Top hledané
Výsledky (0)
Krach banky v USA vzbuzuje obavy z návratu jedné z největších ekonomických krizí. Máme důvod k obavám i v ČR?

Krach banky v Americe. Blíží se i k nám scénář poslední ekonomické krize?

Radim Červenka
15. března 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Může nastat krach banek i u nás?

Krach Silicon Valley Bank není ojedinělou události a k bankrotu se poroučely další dvě instituce. Obavy jsou na místě, ovšem situace je zcela odlišná od roku 2008, kdy padli Lehman Brothers. Tzv. hypoteční krize způsobila rozsáhlou ekonomickou recesi, která velmi výrazně postihla i ČR. 

Proč se všichni bojí?

15. září 2008 je datum, kdy padla tradiční americká banka Lehman Brothers, čímž byla odstartována dosud největší ekonomická krize 21. století. Často je srovnávána s velkou recesí po krachu na newyorské burze a právě krach banky Lehman Brothers byl "Černým pátkem" této události. Nejedná se o nijak dávnou historii. Ekonomické dopady byly vystřídány novou hospodářskou konjunkturou, ale dodnes slyšíme ozvěny způsobené politickými otřesy, které má na svědomí nepříznivá hospodářská situace.

Celá krize měla komplikované příčiny v čele s uvolněným hypotečním trhem v USA, ale pád tradiční bankovní instituce je dodnes symbolem velmi dlouhé a ekonomicky depresivní doby. Proto se v širokých kruzích bije na poplach.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Může nastat i u nás?

Podle aktuálního vývoje však není důvod k panice. Americká vláda v čele s prezidentem Bidenem ihned reagovala. Politici rozhodně nehodlají vyčkávat, až se problémy ve velkém rozšíří na další banky a jsou připraveni k účinné intervenci.

"Neuvěřitelná rychlost federálních úřadů svědčí o tom, že za žádnou cenu nehodlají opakovat chybu z roku 2008, tj. dlouhé otálení a rozmýšlení, zda zakročit či nezakročit jako v případě Lehman Brothers. Nyní je všem jasné, že možnost vzniku bankovní krize je třeba odstranit hned v zárodku,"

okomentoval zásadní rozdíl oproti minulosti ekonom Pavel Kohout.

V domácích luzích a hájích analogickou situaci asi nemusíme očekávat. Silicon Valley Bank směřovala nadstandardní prostředky směrem ke start-upům a k další poměrně rizikovým aktivům. V turbulentní době růstu úrokových sazeb nezvládla jejich managment a dostala se do komplikací. Tuzemské banky však nemají obdobné příležitosti k investicím jako banka odkazující už svým názvem na oblast světového technologického výzkumu

 

Přijdou pozitivní, nebo negativní dopady?

Vleklou recesi obdobnou té, která vznikla v důsledku hypoteční krize v USA, by si chtěl zopakovat málokdo a problémy amerických bank tyto obavy ihned vyvolaly. Ovšem pro finanční trhy se může jednat o dobrou zprávu.

"Největší americké technologické akcie, resp. terminované kontrakty na ně, rostou. Pád klíčové banky, jež technologické firmy obsluhují, tedy příslušné trhy přijímají po zvážení plusů a mínusů pozitivně. Nic zcela nového: špatné zprávy jsou vlastě dobré, protože Fed nutí "ubrat",

napsal k situaci na sociálních sítích hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Nervozitu na klíčových amerických investičních trzích totiž v poslední době určovala snaha zvedat úrokové sazby. Obava, aby se scénář kolem Silicon Valley Bank neopakoval, může změnit přístup amerického centrálního bankovního systému (Fed) a odstartovat novou dynamiku na investičním trhu v USA.

Následný vývoj sice ukazuje, že o naprostou výjimku nejde, jelikož došlo ještě ke krachu Silvergate a Signature Bank, zatím však k žádné panice nedochází.

 

Zdroje: penize.cz, twitter.com, idnes.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze