Murano představuje několik ostrůvků propojených mosty. Proč zrovna zde má sklo tak silnou tradici?
Sklo se do Benátek dostalo už v roce 1204, kdy město poskytlo azyl pro byzantské skláře. Na dlouhou dobu potom Benátky získaly monopol na výrobu luxusního skla. Ve středověku se sem začali stěhovat skláři z Benátek, kdy tam hrozilo větší nebezpečí požárů.
Sklo získávali skláři v 15. století úpravou písku z mořské laguny, do něhož přidávali sodu z popela mořských rostlin. Později zavedli zcela nové dekorační techniky jako bylo speciální barvení a tečkování diamantem. Muranské sklo se stalo prestižní a luxusní záležitostí.
Tajemství výroby skla se nesmělo vyzradit a skláři nesměli ostrov ani opustit. Trestem za porušení mohla být i smrt.
Středověk pominul a dnes turisté ze všech koutů světa mohou navštívit sklářské dílny a pozorovat tak výrobu luxusních skleniček, korálků, bižuterie i tradičních benátských zrcadel. Mnohé sklárny působí zároveň jako galerie a ateliéry v jednom. Nejznámějším druhem skla z Murana je murine in canna. Různobarevné proužky skla se spolu zkombinují a rozřežou, čímž vzniknou luxusní obrazce.
Na ostrově najdete také muzeum a luxusní butiky se sklem na vás číhají na každém kroku.
Luxusní sklo z Murana využívá řada designérů. Každým druhým rokem se na ostrově koná velkolepá událost GLASSTRESS, na které se představují nejvýznamnější umělci a designéři pracující se sklem z Murana. Zasloužila se o to organizace Fondazione Berengo, jejímž cílem je představit Benátky a ostrov Murano jako centrum sklářského průmyslu a přilákat nové komunity, které by tomuto umění pomohly. Druhým cílem je představit sklo jako médium pro výtvarnou tvorbu lidem, kteří se o něj zajímají.