Před 400 lety Praha zdaleka nebyla tak rozlehlá jako dnes. Na místě, kde dnes najdete oboru Hvězda a kam Pražané chodí na procházky a za kouskem přírody, stál v té době hustý les.
V roce 1534 nechal Ferdinand I. postavit oboru, která tehdy nesla název Nová královská obora. A až v letech 1555-1558 vznikl lovecký letohrádek s půdorysem šesticípé hvězdy, unikátní dílo české renezance. Stavba už byla ale v rukou jeho syna arcivévody Ferdinanda Tyrolského.
V 16. století byl letohrádek postaven jako luxusní štíhlá vysoká stavba, která měla 3 patra. A nebyl tu žádný vchod se stříškou, jako je to nyní. V prvním patře byly komnaty, v druhém patře stála hodovní síň. Za povšimnutí stojí také bohatá štuková výzdoba, která je velmi cenná.
V roce 1948 začala razantní přestavba, při které došlo ke snížení stropu, přibyly červenobílé okenice a vytvořily se luxusní výstavní prostory pro výstavu Aloise Jiráska a Mikoláše Alše. V roce 1996 došlo k další rekonstrukci: vznikly sklepní prostory, kde nyní můžete navštívit expozici o bitvě na Bílé hoře, ke které došlo nedaleko v roce 1620. Kromě toho zde také sídlí pobočka Památníku národního písemnictví.
Hvězdu najdete i uvnitř – na luxusní dlažbě v každém patře jsou geometrické dlaždice a v samém středu je hvězda. Při pozorování mozaiky shora, můžete vidět prostorové křížení jednotlivých os dvanácti směrů vesmíru. Arcivévoda Ferdinand zkrátka dbal na symboliku.
Od roku 1962 má letohrádek Hvězda své hrdé místo na seznamu národních kulturních památek.