Top hledané
Výsledky (0)
Odvolání vůdce slovenské opozice z křesla místopředsedy Národní rady je neomaleným krokem Fica k Mečiarismu.

Na férovku: Šimečka odvolán. Fico zvítězil o jeden hlas, akce se mu však nemusí vyplatit

Radim Červenka
18. září 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Michal Šimečka

/Komentář/ Politická situace na Slovensku se dále vzdaluje mantinelům toho, co je ve standardní demokracii evropského střihu běžné. Není běžné, aby se střílelo na předsedu vlády, ale pořád je to více v mantinelech chodu demokratických států, než pošlapání parlamentních zvyklostí. Zákeřná střelba je samozřejmě čin nesrovnatelné hrůznější a zákeřnější, ovšem demokratický organismus žije na jiných základech

Michal Šimečka (PS) je jakožto lídr slovenské opozice pravým opakem svého vládního protějšku a šéfa vlády Roberta Fica (Směr). První je mladý, svobodomyslný, liberál, který si své ostruhy vydobyl v Evropě, druhý je postraší, zkušený, národovecký konzervativec, který už před nějakou dobou opustil svou sociální rétoriku. Ta by mezi oběma mohla být jediným pojítkem.

Například premiér Petr Fiala (ODS) a šéf české opozice Andrej Babiš (ANO) zdaleka nejsou tak odlišní. Nedělí je věková bariéra, podobně dlouho jsou i v politice, oba jsou dlouholetými šéfy svých partají a jejich konzervativní smýšlení se zas až tolik také neliší. Přirovnání se zde hodí ještě z jednoho důvodu. Hnutí ANO má své dva sněmovní místopředsedy a nikdo je neodvolává v tajném hlasování. Minulé vládní období měla své místopředsedy také opozice a představitelé vládního ANO tuto jejich funkci zcela respektovali, jakkoliv vzájemná kritika byla vždy pěkně nabroušená.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Odvolání Šimečky dálnici do Košic nedostaví

Pokud se opozice a vláda navzájem nekritizují, je to podezřelé. Podobně jako byla na konci 90. let podezřelá Opoziční smlouva mezi Václavem Klausem a Milošem Zemanem. Hrubý útok na opozičního lídra skrze odvolání z vedení parlamentní komory je však podezřele nepromyšleným krokem. Na první pohled jde o chlapáckou demonstraci síly, ale pod pokličkou může byt ukrytá past. Říka se, že krysa zahnaná do kouta je tím nejnebezpečnějším protivníkem.

Tak mě odvolali. Dnes budou všechny problémy Slovenska vyřešeny. Potraviny budou levnější, učitelé a zdravotní sestry budou mít vyšší platy, naše děti přestanou utíkat do zahraničí, do Košic se dostanete po dálnici a dokonce i voda ze sklepů se bude odčerpávat sama. Po 4600 dnech vlády Roberta Fica konečně přestaneme být nejhorší v předčasných úmrtích, naši mladí lidé už nebudou mít druhé nejméně dostupné bydlení v Evropě a milion lidí na Slovensku už nebude ohrožen chudobou. Pane Fico, můžete odvolat místopředsedu parlamentu, ale nemůžete odvolat předsedu opozice. Těším se, že vás ve volbách porazím. Teď na to mám o pár hodin denně víc,

reagoval ironicky na síti X Michal Šimečka. 

Nerovný hlasovací souboj mezi poslanci Fico vyhrál o jediný hlas, jelikož trojice poslanců Hlasu se odmítla akce zúčastnit. Odhalila tak drobnou opozici uvnitř vládního tábora. To však není jediným problémem Ficova vítězství, kterým sice podpořil svoje ego, ale je otázkou čeho dosáhl na úrovni praktické politiky. 

Mučedník v zádech se nemusí vyplatit

Schůzi doprovázející hlasování totiž opozice využila ke kritice vlády, jak jinak. Na vládní politiky však vytáhla poněkud nepříjemnou záležitost v podobě dokumentu, který poukázal na stovky propojení vládních politiků s dotačním byznysem. Lidově řečeno, opozice dostala příležitost prezentovat vládní "malé domů". Pyrhovo vítězství se však může ukázat ještě v jednom bodě.

Blahopřeji Vám, pane předsedo Šimečko. Tohle není porážka, ale cesta na vrchol. Být obětí křivdy a “mučedníkem” je spolehlivá cesta k úspěchu. Tohle vždycky fungovalo u nás i u vás. Přeji hodně sil a úspěchů,

poukázal v diskuzi na X český exposlanec Miroslav Kalousek (TOP 09) na hodnotu takovéhoto ústrku před voliči.

Funkce místopředsedy v parlamentu je opravdu spíše titulární a mnoho reálných pravomocí se s ní nepojí. To je jeden z důvodů, proč u nás i na Slovensku, vládní koalice tuto pozici otvírá i pro předáky opozice. Jde o gentlemanský hold demokracii, kde vládne většina, ale dává určitý prostor menšině. Není pochyb o tom, že Fico se pokouší autoritářsky potlačit opoziční hlasy. Ovládnutí veřejnoprávních médií mu v tom zcela jistě pomůže, útok na demokratické zvyky mezi volenými zastupiteli mu nepomůže, spíše uškodí. 

Podobně personálně postupoval před Ficem jediný předseda vlády, Vladimír Mečiar. Ten je nyní zhrzeným politikem ve své vile Elektra. Inspiraci "mečiarismem" Fico nepopře, ale jeho dovádění do důsledku může mít také mečiaristický konec.

Zdroj: sme.sk, x.com, autorský článek, komentář

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze