Charles Jencks je především americký krajinný architekt, v další řadě sochař, designér, kritik, spisovatel, představitel takzvané architektonické postmoderny. Narodil se a vyrůstal v Nové Anglii. V roce 1961 získal titul na Harvardské univerzitě za bakalářskou práci o anglické literatuře. V roce 1965 absolvoval magisterské studium v oboru architektury na Harvard Graduate School of Design. Moderní architekturu studoval u historiků Siefrieda Giedonoma a Reyneroma Banhamoma.
Známý je také díky svým spisům o postmodernismu a architektuře, ale i svým nebojácným kritickým hlasem namířeným proti současné architektuře a designu.
Vůdčí osobnost britské krajinné architektury, jak je mu často připisováno, pracuje s genetikou, s teorií chaosu a fraktály, což jsou nejsložitější geometrické objekty, které zkoumá současná matematika, mající však často překvapivě jednoduchou matematickou strukturu.
V popředí jeho zájmu je vždy zachování tradiční krásy zahrady, která je však vylepšena vizuálními liniemi pomocí nových nástrojů a umělohmotných materiálů. Vynikající krajinné umění Charlese Jenckse vypovídá o tom, že luxusní příroda může být transformovatelná jako uměle vytvořená struktura. Jeho práce jsou oslavou přírody ve spojení s vědeckým a architektonickým designem. Jencksovy zahrady a parky jsou charakteristické nenapodobitelným stylem vycházejícím z jeho jedinečných zkušeností.
Luxusní ztvárnění života pojmenované příznačným názvem Buňky života, jsou tvořeny osmi formami a spojovací cestou, kterou jsou návštěvníci povzbuzováni k tomu, aby jezdili či chodili napříč vystavovaným prostranstvím. Hromady trávy obklopují čtyři jezera a plochý ostrov, kde jsou umístěny menší sochy. Konfigurace krajiny je ovlivněna biologií buňky, základní jednotkou života, zvláště procesem mitózy, kdy se jedna buňka rozděluje na dvě. Země oslavuje buňku jako základ života.
Témata návrhů krajinné architektury jsou rozvinuta i v jeho vlastní soukromé luxusní "Zahradě kosmických spekulací v Portrack House u Dumfries. Pro svou manželku, která založila centrum pro léčbu rakoviny, vytvořil luxusní zahrady Wu Chi. Mezi jeho další díla patří oválná terasa černé díry, olympijský park v Pekingu v roce 2008 a mnohé další.