Top hledané
Výsledky (0)
Díky za každé nové ráno bílému plášti

Dnes je Mezinárodní den zdravotních sestřiček: Zazní jim zvony po celé republice

Karolína Lišková
12. května 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Zdravotníci v celé zemi oslaví svůj den 12. května.

Málokterý člověk by ještě vloni zaznamenal Mezinárodní den zdravotních sester. Letos o něm ale ví celá republika, protože tento rok se zdravotníci předvedli na jedničku. Den připadá na 12. května a slaví narození Florence Nightingale, zakladatelky moderního ošetřovatelství. Ve 12.00 hodin se proto rození zvony po celé republice jako poděkování všem sestrám a pracovníkům ve zdravotnictví za jejich mimořádné nasazení v této nelehké koronavirové době.

Po celé zemi je mnoho vděčných lidí.

„Česká biskupská konference se na základě prosby ministra zdravotnictví připojuje k oslavě Mezinárodního dne zdravotních sester a v úterý 12. května se ve 12.00 hodin po dobu cca 1 minuty rozezní zvony na kostelních věžích jako poděkování Bohu za ustupující pandemii a na poděkování zdravotnímu personálu, zvláště zdravotním sestrám, za obětavé nasazení v náročné službě lásky nemocným,“

napsal generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl do všech farností v zemi.

Otevřít v galerii (3)
Staří lidé potřebují péči.
Staří lidé potřebují péči. Zdroj: SeneCura
Prodej luxusního rodinného domu na Praze 6
Prodej luxusního rodinného domu na Praze 6, Praha 6

„Pracuji ve zdravotnictví už léta, a ještě nikdy jsem se upřímně necítila takhle důležitě, byť vím, že moje práce důležitá je. Až se zvony rozezní, tak věřím, že na nás bude mnoho lidí myslet, to nám dodává sílu pracovat dál,“ prozradila LP-life.cz zdravotní sestra pracující v první linii.

Tisíce neviditelných pacientů

V České republice je přes 80 tisíc zdravotních sester. Většina z nich pracuje ve zdravotnictví, ale tisíce se jich spolu se 40 tisíci pečovateli starají o potřebné v méně viditelné oblasti sociálních služeb.

„V tomto celosvětově náročném období sestry opět předvedly celému světu neskonalou obětavost a pracovní nasazení, které je důkazem toho, že jejich poslání vychází opravdu z nitra jejich osobnosti. Mají silně vyvinutou povinnost pomáhat druhým i v situacích, kdy samy potřebují pomoci. Za to jim patří velké poděkování,“ zhodnotila práci sester během pandemie ředitelka jednoho ze SeniorCenter SeneCura na pražské Klamovce Petra Pipková, která sama dříve pracovala jako zdravotní sestra.

Otevřít v galerii (3)
Ošetřovatelů je málo.
Ošetřovatelů je málo. Zdroj: SeneCura

Málo zájemců o práci se seniory

Pracovat v sociálních službách jako zdravotní sestra bohužel nebývá mnohdy bráno jako prestižní nebo náročné zaměstnání. A přitom je tomu naopak, sestry musí být velmi zkušené, odpovědné a samostatné, protože pracují bez dalšího specializovaného zázemí „za zády“. Práce zdravotních sester v domovech pro seniory přináší více odpovědnosti. „Zdravotní sestra velmi zjednodušeně supluje lékaře, který zde není stále přítomen. Mně osobně taková zodpovědnost nevadí, ale ne každé zdravotní sestře to je příjemné. V nemocnicích je vždy po ruce lékař, ale tady je třeba se rychle rozhodnout sám za sebe,“ uvedla vrchní sestra ze SeniorCentra Terezín Jana Csuková.

Otevřít v galerii (3)
Zdroj: Pixabay

Florence Nightingale byla hrdinkou

Na začátku loňského roku vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) rok 2020 Mezinárodním rokem zdravotních sester a porodních asistentek. WHO netušila, jak bude právě tento rok pro ošetřující personál zásadní. Den se slaví na počest válečné hrdinky a zakladatelky moderního ošetřovatelství Florence Nightingale (1820-1910).  Tato Angličanka si tehdy zvolila ještě neexistující profesi ošetřovatelky a povznesla ji na respektované povolání. Základem jejího úspěchu bylo důrazné dodržování hygieny v nemocnicích i lazaretech, větrání, kvalitní a vydatná strava a vhodné osvětlení. Na stav nemocných dohlížela i v noci, což jí vyneslo přezdívku „dáma s lampou”. Olejová lampička se později stala symbolem ošetřovatelek. Florence se zasadila o otevření historicky první školy pro zdravotní sestry, podílela se na otevření vysoké školy medicíny pro dívky a stala se také průkopnicí v používání statistických údajů o pacientech.

Letošní rok představuje také celosvětový projekt Mezinárodní rady sester a WHO „Nursing Now“, jehož cílem je zvýšit prestiž profese sester, zlepšit jejich pracovní podmínky, udržet zkušené odbornice u této profese a v neposlední řadě také přilákat nové studenty do oboru.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Světová zdravotnická organizace
WHO Headquarters in Geneva Avenue Appia 20 1211 Geneva
+41-22-7912111