„Mapa, ve které svítí majetek Prahy, byla mým dlouhodobým snem,“ tak představil novou webovou aplikaci, jež zobrazuje majetek hlavního města, vystudovaný právník, náruživý přispěvatel české verze Wikipedie, vegan a současně i radní v jedné osobě Adam Zábranský. V čem je tato novinka tak převratná a proč se s ní chlubí právě tento pirátský politik?
S majetkem metropole se v polistopadovém období nakládalo nahodile. Často jen podle toho, kdo z radních se svěřenou oblastí zrovna zabýval. Jako jednu ze svých priorit to mělo až předchozí vedení města, v jehož čele stál Zdeněk Hřib. Ten se již v únoru roku 2019 Lidovým novinám přiznal, že ucelený přehled o tomto majetku chybí.
„Praha vlastní řadu nemovitostí, pronajatých za různé ceny a na různou dobu. Do toho tu máme nemovitosti městských částí. Slušně řečeno, není v tom úplně pořádek a není to zcela transparentní,“
svěřil se před čtyřmi roky tehdejší primátor. Už tehdy proto také sliboval, že bude usilovat o vytvoření elektronické evidence města.
Na úkolu, jehož cílem bylo vytvoření mapy, z níž bude moci každý jednoduše vyčíst, jaké konkrétní nebytové prostory či pozemky Praha vlastní a kdo je spravuje, pracoval především Institut hlavního města a magistrátní úředníci.
Samotné ohlášení spuštění aplikace pak ale již připadlo na současného radního pro majetek, legislativu a transparentnost Adama Zábranského, který Hřibova slova v podstatě potvrdil.
„Pro běžného občana je v současné době poměrně těžké vyznat se ve složitých majetkoprávních vztazích u majetku hlavního města,“
řekl Zábranský.
Tento mladý politik, který je už devět let členem zastupitelstva a posledních 5 let také radním Prahy, je známý mimo jiné tím, že se mu podařilo vyhrát soudní spor o přístup k informacím proti společnosti Pražská plynárenská. Vedle toho upozorňoval na přemrštěné odměny politiků, nevýhodné nájemní smlouvy i kontroverzní městské zakázky. Zdaleka nejvíce bodů mu pak přineslo rozkrytí kauzy, kvůli které z postu předsedkyně pražské ANO odstoupila kontroverzní bývalá komunistická rozvědčice Radmila Kleslová. Zpět ale k samotné mapě.
„Šikovní kolegové naše data vzali a naprogramovali je do jejich mapové aplikace. Každý si tedy může projít třeba místo svého bydliště a rozkliknout si, jaké majetky Praha v jeho okolí má. A šli jsme ještě dál, protože nabízíme veřejnosti některé informace úplně poprvé - konečně je vidět, kdo co spravuje! Takže nově vidíte, jestli je správcem dané nemovitosti třeba Technická správa komunikací Praha, nebo některá z externích správcovských společností,“
popisuje Zábranský, co vše nová mapa umí.
Do budoucnosti se navíc počítá s tím, že aplikace přinese informace o hospodaření s jednotlivými nemovitostmi. Lidé tak získají přehled, za jakou částku a na jak dlouho Praha nemovitosti pronajímá.
„Tím z majetkové mapy uděláme i nástroj veřejné kontroly ze strany novinářů, datových vědců i běžné veřejnosti, což považuji za potřebné a žádoucí,“
připomíná radní.
Zábranský přitom v nové mapě ukazuje na objekt budovy České pošty v Praze 4 v ulici Na Strži, od jehož prodeje si tento prodělečný státní podnik původně sliboval skoro 400 milionů korun.
„Ze dvou stran tam Praha má pozemky, která by nám umožnily s územím dále pracovat. Místo navíc bylo vytipováno jako sídlo družicového systému, o který nás žádal stát,“
obhajuje vrcholný zástupce města, proč by budova neměla připadnout soukromníkovi.
Pošta nakonec celou aukci opravdu také bez udání jakéhokoliv důvodu zrušila. Přestože pražský radní tvrdí, že o tom nevěděl, uvedený krok uvítal.
„Zda k tomu rozhodnutí pošta přistoupila na základě našeho dopisu řediteli České pošty a ministerstvu vnitra, který odešel tento týden, neumíme odvodit. Budeme i nadále v této záležitosti intenzivně jednat,“
podělil se o své stanovisko na konci září se serverem iDnes.cz. Z tohoto faktu je v každém případě zřejmé, že mapa neslouží pouze potřebám veřejnosti a médií, ale i politiků, kteří připravují aktuální záměry.
Aplikace se v tuto chvíli opírá zatím o data z června letošního roku. Do budoucnosti by se však do ní měly majetkové změny propisovat okamžitě, aby byly informace platné k momentu jejich zobrazení. Tomu, jak upozorňují úředníci, však musí předcházet připravovaná integrace magistrátních evidenčních systému. Upozorňují, že k uvedenému kroku by mělo dojít na konci letošního roku.
Nová mapa s přehledem městského majetku je dobrou zprávou pro strategický rozvoj metropole. Vyvolává ale také dojem, že s transparentností to myslí současné vedení radnice vážně, což je bezpochyby potěšující pro všechny Pražany, kteří se snaží politikům nejen naslouchat, ale i třeba aspoň trochu věřit.
Zdroje: Magistrát hlavního města Prahy, iDnes.cz, Lidové noviny, vlastní dotazování