pomník Okřídlený lev od britského sochaře, stojící na Klárově od roku 2014, a je oslavou padlých letců za 2. světové války sloužící v Britském královském letectvu.