/KOMENTÁŘ/ Zájemci o funkci nejmocnějšího muže světa se střetli v druhé a zároveň první předvolební debatě před finálním rozhodováním voličů v letošním listopadu. Po předchozí debatě odstoupil z klání úřadující prezident Joe Biden. Po této debatě je zase ve hře inovace, kdyby se světu představila poprvé na zmíněném postu žena.
Ačkoliv podle průzkumu i komentátorů v diskuzi získala převahu Kamala Harrisová, dopad volební debaty má své limity. Jen několik hodin po zhasnutí světel ve studiu, kde si názory kandidáti vyměňovali pouze s moderátorem bez přítomnosti diváků, se objevily první průzkumy veřejného mínění.
Oslovení jednoznačně označili Harrisovou za pomyslnou vítězku debaty a dokonce její aktuální volební preference opět lehce poskočily před Trumpa v důsledku proběhlé debaty.
Jaký je nejpravděpodobnější dopad debaty mezi Trumpem a Harris? Napoví sázkové kurzy. Pravděpodobnosti zvolení před debatou: Trump 52 %, Harris 46 % Pravděpodobnosti zvolení po debatě: Harris 50 %, Trump 49 % Pro Kamalu tedy solidní posun, byť nic zásadního,
představil pohled kurzového sázení politický analytik a sázkař Michal Sirový a X. Zdůrazňuje, že jakkoliv jsou pro důsledek debaty čísla vypovídající, o tom, co se stane v listopadu, nám říkají jen velmi málo.
Kamala Harrisová hned na začátku agilně podala ruku Trumpovi, který byl vstřícným gestem mírně zaskočen a s trochou nadsázky se dá říci, že gesto předznamenalo dynamiku celé rozpravy. Trump se držel svých osvědčených metod od rétorického bizáru (imigranti se stravují kočkami ve Springfieldu) po útoky na současný establishment, což vyznělo jako kdyby zapomněl, že není ve studiu s Bidenem, ale novou demokratickou kandidátkou jakkoliv napojenou na současného prezidenta přes její viceprezidentství.
Bidenovo jméno zaznělo z Trumpových úst opakovaně, jméno Harrisové ani jednou. Uvedené hovoří jednoznačně a pokud by šlo o jednu rozpravu v televizi, Trump by mohl sbalit golfové hole a rovnou naplánovat herní itinerář na hřištích floridského Mar-a-Lago. Jenže nejen on dobře ví, že hra je daleko komplikovanější.
I to může být jeden z důvodů, proč mohla Harrisová debatu opanovat. Na rozdíl od ex-prezidenta to byl její první takový souboj. Pro řadu Američanů je poměrně neznámou osobností a to se rozhodně nedá říct o Trumpovi. Pokud by Harrisová televizní souboj nezvládla, mohla by začít plánovat dovolenkové aktivity pro změnu ona. Sama uvedla, že tahá za kratší konec tohoto souboje.
V prvé řadě není úřadujícím prezidentem, tím je Biden a bonus za známost tak patří Trumpovi. V tomto kontextu je ošemetné i to, že je ženskou kandidátkou. Tento precedens je prostě pro řadu lidí těžko skousnutelný. Zdaleka ne každý žije obzorech v 21. století. Po blamáží Clintonové v souboji s Trumpem, tak demokrati genderovou linii souboje potlačují, což bylo patrné i v proběhlé debatě. Zkrátka Trump mohl do studia přijít více v klidu.
Zásadní informace však vyplývají zejména ze specifik americké společnosti a jejího politického systému. Dvě strany příští rok oslaví krásných 200 let od rozpadu jejich společné partaje demokratických republikánů, k němuž došlo v roce 1825 a od té doby spolu demokraté a republikáni soupeří. Vývoj to byl pozoruhodný, ale jedno je jasné, většina Američanů má dopředu jasno, koho budou volit. Buď jsou jejich rodiny příznivci jedné strany po generace anebo jsou lidé ideologickými zastánci jednoho proudu a měnit ho nehodlají.
Rozhodnou tak nerozhodnutí voliči a jejich názor se často neutváří na základě důkladné analýzy předvolební debaty. Kdo politiku bedlivě sleduje, zpravidla už má svůj názor hotov. Hraje se tak o mnohem vlažnější voliče. Ty může přesvědčit povedený Trumpův vtip nebo rozmařilý chechot Harrisové.
V intencích vlažných voličů však může zafungovat atomovka americké popkultury. Fenomenální zpěvačka Taylor Swift záhy po skončení debaty vyjádřila podporu Harrisové, jakoby čekala, jestli debatu zvládne. Popová ikona by Trumpa nikdy nepodpořila, ale jak agilně přistoupí směrem ke svým fanouškům v otázce politiky může být opravdu klíčové.
Její obliba ve Spojených státech je něco, co u nás nemá obdoby. Když přijela koncertovat do Pittsburgu, starosta oficiálně vystoupil a přejmenoval město na Swiftburg. Tohle přejmenování bylo dočasnější než v případě dvojice Zlín-Gottwaldov, ale je jasné, že s podobnou mánií jsme u nás dlouho neměli zkušenost. Shodou okolností je Pittsburg druhým největším městem státu Pensylvánie. Státu s vysokou koncentrací nevyhraněných voličů (tzv. swing states), kde je vítězství klíčové pro celostátní úspěch.
Je jasné, že zpěvačka oslovuje zejména mladé voliče a ti jsou často také nevyhranění. V listopadu uvidíme, jestli tudy běžel zajíc.
Zdroj: autorský článek, komentář, x.com, theconversation.com, ČTK