Podivní nebo exotičtí mazlíčci lákají čím dál více Čechů. Lidé doma chovají od mravenců, přes vodní dráčky, až po lvy nebo žraloky. Zajímavosti se pak dají najít v pražské zoo. Tam už loni otevřeli expozici sklípkanů, a letos k nim přibyl i největší pavouk v Evropě - slíďák tatarský.
Mít psa nebo kočku je pasé. Dnes je trendy chovat co nejluxusnější a nepodivnější zvíře. Osmani Laffita měl doma třeba tygra, který bohužel loni zemřel. Tak má psy, o které se stará jako o oko v hlavě. Karlos Vémola má žraloky, rád by choval krokodýla. Není to tak dávno, co se jedné paní nevyplatilo mít doma mambu, protože ji zabila.
Přitom ceny nejsou vysoké. Dnes za papírového psa zaplatíte desítky tisíc korun a stejné je to třeba se lvíčetem, které v Česku koupíte za 25 tisíc. Staráte se o něho ve finále jako právě o toho pejska.
Bojíte se, že nejste natolik zodpovědní, abyste se o náročnější zvíře postarali? Možná vám postačí šneci. Právě šneci afričtí se za posledních několik let zařadili mezi oblíbené luxusní mazlíčky. Jsou totiž nenároční. Stačí jim těstoviny nebo třeba salát. Díky takto dobré výživě mohou měřit maximálně třicet centimetrů, takže nezaberou ani moc místa.
I obsah českých akvárií se mění. Často v nich najdete třeba axolotla nebo žebrovníka. Péče o tyto neobyčejně zajímavé tvory není složitá a zvládnou ji i začátečníci, proto jejich popularita roste. Axolotlové, často přezdívaní vodní dráčci, pochází ze Severní Ameriky a dožívají se i dvaceti let. Neobvyklí jsou tím, že si po celý život zachovávají podobu larev.
Stejně tak je možné, že terária brzo zaplní znovu nalezený druh pavouka. Pražská zoo se nyní chlubí slíďákem tatarským, který byl nalezen na jižní Moravě. Velikost samice se pohybuje kolem horních publikovaných limitů, přičemž maximum pro dospělé samice je 31 milimetrů.
říká arachnolog Vladimír Hula. Právě ten dotyčnou samici slíďáka tatarského nalezl i se svým synem, když dostal tip od kolegů na lokalitu na Hustopečsku.
A o jaké zvíře se staráte vy? Přívítali byste doma třeba tohoto osminohého mazlíčka?