Po dlouhých letech bojů v Sýrii padl desítky let panující režim Bašára Asada. Jeho spojenci z Ruska a Íránu neměli sílu "svého" diktátor udržet u moci. Řada migrantů ze Sýrie se vrací zpět do země, ale dřívější prosperita je pravděpodobně nečeká. Svým způsobem geopolitický vývoj napsal tečku za příběhem jedné migrační vlny, která zásadním způsobem ovlivnila nejen situaci na Blízkém východě, ale také v Evropě, kam řada lidí uprchla před válkou. Za tečkou však není konec, ale bude se psát další kapitola.
V letech 2015-2016 začala tzv. migrační krize v Evropě, kdy intenzivně ze Sýrie utíkali lidé kvůli probíhající nepřehledné válce v Sýrii. V oblasti se střetávaly a stále střetávají různé frakce, mezi které patří Kurdové, islamisté nebo podporovatelé režimu Bašára Asada. Moc si nakonec v občanské válce vybojoval diktátor Asad, zejména díky rychlé a úspěšné ruské "speciální operaci".
Nyní se Asad nachází právě v Rusku u svého lenního pána Vladimira Putina. Jak se mu tam povede, je otázka. Vzpurný vazal Jevgenij Prigožin např. náhle spadl s celým letadlem. Jak se bude vyvíjet situace v Sýrii dnes nikdo neví. Asad by se stále mohl Putinovi hodit jako figurka, kterou by mohl v zemi znovu dosadit, ale jeho pád ukázal jiným směrem.
Ruský vojenský zásah v jeho prospěch byl efektivní a zvrátil poměr sil v zemi. Vykreslil ruskou armádu jako efektivní a nebezpečný stroj. Pokus o podobnou akci na Ukrajině v duchu: "high risk, high reward," však zůstal ve fázi rizika bez odměny. Rusko se ukázalo jako vyčerpané krvavou ukrajinskou válkou a v důsledku v Sýrii vyklízí pozice i se svým psíkem Asadem.
Jenže Sýrie svůj osud ve svých rukou nemá. Mocenské vakuum v Sýrii pravděpodobně zaplní Turecko, díky ekonomické a hlavně vojenské síle tamější moderní armády. Turecký vůdce Erdogan stojí sice v čele jednoho ze státu NATO, ale za to toho nejkontroverznějšího. Ačkoliv ekonomicko-vojenský komplex Turecka je nejspíš v podstatně lepší formě než ten Ruský, Erdoganův režim pronásleduje své politické odpůrce a tvrdě likviduje kurdskou menšinu.
Pohled do Turecka však poukazuje ještě na jeden důležitý aspekt celého geopolitického problému. Přes hranice Turecka a Sýrie začaly proudit "davy migrantů", jak se uprchlíkům začalo říkat někdy kolem roku 2015. Tentokrát však v opačném směru. V Turecku se stále ještě nachází největší počet všech syrských uprchlíků.
Ano, jedná se o ty uprchlíky, kteří měli islamizovat Evropu i Česko. Například v průzkumu z roku 2018 (tedy před šesti lety) 71 % lidí vyjádřilo obavy z uprchlíků a 86 % dotázaných strach z islámu. V minulých volbách slíbil Andrej Babiš (ANO) migranty do každé chalupy od konkurentů z řad Pirátů, což se jim za 3 roky ve vládě nepovedlo. Ještě že tomu zabránil premiér Petr Fiala (ODS).
Autor těchto řádků osobně vyslechl kolem roku 2017 názor z obav, že věže hasičských zbrojnic na českém venkově, které původně sloužily k sušení konopných hadic, budou přestavovány na mešity. Dodnes stojí na celé Moravě jediná mešita v Brně, nejde při tom o bývalou stanici požárníků. A migranti už proudí zpět.
Pravda, příslib dočasnosti jejich pobytu se perspektivou tehdejšího mediálního obrazu zdál těžko představitelný. Jenže nic netrvá věčně. Uprchlíci budou muset odejít. S ohledem na vývoj situace to ohlásily i německé úřady, kam směřovala největší vlna Syřanů.
Podle posledních informací se chystají i nedobrovolné deportace. Jiné uprchlíky by měl motivovat tisícieurový příspěvek za opuštění země a letenka do Sýrie zdarma. Podle odhadů jich v Německu je cca 1 milion z šestimilionové migrační vlny, pro srovnání v Turecku je Syřanů aktuálně cca třikrát tolik.
Problém migrace však neskončil a neskončí nikdy. Zatímco syrská uprchlická vlna se Česku v podstatě vyhnula, tedy ve fyzické podobě, co se týče mediálních a politických fantasmagorií udeřila v plné síle, vlna uprchlíků z Ukrajiny nikoliv.
Válečné běsnění na Ukrajině vyvolalo podobně velkou migrační vlnu jako to v Sýrii. S cca 6 miliony uprchlíky se jedná o největší vlny migrace na světě. I ta Ukrajinská v dohledné době skončí. Problémy s migrací však nezmizí. Válka na Ukrajině není poslední válkou světa. Zelenější tráva stále neroste, poučením by však mohla být racionálnější debata, než otázky proměn hasičáren na mešity.
Zdroje: autorský článek, komentář, washigntonpost.com, ecyclopaediaofmigration.org, idnes.cz, novinky.cz