Charakteristickým symbolem Olomouce je jednoznačně luxusní goticko-renesanční radnice s orlojem nacházející se na Horním náměstí. První zmínka o radnici pochází z roku 1378. Původní orloj z 15. století předělal do dnešní podoby v 50. letech 20. století Karel Svolinský. Pokud toužíte vidět Olomouc z ptačí perspektivy, stačí zdolat mnohé schody v radniční věži, jenž je mimochodem vysoká 76 m, a rozprostře se před vámi nebývalé krásný výhled do okolí.
Díky baroknímu Sloupu Nejsvětější Trojice, který se svou výškou 35 m patří k nejvyšším v České republice, se v roce 2000 Olomouc zapsala do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Slavnostního vysvěcení díla olomouckého kameníka Václava Rendera z let 1716–1754 se v roce 1754 zúčastnila i císařovna Marie Terezie. Jeho rukama je vytvořený i Mariánský sloup (Morový) 1715–1723.
Další luxusní památku města představují zbytky Přemyslovského románského paláce z 12. století se vzácně zachovalými románskými okny s bohatou ornamentální výzdobou.
Areál olomouckého přemyslovského hradu s katedrálou sv. Václava se nachází na okraji olomouckého kopce, na tzv. Václavském návrší, v okolí Václavského náměstí. Nejvýznamnější částí hradu jsou v současnosti gotická katedrála sv. Václava a částečně dochovaný románský palác s architektonicky cenným provedením okenních otvorů.
Luxusní Hradisko nebo také Hradiště je bývalý klášter v Olomouci. Dnes se využívá jako nemocnice.
Kostel svatého Mořice je významný gotický proboštský kostel. Má dvě nesymetrické hranolové věže a bohatě klenuté trámové trojlodí. Uvnitř jsou instalovány 7. největší varhany ve střední Evropě (stavba zahájena počátkem 30. let 18. století).
V Olomoucí se nachází rovněž unikátní soubor barokních kašen, můžeme zmínit: Kašnu Tritónů, Caesarovu, Neptunovu (na Dolním náměstí), jejímiž autory jsou gdaňský sochař Michael Mandík a olomoucký kameník Václav Schüler, Herkulovu (na Horním náměstí). Jupiterova kašna (na Dolním náměstí) v roce 1735 byla přestavěna tyrolským sochařem Filipem Sattlerem místo původní sochy sv. Floriána, jejímž autorem byl Václav Render.
Edelmannův palác, Vila Primavesi, Rondokubistická budova bývalé Moravskoslezské banky s freskami sgrafiti od J. Köhlera, Pöttingeum, vila Julia Pelikána, Národní dům, Arkýř na Hauenschildově paláci a mnohé další.