Top hledané
Výsledky (0)
Díry ve španělských zákonech ukrývají nebezpečí pro vlastníky nemovitostí.

Koupě nemovitosti ve Španělsku: Fenomén okupas může zruinovat sen o domu u moře

Radim Červenka
12. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Barcelona, hlavní město Katalánska, kde jsou problémy s okupas největší.

Španělsko je oblíbenou turistickou destinací, ale místní realitní trh se potýká s problémy způsobenými především špatnou legislativou. Vyústily v časté vloupání do soukromého bydlení tzv. okupas.

Španělsko je aktuálně v hledáčku řady lidí chystajících se na letní dovolenou. Není divu, dlouhodobě je na druhém místě mezi turisticky nejnavštěvovanějšími zeměmi na světě, hned za Francií, která žebříčku turistické atraktivity dlouhodobě vládne. V roce 2022 Španělsko navštívilo 71 miliónů turistů a v rekordních letech před koronavirovou pandemií země každoročně přivítala přes 80 miliónů návštěvníků.

Koupě domu ve Španělsku není jen zalitá sluncem

Pochopitelně se může někdo nechat oslnit krásami země natolik, že uvažuje o koupi vlastní nemovitost ve Španělsku, ať už chce konkrétní byt či dům pro vlastní užívání, nebo jako nemovitost k pronájmu. Ceny ve Španělsku se velmi liší v závislosti na regionu, ale průměrná cena za metr čtvereční se pohybuje kolem 2 200 Euro. Pro srovnání byla v Praze průměrná cena za poslední kvartál podle indexu Deloitte aktuálně v přepočtu přes 4 900 Euro.

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Jenže nákup nemovitosti v zemi není vždy zalit sluncem jako ráno na katalánském pobřeží. Španělsko se potýká s řadou ekonomických problémů, od strukturální nezaměstnanosti až po špatně fungující realitní trh, jehož evergreenem jsou trvale neobydlené domy.

Právě s prázdnými domy a byty se pojí i rozmáhající se fenomén tzv. okupas (v překladu: okupanti). Jde o specifickou místní formu squattingu primárně zapříčiněnou špatnou legislativou.  Squateři/okupas se často vloupají do prázdných obydlí, ale za určitých okolností je na ně policie krátká.

Ve španělském právu totiž nejasně funguje kolize mezi právem na střechu nad hlavou a právem na soukromé vlastnictví. Nejasné uplatňování legislativy vyústilo v praxi do situací, kdy policie koná pouze pokud jsou narušitelé podezřelí z vloupání, tj. pokud jsou nahlášeni do 48 hodin po vpádu do bytu. Pokud jsou nahlášeni později, policie má zpravidla svázané ruce a věc musí řešit soud, což je pochopitelně zdlouhavá záležitost.

Okupas v politice

Problém s bydlením ve Španělsku je mnohovrstevnatý a složitý, nicméně levicoví politici ve snaze zasadit se o dostupnější bydlení otevírají dveře okupantům, kteří situace zneužívají.

"Starostka Barcelony byla sama jednou "Okupa", a je výraznou advokátkou dalších Okupas. To mě vede k přesvědčení, že půjde o dlouhodobý problém, ne jen v Katalánsku, ale i ve zbytku země. Je to jeden z důvodů, proč by jste měli být obezřetní při nákupu nemovitosti ve Španělsku,"

napsal na blog expaninvalencia.com svůj názor vypozorovaný pobytem v zemi Kemkem Casinelli.

Nutno dodat, že zmíněná starostka Barcelony byla na své pozici v polovině června letošního roku vystřídána socialistou Jaume Collbonim. Volební kampaň byla fenoménem okupas poznamenaná a právě nový starosta Collboni slíbil "nulovou toleranci vůči okupas".

Rekreační nemovitosti v nebezpečí

Díra v legislativě se stala pochopitelně předmětem snah vydělat peníze. Ideálním cílem jsou pochopitelně rekreační objekty, kde jejich majitelé tráví jen omezenou dobu a zůstávají po delší čas prázdné. 

"Kompletní servis k obraně proti squatterům ve vašem domě,"

inzeruje v angličtině například firma Vesta Vigilar bezpečnostní služby za cílem oslovit zahraniční majitele španělských nemovitostí.

Závažnější je, že okupas jsou pravděpodobně využívání mafiánskými strukturami za cílem vydírání vlastníků nemovitosti. Než se pouštět do zdlouhavých soudů, je jednodušší zaplatit vyděračům úplatek. Ten se může podle serveru spanishpropertyinsight.com pohybovat od 3 000 do 5000 Euro.

Zajímavostí je také mafiánská praktika s pizzou. Okupanti objednají pizzu na adresu uprázdněného domu. Pokud dotyčný zavolá policii včas, použijí starý účet za pizzu na adresu jako důkaz, že už v domě nějaký čas bydlí a domáhají se soudního vystěhování. Podle právních expertů jde pochopitelně o velice problematicky důkazní materiál, ale v praxi ho policisté mohou vzít v potaz.

Ačkoliv politici slibují nápravu, výsledky jsou zatím nejasné a při pořízení nemovitosti ve Španělsku by měl zájemce zůstat velice obezřetný. 

Zdroje: elperiodico.com, mydolcecasa.com, deloitte.com, expatinvalencia.com, spanishpropertyinsight.com, novinky.cz, twitter.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze