Premiér Heger uvedl, že současná situace na hranicích nemůže pokračovat, protože narušuje volný pohyb v rámci schengenského prostoru. Slovensko je podle Hegera pro migranty tranzitní zemí a je třeba posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru. Fiala tehdy zdůraznil, že Česko muselo na situaci reagovat a učinilo tak neochotně. Opatření podle něj funguje, ale uvítal možnost diskutovat o budoucím řešení na nejvyšší úrovni.
Slovenský policejní prezident Štefan Hamran před setkáním v Kramářově vile řekl, že česká opatření na hranicích se Slovenskem jsou neúčinná. Migranti vrácení z Česka už podle něj na Slovensku nejsou. Hamran také řekl, že Česko vrátilo na Slovensko 2800 migrantů, kteří se zřejmě do Česka stejně dostali.
Podle Deníku N se česká policie pokusila zadržet syrské migranty, kteří prchají před válkou, řekl policejní prezident Štefan Hamran. České soudy jim však přikázaly propustit je, protože válka je podle evropské legislativy překážkou v procesu administrativního vyhoštění. Tyto uprchlíky proto nelze omezit na osobní svobodě. Hamran tak reagoval na vyjádření bývalé ministryně vnitra Denisy Sakové, podle které by měla slovenská policie syrské uprchlíky zatýkat.
Česko zavedlo hraniční kontroly kvůli přílivu migrantů zejména ze Sýrie, kteří přecházejí přes Slovensko a Česko do Německa. Vláda opakovaně rozhodla o jejich prodloužení. Kabinet je naposledy prodloužil o 15 dní, tedy do 12. listopadu, podle části evropského nařízení, které umožňuje bezodkladně realizovat ochranu hranic. Následujících 30 dní budou kontroly fungovat podle jiné části nařízení, pokud proti tomu Evropská komise nevznese námitku.
Večerní setkání (10.11.) českého a slovenského premiéra Petra Fialy a Eduarda Hegera v pražské Kramářově vile skončilo. Spolu s ministry vnitra obou zemí Vítem Rakušanem a Romanem Mikulcem, jakož i policejními šéfy Martinem Vondráškem a Štefanem Hamranem měli během pracovní večeře debatovat o migraci a kontrolách na společných hranicích. Jednání trvalo přibližně 1,5 hodiny.
Se slovenským premiérem Eduardem Hegerem se shodli, že budou hledat společné řešení současné migrační krize.
píše Petr Fiala ve svém statusu na sociální síti.
Slovenský premiér Eduard Heger a jeho český partner Petr Fiala se na svém setkání v Praze shodli, že vnější hranice Evropské unie a schengenského prostoru by měly být posíleny a že klíčovou je ochrana maďarsko-srbské hranice. Premiéři zároveň oznámili, že obě země chtějí intenzivněji spolupracovat při řešení migrační krize a chtějí pomoci i Maďarsku.
uvedl Heger.
Slovensko je podle Hegera tranzitní zemí a proto je třeba posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru.
zdůraznil slovenský premiér.
Vít Rakušan pro Českou televizi uvedl, že od začátku letošního roku zadržela policie v Česku zatím 20 707 migrantů, což je více než u předchozí migrační vlny v roce 2015. Více než 14 000 z nich byli Syřané, které není možné kvůli občanské válce v Sýrii vrátit do země původu. Problém je podle ministra na vnějších hranicích schengenského prostoru mezi Maďarskem a Srbskem.
Podle portálu České noviny kontroly na hranicích Česka Slovenska podle Rakušana neřeší evropskou migrační problematiku, ale problém bezpečnosti obcí na východě ČR a vnitřní bezpečnost země.
uvedl Rakušan.
Slovenský premiér prohlásil, že cílem je, aby všechny hraniční přechody byly pro občany EU průchodné.
řekl Heger s tím, že země by se měly podle něj vrátit do původního, volného režimu schengenu.
Aktuální problém nelegální migrace je podle Hegera třeba řešit společně.
zdůraznil Heger poukazující na potřebu spojit síly a rozšířit iniciativu i na další země.
Petr Fiala uvedl, že česká opatření na hranicích nejsou namířena proti Slovensku.
vysvětlil Fiala.
S Hegerem se dohodli, že česká a slovenská policie bude koordinovat svou činnost na česko-slovenském pohraničí.
uvedl Fiala.
řekl pro Českou televizi ministr vnitra České republiky Vít Rakušan.
Český ministr dopravy Martin Kupka v rozhovoru pro ČT24 kontroly hájil.
zdůraznil.
Kupka také zmínil opatření, které má urychlit dopravu na přechodu Lanžhot–Kúty.
reagoval ministr i na protesty českých i slovenských dopravců. Zároveň si nemyslí, že by Česko mělo dopravcům platit za opatření na hranicích jakékoliv kompenzace.
Čeští a slovenští představitelé se koncem října hádali i o tom, zda české kontroly porušují Schengenský kodex. Česko podle Mikulce v souvislosti s přesunem migrantů porušuje takzvanou readmisní dohodu mezi oběma zeměmi. Rakušan naopak trvá na tom, že rozšíření hraničních kontrol je přesně v mezích mezinárodních pravidel a Česko kodex nijak neporušuje.
řekl Rakušan pro Českou televizi.
Podle Rakušana je klíčové vyřešit zpětné převzetí vůči Srbsku a dalším zemím západního Balkánu. Jedinou cestou, jak zamezit migrační krizi, je podle Rakušana sladit vízovou politiku zemí západního Balkánu se zbytkem Evropy. Cílem tohoto opatření je, aby se migranti nedostávali do Evropské unie ze zemí, kde mají zaveden vízový styk. Zároveň je podle něj třeba posílit vnější hranici.
Předseda vlády SR Eduard Heger a český premiér Petr Fiala si v pátek ráno v Praze uctili památku padlých vojáků. U příležitosti Dne válečných veteránů položili k památníku věnce, informuje TASR.
Den válečných veteránů si 11. listopadu připomínají lidé po celém světě. V tento den v roce 1918 v 11:11 zazněla při podpisu příměří symbolicky poslední salva, která ukončila první světovou válku.
Symbolem veteránů se stal květ vlčího máku – červené květy totiž pokrývaly hroby padlých vojáků na západní frontě. Právě proto se v některých zemích nazývá Den válečných veteránů i Dnem červených máků a připnutím symbolického květu si lidé připomínají hrdinství vojáků a vzdávají jim úctu.
Premiér Slovenska Eduard Heger a předseda české vlády Petr Fiala zdůraznili důležitost jaderné energie, která představuje stabilní energetický zdroj. Cestu k energetické stabilitě vidí v kombinaci jádra a dalších nízkoemisních energetických zdrojů. Oba se na tom shodli v pátek na Evropském jaderném energetickém fóru (ENEF) v Praze, informuje TASR. Heger považuje za jednu z energetických výzev dekarbonizaci průmyslu. Podle něj je potřebná stabilita zdrojů, kterou v současnosti vidí v jádru.
Petr Fiala poukazuje na to, že za energetickou krizí stojí zejména Rusko a to, že země podceňovaly svou stabilitu a energetickou bezpečnost.
uvedl Fiala.
zdůraznil Fiala s tím, že dlouhodobým cílem je stabilní a klimaticky udržitelná energetická politika.
Zdroje: České noviny, Česká televize, PLUS 7 DNI, TASR, ČT24, vlastní dotazování