Firma Fabergé byla založena v roce 1842 Gustavem Fabergé, ale luxusními vejci se proslavil až jeho syn Peter Carl Fabergé, který se stal v roce 1885 dvorním klenotníkem carského dvora.
V témže roce dostal Peter Carl Fabergé od cara Alexandra III. za úkol, aby mu pro svou ženu Marii Fjodorovnu vyrobil velikonoční vejce. Ten se úkolu zhostil s plnou vervou a ve vejci na carevnu o Velikonocích v roce 1887 čekalo milé překvapení: v jeho středu seděla na miniaturních vejcích malá slepička.
Marie Fjodorovna byla luxusním dárkem nadšena a od té doby každý rok na Velikonoce dostávaly podobné klenoty členové carské rodiny až do roku 1916. Poslední dvě vejce pochází z roku 1917 a již se kvůli okolnostem s Ruskou revolucí k císařské rodině nedostala.
Většina Fabergého vajec byla brzy po revoluci odvezena z Ruska a na Stalinův příkaz v důsledku finanční krize byly v roce 1927 některé z nich prodány do ciziny, kde se staly majetkem soukromých osob. Uvádí se, že jich bylo celkem vyrobeno asi 70, z toho 52 na zakázku pro carskou rodinu. Zbytek zlatník nechal zhotovit pro prominentní zákazníky. V současné době je známo místo uložení 43 kusů.
Po druhé světové válce první sbírku vajec shromáždil Malcoml S. Forbes a po jeho smrti až v roce 2004 ji jeho potomci nabídli do aukce. Koupil ji ruský oligarcha Viktor Vekselberg, který založil v Petrohradu Muzeum Fabergé, kde jsou nejkrásnější exponáty vystaveny. Jiná vejce byla vydražená na různých aukcích za vysoké částky.
Fabergého vejce jsou všechna až na jedno vyrobená ze zlata, drahých kamenů nejvyšší kvality a dalších vzácných luxusních materiálů, jako je například slonovina nebo perleť. Každé je otevírací a je v něm ukryto luxusní překvapení. Některá vejce jsou na kolečkách, jiná se dají rozebrat, další v sobě ukrývají speciální mechanismus pro pohyb figurky nebo nějakou zajímavou stavbu. Mají nesmírně vysokou uměleckou hodnotu a jsou vyrobená v prvotřídní kvalitě. Patří proto bezesporu mezi jedny z nejvzácnějších klenotů na světě dodnes jsou synonymem luxusu.