Top hledané
Výsledky (0)
Skleněný dům bojuje o titul Nejlepší kancelář v Česku

Dům ze skla: V takových kancelářích byste rádi pracovali! A jsou v Česku!

Karolína Lišková
28. ledna 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

To, že Češi mají zlaté ručičky, se ví i ve světě. Konkrétně skláři se mají čím chlubit. V Novém Boru dokonce drží tradici po staletí. Mistři architekti právě ve spolupráci s místními řemeslníky vymysleli dílo, které nyní dokonce bojuje o titul Nejlepší kancelář v Česku.

Za denního světla působí mezi dvěma roubenkami opravdu netradičně.
V dolním patře je kavárna pro zaměstnance.
Během rekonstrukce objevili stavitelé starou studnu.

Dům, jenž vypadá, jako by byl vyrobený celý ze skla, je novou dominantou Palackého náměstí v Novém Boru. Autory jeho návrhu jsou architekti z ateliéru ov-a, Jiří Opočenský a Štěpán Valouch. Objekt je součástí hlavního sídla místní sklářské společnosti Lasvit.

I když se tak na první pohled nemusí zdát, dům, který u veřejnosti vyvolává smíšené pocity, zda se jim líbí nebo ne, navazuje na tradici místních roubenek z 18. století.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Tradice

Jedná se o celý komplex, který se skládá ze čtyř budov, z nichž dvě jsou původní roubenky, které se pyšní 250 lety. Proto architekti také chtěli místu zachovat genius loci, aby na zaměstnance firmy, dýchala stará doba v novém moderním prostředí. Všechny domy jsou pečlivě renovovány tak, aby si laické oko nevšimlo, že je například dřevo nové.

„Byl jsem překvapený z místních řemeslníků, kteří na rekonstrukci pracovali. Taková precizní práce se už nevidí,“

pochvaloval si právě jeden z tvůrců návrhu renovace Štěpán Valouch.

Otevřít v galerii (3)
V Novém Boru žili skláři odjakživa.
V Novém Boru žili skláři odjakživa. Zdroj: Lasvit

Beton a sklo

I když se budově přezdívá skleněný dům, je ve skutečnosti celý z betonu. Stojí na čtyřech betonových pilířích. Fasádu a střechu propojují skleněné tašky, tudíž celkový dojem je skutečně skleněný. Vzhled je inspirován tradiční břidlicovou taškou, protože na stavbu většiny místních domů se používala právě břidlice. Sklářská firma ale použila veličinu sobě vlastní a tou je sklo.

Dům má dvě podlaží, přízemí a první patro. Hlavním prostorem je velká výstavní místnost zakončená betonovým klenutým stropem. Po obvodu jsou police s vystavenými produkty společnosti. Tady se zaměstnanci schází a radí.

V přízemí je kancelářská kavárna určená pro zaměstnance firmy.

Otevřít v galerii (3)
V horním patře je nyní zasedací místnost. Zajímavý je tvar stropu.
V horním patře je nyní zasedací místnost. Zajímavý je tvar stropu. Zdroj: Lasvit

Překvapení během stavby

Součástí projektu byla i rekonstrukce dvou roubenek, v nichž původně žily rodiny sklářů a v jedné z nich byla později i sklářská škola.

„Jak to tak bývá, tak když rekonstruujete něco, co je tak staré, tak se vždycky najdou nějaká překvapení. Například jsme objevili 20 metrů hlubokou studnu, kterou jsme odkryli až při stavbě a o které do té doby nikdo neměl tušení. Tak jsme navrhli, aby zde zůstala, jen jsme ji nechali přikrýt sklem,”

říká architekt Štěpán Valouch.

Otevřít v galerii (3)
Pohled z druhé strany, z vnitrobloku.
Pohled z druhé strany, z vnitrobloku. Zdroj: Lasvit

Celkové náklady na projekt se tak vyšplhaly na sumu okolo 90 milionů korun. Budova funguje od léta minulého roku a nyní dokonce bojuje o získání titulu Nejlepší kancelář v Česku.

„Naši zaměstnanci se tu cítí dobře a do práce se díky takovému prostředí těší,“

svěřila mluvčí Lasvitu Jitka Plchová.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Lasvit
Komunardů 32, 170 00 Praha
+420 222 362 990