Madagaskar, některé ostrovy v Pacifiku a některé africké státy stále hlásí nula nakažených. Ale na jak dlouho?
Zatímco v některých zemích jsou tisíce nakažených, stále existují místa, kde ještě nebyl žádný případ nakažení koronavirem evidován. Jedná se především o některé státy Afriky, avšak i tam se situace mění. Doposud odolávala například Namibie, ale 14.3. ohlásila první případ. Koronavirus tam byl odhalen u španělského páru, který do země přicestoval. Jedná se tak o první nákazu v jihozápadní části kontinentu.
To, že je Afrika tak málo „nakažená“, může být způsobeno nedostatečnou kapacitou pro monitorování, nebo také tím, že lidé nemají zjevné příznaky, takže se ani netestují, přestože nemocní být mohou. Dalším důvodem nulového, nebo malého výskytu nemoci může být i fakt, že v těchto zemích žije mladší populace, než je tomu u zemí jiných. A nebo je virus teprve "na cestě"...
Koronavirus nebyl zatím evidován například na Madagaskaru nebo na některých ostrovech v Pacifiku. Také Venezuela v jižní Americe dlouho odolávala, už to ale není pravda. Před dvěma dny byl evidován první případ a očekává se, že se tu nákaza rychle rozšíří. Vláda přiznala, že není na boj s virem připravena. Ve Střední Americe hlásí nulový počet najažených Salvador, přesto už nyní omezuje cestování a shromažďování osob na veřejnosti.
V některých zemích bylo doposud evidováno velmi málo osob nakažených koronavirem. Tím státem je například Mongolsko nebo Severní Korea. V některých zemích velmi dobře zafungovala preventivní opatření. Okamžitě tam uzavřeli hranice, návštěvníci z rizikových zemí jsou ihned odesíláni do izolace, nebo na letišti provádějí prohlídky studenti posledních ročníků medicíny, jako tomu je například v africké Rwandě.
Z toho, jak se situace mění každý den, je jasné, že ani jedna země na světě není v bezpečí. A tam, kde dnes není žádný potvrzený nakažený, jich může v příští minutě být hned několik.