Top hledané
Výsledky (0)
Výrok ohledně vystoupení ČR z OSN od ministryně obrany, doprovází její neznalost mechanismů mezinárodního společenství.

Ministryně obrany a její boj s OSN: Za výrok o vystoupení ČR z organizace by měla skončit ve funkci, míní kritici

Radim Červenka
01. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Jana Černochové na demonstraci podporující Izrael.

Česká ministryně obrany v rámci kritiky OSN navrhla vystoupení České republiky z OSN i přesto, že premiér a předseda ODS Petr Fiala klade na etablování ČR v mezinárodních organizacích velký důraz a její vládní kolega ministr zahraničí Jan Lipavský naopak usiluje o větší přimknutí ČR k OSN prostřednictvím kandidatury na mimořádné členství v Radě bezpečnosti OSN. Podle některých kritiků jsou výroky Černochové neslučitelné s její vládní pozicí.

Ministryně Jana Černochová překvapila výrokem, v němž navrhuje vystoupení České republiky ze struktur OSN, která integruje drtivou většinu států světa. I ty v nichž nevládnou demokratické režimy evropského střihu. Nelíbila se jí rezoluce vyzývající k humanitárnímu příměří v Pásmu Gazy a zároveň neodsoudila teroristické útoky spáchané Hamásem na Izraelské straně hranice s Gazou. Česká republika, společně např. s Rakouskem nebo USA, hlasovala proti, ovšem zůstala v menšině, tudíž byla rezoluce přijata.

Tento postup hlasitě zkritizovala a doprovodila ho konstatováním, že by ČR měla z OSN vystoupit. Její postoj se tak dostal do příkrého rozporu s politikou její strany. Předseda ODS a premiér Petr Fiala pravidelně během svých projevů ujišťuje občany o významu členství Česka v mezinárodních organizacích. Pro bezprecedentní výrok Černochové však premiér Fiala vyjádřil pochopení.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Opustit OSN zaujalo v zahraničí

Plánu na opuštění organizace, která je základní strukturou mezinárodního společenství, si povšimla i zahraniční média, jako třeba slavný americký deník Washington Post. České Ministerstvo zahraničí vedené Janem Lipavským (Piráti) se však jednoznačně postavilo proti tomuto návrhu, podobně jako prezident Petr Pavel. Političtí komentátoři však byli v některých případech k tomuto výroku ještě kritičtější. Český ministr zahraničí se naopak zasloužil o kandidátskou přihlášku mezi rotující členy Rady bezpečnosti OSN.

"Černochová už prostě nemá být ministryní. Je neuvěřitelný, že může plácat podobné kraviny, vymlouvat se jak prvňák a premiérovi a koaličním stranám je to jedno. V ODS najdou na ministerstvo obrany určitě někoho povolanějšího. Poškozuje zájem Česka. Tečka,"

zkritizoval na síti X (dříve Twitter) politický komentátor Michal Syrový nejen ministryni za neuvážený výrok, ale také politickou odpovědnost, kterou její strana za její projev (ne)vyvozuje. Sama Černochová přispěchala s doplňujícím komentářem, kde vysvětlovala, co ji na fungování OSN vadí.

"K vyloučení člena může dojít rozhodnutím Valného shromáždění na návrh Rady bezpečnosti. Jenže se na tom musí shodnout stálí členové Rady bezpečnosti, mezi kterými jsou i Rusko a Čína! A ti jistě nepodpoří vyloučení svých spojenců, takže se takový návrh na Valné shromáždění ani nedostane. Jestli OSN nedokáže zajistit reformu těchto pravidel, ztratilo roli Mírotvůrce. Je totálně paralyzované při uplatňování vlastních pravidel a bez zásadní reformy se nepohneme z místa. Reformu budou diktátoři blokovat. Takže co nám tam zbývá dál? Postavit novou mezinárodní organizaci na moderních principech. Žádné vetování návrhů diktátory a sponzorování teroristů,"

odsoudila Černochová právo veta, které mají země s velmocenským postavením se stálým členstvím v Radě bezpečnosti OSN.

Velmoci mají právo veta, protože jsou velmoci

Vrcholný orgán organizace je místem střetu demokratických mocností (USA, Velká Británie, Francie) s nedemokratickými režimy v Rusku a Číně, jen těchto pět zemí drží stále členství v Radě bezpečnosti a má právo veta vůči jejím rozhodnutím, zejména týkajícím se vyloučení některé země z mezinárodního společenství. To hrozilo například Rusku v reakci na invazi na Ukrajinu a válečné zločiny spáchané na jejím území, ale jak píše Černochová, ruské veto v OSN to neumožňuje.

"Právo veta v OSN je přenesení reálného stavu světa do procesu hlasování. Velmocím ho dává vojenská síla. Pokud by ho nevyjádřily v OSN, vyjádřily by ho jinak. V 19. stol. by “poslaly dělový člun” nebo mobilizovaly armádu. Pro všechny je lepší, když jen v OSN řeknou nesouhlasíme. Nic lepšího nemáme a mít nebudeme. De facto právo veta má velmoc protože je velmoc. Kdyby Rusko právo veta nevyjádřilo v OSN, tak ho vyjádří “raketou”. Myslíte, že NATO na Ukrajině neintervenuje, protože nemá schválení RB OSN, nebo protože má Rusko 4000 jaderných zbraní?"

vysvětlil v postu na síti X syrovou realitu světové geopolitiky bezpečnostní expert z Univerzity Karlovy, Jan Ludvík. 

Zdroje: washingtonpost.com, seznamzpravy.cz, novinky.cz, twitter.com

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze