Na seznamu UNESCO je tento český skvost zapsán od roku 1995. Dříve to bývalo město, které obývala šlechta a svou noblesní atmosféru si odneslo až do dnešních dob.
Absolutní dominantou je chrám svaté Barbory, který představuje majestátní stavbu v gotickém stylu. Vyniká luxusní sochařskou výzdobou a množstvím opěrných pilířů. Za pozornost stojí vitrážová okna s tématy české historie i historie Kutné Hory.
Kutná Hora byla věhlasná těžbou stříbrné rudy a tavením stříbra. Ve 13. století se právě zde produkovala jedna třetina stříbra v celé Evropě! Stříbro přineslo také městu svůj název – od slova kutat.
Nedaleko od města (v Sedleci) najdete další pozoruhodnost, kvůli které se sem sjíždí statisíce návštěvníků každý rok: kostnice hřbitovního kostela Všech svatých. Pozoruhodné jsou dekorace z lidských lopatek, lustr z lidských kostí, pyramida ze 40 000 kostí a další morbidní dekorace. Kde se to tu všechno vzalo?
Sedlec se stal cílem mnoha poutníků, nechávali se zde pohřbívat křesťané ze sousedních zemí, neboť nechat se pohřbít zde, se považovalo za přiblížení se vzkříšení. Svůj odpočinek zde také našlo 30 000 obětí moru a padlí vojáci z husitských válek.
K luxusní jedinečné výzdobě se kosti začaly používat až v 16. století. Za současnou podobu kostnice může Jan Blažej Santini. Poslední úpravy byly provedeny v 19. století a stojí za nimi řezbář František Rint.
Nechme kosti v kostnici a vraťme se ještě do historického centra Kutné Hory. Krásné malebné centrum se každému zalíbí. Natrefit zde můžete na spoustu kaváren a restaurací. Žádná návštěva Kutné Hory by ale nebyla úplná, kdybyste vynechali oběd či večeři v luxusní staročeské restauraci Dačický. Vraťte se na chvíli v čase a užijte si dobovou atmosféru.
Nakonec si připomeneme slavné osobnosti, které jsou s luxusním městem Kutná Hora spjaty. Narodil se tu dramatik Josef Kajetán Tyl, v 50. letech 19. století zde žil a tvořil Karel Havlíček Borovský, v Kutné Hoře působil i Kilián Ignác Dienzenhofer nebo Petr Brandl.