Top hledané
Výsledky (0)
Ministr Jurečka slíbil zvedat platové tabulky. Premiér ví, že slibem nezarmoutíš.

Na férovku: Zvýšení platů státních zaměstnanců se odkládá na příště. Znovuzvolení vlády také

Radim Červenka
29. srpna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Koalice Spolu po volbách

/KOMENTÁŘ/ Vláda se do zvyšování platů státních úředníků příliš nehrne, i když ještě před pár týdny ministr práce a sociálních věcí a zároveň vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) tvrdil opak. Největší radost může mít opozice. Vláda jí svým komunikačním neumětelstvím opět zametla další kus chodníku, který vede do Strakovy akademie.  

"Na tyto lidi v minulých letech ve velké míře dopadla vysoká inflace. Tento negativní trend je nyní čas postupně napravit a pomoci konkrétním zaměstnancům i jejich rodinám získat zpět kupní sílu jejich výdělku. Náš návrh vychází jak ze situace v soukromém sektoru, tak i vývoji reálných výdělků v této oblasti,“

informoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka před měsícem s tím, že chystá zvednout platy státním zaměstnancům o 7 a 10 %. Vše vypadalo dobře vypočítané a položené na reálných základech.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Fiala se diví, že za stokoruny nesklidil potlesk

Když se však začalo blížit rozpočtové lámání chleba, desetiprocentní hranice se začala vytrácet až se zcela rozpustila v návrhu, který zástupci vlády předložili odborářům v podobě zvýšení 3 a 5 % pro nejhůře vydělávající státní zaměstnance. V praxi platové navýšení v hrubé mzdě o stokoruny. Po největší inflační epizodě v historii samostatné ČR jen symbolické gesto, ale i takováto gesta se někdy můžou počítat.

V případě vlády Petra Fialy (ODS) tomu tak nebude. Premiér se diví, že mu státní zaměstnanci s minimální mzdou za jeho stokorunovou velkorysost netleskají, když nedostatek prostředků na platy zdůvodnil sanací krachu ostravské huti Liberty.

Podniku, jehož majitel účtoval zisky a ztráty nechal zaplatit stát. Podle slov premiéra, je konkrétně naúčtoval státním zaměstnancům s nízkými mzdami. Např. školníkovi z Písku, který podle údajů MPSV pobírá průměrnou tarifní mzdu 23 880, aby jeho peněženka v první řadě zachraňovala neživotný těžký průmysl v Ostravě, jehož zaměstnanci pobírali za překážky v práci několik měsíců 100 % podstatně vyšší mzdy.

Ačkoliv uvedené umí Fiala pronést souvisle a srozumitelně, touto komunikační ekvilibristikou se hravě vyrovná Andreji Babišovi z času covidových tiskovek. Jistě, s aspektem omezených zdrojů státního rozpočtu a snahou alespoň částečně pracovat na tom, aby český rozpočet nezbankrotoval na základě vrtulníkového rozhazování peněz (opět srovnání s Babišem) je opravdu nutné s Fialou souhlasit.

Kdo jsou vyžírkové státu

Snižování rozpočtového deficitu a zvyšování platů jsou v jednoznačném rozporu. Někteří tak navrhují zpovykaným státním zaměstnancům pěkně pustit žilou, aby se státní kase ulevilo.

"Kalousek s Topolem poslední dobou mluví o nutnosti škrtat a platech. Realita je taková že platy na ministerstvech a státních úřadech (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže..) jsou reálně nižší než před 15ti lety, kdy tito 2 muži drželi otěže moci,"

zhodnotil hlasité podporovatele redukce platů státních zaměstnanců ekonom Tomáš Kopečný na X.

Představa o vyžírcích státního rozpočtu zahrnuje třeba kuchařky, které stojí za obědy. Že chcete pro svoje dítě lépe uvařené jídlo? Za minimální mzdu? To asi nepůjde. O moc lépe na tom nejsou zaměstnanci kulturních institucí např. na památkách, které tak rádi v létě navštěvujeme. 

Na druhou stranu pár korun by se na státním aparátu ušetřit dalo. Redukcí samospráv malých obcí (Česko má stejně obcí jako 6x větší Francie), malotřídních škol, nesmyslných policejních a zejména vojenských výsluh a vysokého počtu právě policistů. Zde se skutečně plýtvá, jenže reformovat uvedené naráží na partikulární zájmy, které politici nejsou schopni zlomit napříč vládními garniturami.

A tak jim nezbývá než handlovat se stokorunami pro lidi s nejnižšími sumami na výplatních páskách. Ale i oni mají své partikulární zájmy a ty vyjádří v nadcházejících volbách. Vládní politici tak s potenciálními voliči zacházejí velmi rozmařile.

Při tom stačilo neslibovat nerealizovatelné, ale přidržet se plánu lehce zvýšit platy teď a plnohodnotně v roce 2025, což vláda nejspíš i udělá. Mnoho hlasů si tím však už nejspíše nekoupí neboť státní zaměstnanci budou oprávněně uražení po neplnění slibů. Komunikace není silnou stránkou vládních politiků a konzervativec Petr Fiala s tradicionalistou Marianem Jurečkou by se mohli poučit ze známého přísloví: "Mlčeti zlato."

Zdroje: x.com, mpsv.cz, hn.cz, autorský článek, komentář

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze