Mecenáška moderního českého výtvarného umění, zakladatelka Musea Kampa a Nadace Jana a Medy Mládkových zítra oslaví 101. narozeniny! Museum Kampa si při této příležitosti připravilo pro veřejnost program. Ten bude probíhat nejen v prostorách samotného muzea, ale také ve Werichově vile a Museu skla Portheimka. Nevíte co s úterním odpolednem? Přijďte na skleničku a vychutnat si dávku luxusního umění.
Meda Mládková je bez pochyby dáma s velkým D. Ačkoliv strávila značnou část svého života v zahraničí, pro Českou republiku, potažmo Československo, bylo v jejím srdci vždy nenahraditelné místo. Po skončení druhé světové války vystudovala ve Švýcarsku ekonomii, když však v roce 1948 proběhl komunistický puč, rozhodla se raději zůstat v exilu. Po několika letech se přesunula do Paříže, kde provozovala české nakladatelství Editions Sokolova a rozhodla se vystudovat dějiny umění. A právě v té době začal její život nabírat nový směr…
Ve francouzské metropoli se seznámila s budoucím manželem Janem Mládkem a také českým malířem Františkem Kupkou, jehož díla začala intenzivně sbírat. V roce 1960 se přestěhovali spolu s Janem do Washingtonu, přičemž jejich dům byl otevřený celé řadě významných osobností. Nechyběl mezi nimi ani Václav Havel, Bohumil Hrabal, Ferdinand Peroutka, Jiří Voskovec nebo Madelaine Albrightová.
Ve Washingtonu se Meda mimo jiné věnovala komplexní rekonstrukci domů, které podle svých návrhů renovovala. Od roku 1967 pak jezdila do Československa a pravidelnou sběratelskou činností podporovala umělce, kteří nemohli svobodně vystavovat. Tato sbírka je základem dnešního Musea Kampa, které založila po svém návratu do Čech v roce 1989.
Pokud vás životní příběh této energické ženy s velkým srdcem zaujal stejně jako nás, a chcete jí připít na zdraví, pak si nenechte ujít speciální program, který si Museum Kampa k jejím 101. narozeninám přichystalo. Jeho součástí jsou komentované prohlídky stálé expozice s Jiřím Pospíšilem, předsedou správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových nebo výtvarné dílny pro děti. Na zahradě Werichovy vily pak proběhne v 17:00 slavnostní přípitek a po něm prohlídka vnitřních prostor vily. V Museu skla Portheimka si můžete užít komentovanou prohlídku Po stopách výstavy 7+1 Mistři českého skla.
Vstupné do všech těchto prostor je zdarma, u některých z nich je však třeba provést online či telefonickou rezervaci. Pro více informací navštivte oficiální stránky Musea Kampa.