Podivné až komické výroky zvoleného prezidenta Donalda Trumpa provázely i jeho minulý mandát v pozici amerického prezidenta. Nyní "pobavil" celý svět svými plány na rozšiřování území USA do Grónsko, Panamy nebo Kanady. S komickým nádechem na jeho výroky reagovala i mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová. Donald Trump není normální člověk a podle toho se i vyjadřuje. Jenže laškování ohledně Grónská není legráckou v duchu výpravy k severnímu pólu Jarý Cimrmana.
USA je globální velmoc číslo jedna. Pohled na velikost americké armády, která je v podstatě mocnější než armády ostatních zemí celého světa, o tom nedává pochybovat. Nezpochybnitelná dominance byla potvrzena v 90. letech s koncem železné opony rozpadem bilaterálního světa.
Američané svou mocenskou roli převedli do partu světového četníka, který na jednu stranu kladl důraz na dodržování mezinárodního práva a zároveň neměl znepřátelené státy, ale jen své americké zájmy.
Mrazivá komedie kolem Grónska však nejspíše ukazuje, že světová jízda po zaběhnutých kolejích přehazuje výhybku. Nic netrvá věčně a s koncem prezidenta Bidena, který se narodil v roce 1942, tedy v časech druhé světové války, končí nejspíše i zmíněná zaběhnutá pravidla. Zdánlivě paradoxní je, že změnu reprezentuje jen o málo mladší ročník Trump, roku narození 1946.
"Trump tvrdí, že USA potřebují Grónsko z bezpečnostních důvodů. Vůbec, ale vůbec mu—ani jeho spojencům z amerických těžařských firem—nejde o obrovské nerostné zdroje, které jsou zatím pod ledem, ale stávají se při rapidním tání ledovců stále více dostupnějšími...Trump včera nevyloučil, že by si USA mohly vzít Grónsko silou. To přitom patří formálně Dánsku, členské zemi NATO. Vítejte v nových časech!"
okomentoval situaci na X politický analytik a amerikanista Jiří Pehe.
Že je Trumpova rétorika symbolem nových geopolitických časů slyšíme z více stran. Vrátíme-li se k nekorektní analýze věku současných amerických prezidentů, tak trochu bychom čekali avízo nových časů od příslušníka mladé generace s jiným pohledem na svět.
Jenže ony nové časy jsou ve skutečnosti spíše návratem k časům starým, které s úlevou svět opustil.
"Někteří si mohou myslet, že Trumpovy výroky o zabrání Grónska a Panamského průplavu jsou jen vtipem tohoto lídra, který hledá pozornost a nemá žádné zábrany. Nejsou to vtipy. Jsou receptem na chaos. Už napáchaly více škody, než si lidé uvědomují. Pokud na nich Trump bude trvat, bude to vtip realizovaný výhradně na nás a na světovém řádu, který jsme zavedli po druhé světové válce,"
popsal situaci na stránkách New York Times slavný komentátor Thomas Friedman,
Ačkoliv Trump nevyloučil operaci amerických ozbrojených sil v Grónsku, něco takového si představit nikdo nedokáže. Svým prohlášením však otevřel stavidla starým známým sférám vlivu. Trump prostě chce rozhodovat o tom, jak to v Grónsku bude vypadat (což je potvrzeno již smlouvou mezi USA a Dánském z roku 1951), ale taky v Panamě nebo Kanadě.
Nejspíše se po jeho prohlášeních objevil na jinak kamenné tváři Vladimira Putina zlovolný úšklebek. Právě z Kremlu, který vede invazi na Ukrajině za níž leží statisíce mrtvých, slýcháme nejčastěji o sférách vlivu a bezpečnostních zájmech velmocí. Putinovi jistě nevadí, že Američané budou prosazovat své zájmy na svém písku, když na světovém pískovišti zůstane místo pro stavění ruských báboviček na územích jiných států.
Podobně se může líbit tento postup i Číně. Když si Trump může brousit zuby na Grónsko, Si Ťin-Pchin si může dopřát k snídani Tchaj-wan. Co když bude mít jeden stolovník chuť na něco, z talířku jiného strávníka na hostině velmocí? Ano, to je návrat obloukem do časů světových válek první poloviny minulého století.
Pro příklad takové lahůdky nemusíme chodit daleko. S táním ledovců se začínají zpřístupňovat obrovská naleziště vzácných nerostů v Grónsku, kde se v jejich těžbě již nyní chystají angažovat Číňani. Suroviny by se hodily i trochu skomírajícímu evropskému průmyslu a Donald Trump rozhodně není jediný, kdo o nich neví. Jak se bude situace vyvíjet dál nikdo neví, jen se z možných scénářů v nových časech vytrácí prosperita a pokojné soužití.
Zdroje: autorský text, komentář, nytimes.com, bbc.com, x.com