Její odkaz žije dál. Ten, kdo znal Olgu Havlovou, první dámu československého a později prvního českého prezidenta Václava Havla, na ni vzpomíná jen v dobrém. Pomohla tolika lidem, že ani téměř čtvrt století po její smrti, na ni její blízcí nezapomínají a dál se schází v den jejího úmrtí na místě jejího posledního odpočinku.
Olga se neúnavně věnovala charitativním aktivitám. Založila Výbor dobré vůle, který patřil k první projektům tohoto druhu v Československu. Díky ní a Výboru, následně Nadaci Olgy Havlové, se konečně lidé se zdravotním postižením mohli cítit jako „normální“ lidi.
Ona je vytáhla na světlo a xenofobní společnost naučila, že každý má právo na důstojný život a štěstí. Její zásluhou přestali být postižení „neslušným tématem“.
znělo jedno z hesel Olgy Havlové.
Zemřela 27. ledna 1996. Smrt Olgy Havlové zasáhla celý národ. Lidé stáli nekonečnou frontu, aby jí mohli vzdát čest, položit květiny v kapli jižního křídla Pražského hradu k jejím ostatkům a podepsat se do kondolenčních archů.
Většinu života se pohybovala v divadle, tudíž měla mezi slavnými herci spoustu přátel, stejně tak jako její muž Václav Havel. Jedna z jejích obdivovatelek byla Eva Holubová:
Uctít památku této „velké“ ženy a zapálit svíčku můžete dnes 24. ledna v 15.30 hodin společně s Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové na Vinohradský hřbitov přímo u hrobky rodiny Havlových.
K účastníkům pietního aktu promluví Dana Němcová, signatářka Charty 77 a spoluzakladatelka VONS, Milena Černá, předsedkyně správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, a farář Miroslav Erdinger. K uctění památky přispěje svým pěveckým vystoupením sbor Besharmonie.