Módní a ekologické tajemství kolekce ananasových kabelek LT vegan tkví v inovativní textilii z vláken ze spodních listů ananasovníku – v Piñatexu. Po sklizni plodů projdou spodní listy ananasovníku, jež jsou prakticky odpadem, tzv. procesem dekortifikace. Při něm dojde k oddělení jednotlivých vláken, jež se dále zpracovávají. Netradiční materiál propůjčuje luxusní kolekci kabelek LT vegan udržitelnost, přirozenost, pevnost, lehkost, poddajnost, voděodolnost, nulový odpad a mimo jiné také styl.
Luciela Taschen nabízí luxusní veganské kabelky v pěti barevných variantách – černé, zlaté, červené, smetanové a čokoládově hnědé. Co nám o luxusní kolekci řekla sama designérka?
Já jsem dělala nejprve s kůží, poté jsem zkusila korek, ten už se nacházel mezi klasickou a ekologickou výrobou a zhruba před rokem a půl mi do cesty vstoupil Piňatex. Myslím, že jsem byla první z Česka, kdo Piňatex objednal ve větším objemu. Nejlepší na tom je, že je to z odpadu a k pěstování nejsou potřeba žádné další zdroje jako voda, půda, hnojiva či pesticidy.
Zajímají mě nové materiály a ekologická stopa každého z nás. Začalo to korkem a poté jsem potkala náhodou Piňatex, poprosila jsem o zaslání vzorku a ten se mi líbil. Neznamená to, ale že bych přestala dělat dál s kůží.
Novou kolekci asi ne, spíš budu doplňovat tu stávající novými vzory. V plánu mám ale ještě udělat piňatexový křivák. Co se týká nových materiálů, existují různé alternativy, jako je kokosová kůže nebo kůže z hub, ale ty ještě nejsou dlouhodobě otestované. Já chci něco, co je již ozkoušené a budu vědět, že to funguje.
Řekla bych, že je to půl na půl. O Piňatexu se více mluví poslední dva roky, ale hodně lidí ho ještě fyzicky nezná. Němci a Francouzi se často zastaví a řeknou si „Ááá piňatex, ukažte, ještě jsme to neviděli.“
S Piňatexem se pracuje jinak než s kůží, ale má spoustu vlastností kůže. Piňatex stárne a také získává „vrásky“. Je proto vhodné krémovat kabelky například včelím voskem a dodržovat potřebnou údržbu.
Mým favoritem je zlatý shopper a malá červená kabelka s řetízkem.
Prvotní surovina na veganský materiál Piñatex pochází z Filipín, k povrchové úpravě dochází ve Španělsku. Piňatex může být určitou alternativou luxusní hovězí usně a k jeho výrobě se používají nepotřebné spodní listy ananasovníku. Z 16 rostlin lze šetrnými metodami vyrobit až 1 m² tohoto inovativního materiálu!
Autorkou materiálu je Carmen Hijosa, které vývoj Piñatexu zabral sedm let. Ačkoliv sama dříve pracovala v kožedělném průmyslu, později začala přemýšlet o případných alternativách. Do vývoje se naplno ponořila během doktorského studia na londýnské Royal College of Art. V současnosti se Piñatex používá nejen k výrobě luxusní ekologické módy, ale také k čalounění nábytku.