Rusko při nové vlně vzdušných útoků, které jsou mohutnější, než ty z 10. října, vypálilo 100 střel na města a energetickou infrastrukturu po celé Ukrajině. Jedná se tak o největší útoky od 10. října, kdy se Moskva zaměřila na ničení elektrické, vodní a plynové infrastruktury po celé Ukrajině. Energetická situace v zemi je kritická, uvedl zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko.
řekl mluvčí vzdušných sil Jurij Ihnat.
Ruské raketové útoky zasáhly v úterý obytné budovy v Kyjevě, uvedly tamní úřady, a nejméně sedm ukrajinských měst bylo zasaženo při něčem, co se zdálo být prvním velkým leteckým útokem, odkdy se Moskva minulý týden stáhla z klíčového města Cherson. K baráži došlo několik hodin poté, co ukrajinský prezident Volodymr Zelenskyj nastínil 10bodový plán pro mír během virtuálního projevu ke světovým lídrům shromážděným na summitu G20 v Indonésii.
Prezidentův mírový plán má podle přepisu projevu 10 kroků, píše rumunský portál Marius Tuca.
Na prvním místě „jaderná bezpečnost“, poté „bezpečnost potravin“ a na třetím místě „energetická bezpečnost“.
říká prezident.
Čtvrtou výzvou je propuštění všech vězňů a deportovaných.
řekl Zelenskyj.
Za páté „implementace Charty Organizace spojených národů a obnovení územní celistvosti Ukrajiny a světového řádu“.
Šestou výzvou, jak zdůraznil ukrajinský prezident, je „stažení ruských jednotek a zastavení bojů“.
Na sedmém místě „spravedlnost“ . Toto vyvolává podle Zelenského největší emoce.
říká Zelenskyj.
V osmém bodě „ekocida“ nebo „potřeba okamžitě chránit životní prostředí“.
Devátým bodem je zabránění eskalaci: riziko, které stále existuje a zůstane, dokud "naše bezpečnost nebude přiměřeně zaručena."
Na posledním místě je potvrzení konce války.
Zelenskyj vyzval lídry G20, aby využili všechny své síly k tomu, aby „donutili Rusko upustit od jaderných hrozeb“ a zavedli cenový strop na energii dováženou z Moskvy. Zelenskyj také vyzval Rusko, aby s blížící se zimou zastavilo bombardování ukrajinské energetické infrastruktury.
řekl.
Moskva byla na letošním summitu G20 izolována, protože více západní lídři přísahali, že nebudou v žádném kontaktu s jejím ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem, který je přítomen jménem Kremlu, informuje CNN.
uvedl v úterý ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Všechny problémy jsou na ukrajinské straně, která kategoricky odmítá jednání a předkládá podmínky, které jsou zjevně nereálné," řekl Lavrov, který na summit G20 odcestoval místo ruského prezidenta Vladimira Putina.
Po celé Ukrajině se 15.11 rozezněly sirény proti náletu, když několik ruských řízených střel zaútočilo na energetickou infrastrukturu v několika regionech země, čímž podle vysokých ukrajinských představitelů zůstaly dodávky elektřiny v kritickém stavu, píše CNN.
Rakety zasáhly v úterý také dvě bytovky v Pečerském obvodu Kyjeva. Mezi zasaženými městy jsou kromě Kyjeva i Lvov, Charkov, Žytomyr, Rivne, Kryvyj Rih a také Sumská či Poltavská oblast.
V hlavním městě Kyjevě městská vojenská správa uvedla, že byly slyšet dvě exploze a vyzvala obyvatele, aby zůstali v krytech. Říkalo se, že byly sestřeleny čtyři rakety. Hlavní město Kyjev bylo mezi zasaženými, přičemž starosta Vitalij Kličko řekl, že obytné budovy v blízkosti centra města byly poškozeny. Oznámil také, že mezitím bylo pod troskami jedné ze zasažených obytných budov nalezeno jedno tělo. V hlavním městě Kyjevě plameny šlehaly z pětipatrového obytného domu, jedné ze dvou obytných budov, které tam podle úřadů zasáhly. Novináři agentury Reuters, kteří dorazili na místo, viděli obyvatele schoulené při doutnající ruině.
Výbuchy bylo slyšet v úterý kromě Kyjeva také v západoukrajinském městě Lvov, potvrdil na sociální síti Telegram tamní starosta Andrij Sadovyj. Ve Lvivě na západě Ukrajiny je 80 % obyvatel bez elektřiny poté, co ruské rakety zasáhly energetický objekt. V 700-tisícovém městě proto také neteče teplá voda a výpadek postihl dodávky tepla. Po městě nejezdí ani tramvaje a trolejbusy. Opravy se podle Sadového začnou hned po odvolání leteckého poplachu.
Exploze hlásí také město Charkov na severovýchodě a mnohé další oblasti. TASR informuje na základě zpráv deníku The Guardian a stanic Sky News a BBC.
uvedl lvovský starosta Sadovyj.
Obyvatele vyzval, aby zůstali v krytech. Gubernátor Lvovské oblasti Maxym Kozyckyj ohlásil, že útoky ruských sil zasáhly zařízení kritické infrastruktury. Ve Lvově evidují také výpadky mobilního signálu. Zprávy z města Lvov na západě Ukrajiny také říkají, že v tomto městě došlo k několika výbuchům. Není jasné, zda šlo o raketové dopady nebo práci protivzdušné obrany.
Vitalij Kimm, starosta Mykolajiva na jihu, uvedl, že ruské rakety byly odpáleny ve třech vlnách.
V Černihivě na severu guvernér Vjačeslav Chaus varoval lidi, aby se ukryli, a dodal, že „raketový útok pokračuje“.
Minulý týden Moskva stáhla své jednotky z města Cherson na jihu země, což představuje velkou překážku ruské invaze. Když Rusko během této války utrpělo ztráty na zemi, běžně se vzneslo do vzduchu, aby provedlo odvetu. Na videu, které sdílela kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, je vidět hořící panelák s plameny šlehajícími z oken.
Dvaadvacetiletá obyvatelka Oleksandra pro tiskovou agenturu Reuters řekla, že ze svého okna viděla, "jako raketa letí, jasný oheň a zvuk něčeho letícího velmi blízko".
apeloval na obyvatele Černihivské oblasti předseda tamní zprávy Vjačeslav Čaus. Podobné varování vydal šéf vojenské správy Kryvého Rihu Oleksandr Vilkul, podle něhož Rusové zaútočili střelami s plochou dráhou letu Ch-101.
Prezidentský poradce Andriy Yermak uvedl, že stávky byly reakcí Ruska na "silný projev" prezidenta Zelenského na summitu G20.
V návrhu deklarace ze summitu, který viděli tiskové agentury, se uvádí, že „většina“ zemí souhlasí s tím, že válka zhoršuje nestabilitu globální ekonomiky. Lavrov řekl, že deklaraci "zpolitizovali" ukrajinští západní spojenci. Španělský premiér Pedro Sánchez požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby využil svého vlivu na ruského prezidenta Vladimira Putina v zájmu ukončení války na Ukrajině.
Ruské raketové útoky v úterý zasáhly také Polsko, které je členskou zemí NATO, a usmrtily dvě osoby. Uvedl to vysokopostavený představitel amerických tajných služeb. Rakety tak zasáhly zemi NATO poté, co dnes Rusko masově bomardovalo ukrajinská města.
Podle tiskové agentury AP vysoký představitel americké tajné služby uvedl, že rakety, které padly do Polska, byly ruského původu. Polský premiér Mateusz Morawiecki svolal „naléhavě“ výbor Rady ministrů pro záležitosti národní bezpečnosti a obrany.
Nejnovější informace říkají, že podle Poláků byla raketa vyrobena v Rusku. Podle zpráv z USA však nebyla vypálena z Ruska, ale ukrajinskou armádou, která se snažila sestřelit jinou ruskou raketu, ale netrefila se.
Resort obrany dnes podpisem dohod v Bruselu úspěšně završil několikaměsíční jednání s Ministerstvem obrany Spolkové republiky Německo a se společností Rheinmetall o výměně vojenské techniky. Výsledkem je, že Slovenská republika daruje Ukrajině během následujících týdnů 30 kusů bojových vozidel pěchoty (BVP-1), přičemž jako náhradu za ně nám Německo daruje 15 kusů tanků Leopard 2 A4. Informuje o tom slovenské ministerstvo obrany na sociálních sítích.
První takto poskytnutý tank přijde na Slovensko ještě letos a všechny ostatní postupně do konce roku 2023. Tanky projdou opravou ve výrobním závodě, aby byly schopny operačního nasazení a také modernizací více komponent včetně informačních a komunikačních systémů. Součástí daru je i tanková munice, výcvik posádek i údržby, náhradní díly a logistická podpora.
Slovensko tímto darem posílí svůj tankový prapor o 50 %. Ten je součástí těžké mechanizované brigády, jejíž vybudování je hlavním závazkem SR vůči spojencům v rámci NATO. Zároveň to vytváří možnosti pro hlubší spolupráci s rodinou 18 zemí, které již tanky Leopard zařadily do své výzbroje a spolupracují při jejich provozu, logistice, modernizaci a výcviku.
Zdroje: TV Noviny, The Guardian, Sky News, BBC, CNN, vlastní dotazování