Za loňský rok bylo v České republice 43 830 lidí s omezenou svéprávností, což je o téměř 4000 více než v roce 2019. Do roku 2014 soudy mohly zbavovat svéprávnosti úplně, potom se ale zákon změnil a práva občanů se od té doby smějí pouze omezovat. V roce 2011 bylo toto číslo o dost nižší - celkem bylo považováno za nesvéprávné 26 620 osob. Co vše “stačí” k tomu, aby se člověku omezila svéprávnost, a kdo ji za vás následně přebírá?
Je to soud, který jako jediný může rozhodovat o vašich právech. Rozhoduje o nich na základě podaného návrhu ze strany rodiny či jiné fyzické osoby, která prokáže právní zájem, lékaře nebo instituce, která má opodstatněné důvody. Pokud soud dospěje k tomu, že je omezení svéprávnosti nezbytné, v rozsudku musí být jasně stanovená pravidla a rozsah, čeho konkrétně se bude týkat. Hlavními důvody bývá vážná duševní nemoc, kdy pacient není schopen sám o sobě rozhodovat a postarat se o sebe. V první řadě jde o to, aby si člověk nezpůsobil újmu sám.
říká pro LP-Life emeritní soudkyně Hana Nová.
Soud vždy vychází z lékařských posudků, do řízení je přizván soudní znalec. I proto má v posudku rozhodující slovo lékař - z pravidla psychiatr, který se vyjádří k aktuálnímu stavu duševní nemoci. Mezi nejčastější diagnózy patří střední a těžší demence, mentální retardace anebo těžší formy psychóz a poruch osobnosti. Proces je celkově velmi náročný, neboť jsou prováděny i jiné potřebné důkazy, například svědecké výpovědi, zprávy různých institucí, případně trestní spisy atd. Lékař v rámci vyšetření žádá mimo jiné o klinicko-psychologické vyšetření, při kterém psycholog dělá komplexní vyšetření.
říká pro LP-Life Juliana Zmrhalová, psycholog online psychologické poradny. Přizpůsobení testů samozřejmě vždycky záleží na celkovém stavu pacienta a taky se odvíjí od jeho spolupráce a celkového nastavení, často například i únavy nebo nedostatečné koncentrace pozornosti.
Tohle je opravdu velmi individuální otázka. U každého jsou omezení úplně jiná. Soud vždy určí taková právní jednání, která člověk není způsobilý vykonávat. V praxi je to například uzavírání smluv, jejichž majetková hodnota převyšuje určitou částku nebo zákaz uzavření smlouvy s opakujícím se plněním a podobně.
Dále soud rozhoduje i o schopnosti či neschopnosti vykonávat rodičovskou odpovědnost. Člověk, který není schopný zastupovat sám sebe, nemůže zastupovat ani své dítě.
Proces jmenování opatrovníka je rovněž důležitý a vše musí být důkladně prozkoumáno. Hlavní roli hraje rodina osoby, jejíž svéprávnost je posuzována. Jestli má rodinné zázemí a je tam někdo, kdo by se o něj mohl postarat. V takovém případě má tato osoba přednost před jiným řešením. Zkoumají se rovněž motivy budoucích opatrovníků k výkonu funkce. Proces je v Česku velmi důkladný a jen těžko se dá zneužít.
říká pro LP-Life emeritní soudkyně Hana Nová.
Česko má však oproti řadě evropských zemí jednu určitou mezeru – a tou je centrální evidence nesvéprávných lidí, která u nás chybí. Česká republika takový registr nemá, protože by to bylo z velké části vnímáno jako něco špatného a ohrožujícího. Cílem celého procesu je ovšem ochrana, kterou však osoba s omezenou svéprávností rozhodně nemá stoprocentní. Pokud totiž přijde taková osoba například do obchodu s elektronikou, bude si tam chtít něco koupit, prodavač nemá sebemenší šanci zjistit, že by mu produkt prodat neměl a že daná osoba na to právo prostě nemá. Tím není zajištěna ani náležitá ochrana třetích osob.
Člověk s omezenou svéprávností je, co se týče dokumentů, na stejné úrovni jako “normální” člověk. O žádné totiž nepřichází, a to ani o občanský průkaz.
říká pro LP-Life emeritní soudkyně Hana Nová.
Počet léčených pacientů s diagnózami, které vedou k omezení svéprávnosti, je na 100 tisíc obyvatel kraje ve věku 20 a více let nejvyšší v Ostravě a Brně. Krajský soud v Ostravě má ze všech soudních krajů nejvyšší počet případů omezení svéprávnosti v letech 2015-2018 (158,70). Naopak Krajský soud v Praze má nejméně osob s omezenou svéprávností na 100 tisíc obyvatel (75,83).
Srovnání konkrétních dat s evropskými státy nebo USA je bohužel nemožné. Podle ministerstva spravedlnosti k těmto datům není přístup.
Dá! Míra omezení je však plně závislá na zdravotním stavu, který je přezkoumáván každých pět let. V době mezi tím však může kdokoliv podat návrh na nové přezkoumání. Pokud se prokáže zlepšení zdravotního stavu, omezení se musí snížit, popřípadě svéprávnost vrátit a pokud dojde ke zhoršení zdravotního stavu, i v tomto směru je nutné rozhodnutí soudu upravit.
říká pro LP-Life psycholožka Juliana Zmrhalová.
Od roku 2008 bojuje za svoji svéprávnost i americká zpěvačka Britney Spears, která se po rozvodu, u kterého nedostala do opatrovnictví své dva syny, několikrát psychicky zhroutila. Ruku nad jejím majetkem tak přebral její otec, jeho “moc” se ovšem poněkud protáhla. Soudní tahanice ne a ne skončit.
#freeBritney – to je hasthag, který na začátku letošního roku odstartoval dokument Osvoboďte Britney Spears, za cílem podpořit zpěvačku. U posledního soudu zpěvačka telefonicky vypovídala a tvrdila soudci, že se má fajn a cítí se dobře. Mimo jiné řekla, že se například nemůže se svým partnerem pokoušet o děti, protože si nemůže bez svého souhlasu nechat vyjmout nitroděložní tělísko. Její otec James Pears však všechna negativní tvrzení dementuje a tvrdí, že vše dělá v jejím nejlepším zájmu.
Zdroje: Forbes.com, ministerstvo spravedlnosti, emeritní soudkyně Hana Nová, vlastní dotazování