Předvolební kampaň na Slovensku je zahlcena nacionalistickým radikalismem. Historická nadvláda nacistů na Slovensku během 2. světové války není ve veřejném prostoru jen odsuzována. Výroky ve vztahu v nacismu, které běžně zaznívají na volebních akcích strany Smer by byly v českém veřejném prostoru absolutní tabu.
Zatímco období tzv. Protektorátu Čechy a Morava, kdy bylo české území v područí nacistického Německa je mezi domácí veřejností vnímáno velmi negativně, zejména díky Mnichovské dohodě, na Slovensku k této etapě historie stále přežívají pozitivní konotace ve vztahu k tehdejší Slovenské republice. I ta byla reálně ovládána německými nacisty, přesto je některými považována za memento zrodu moderní slovenské státnosti.
Nacismus je běžně užívanou nálepkou během současné politické kampaně, která předchází zářijovým parlamentním volbám. Podle politických komentátorů je situace na Slovensku velmi vyhrocená. Zásadním faktorem v radikalizaci politické debaty je ex-premiér Robert Fico. Jeho strana aktuálně dominuje předvolebním průzkumům, přestože se z vládních funkcí musel Fico poroučet po vraždě novináře Jána Kuciaka, kdy se objevilo podezření na provázání jeho strany s italskými mafiánskými strukturami.
Ačkoliv se před posledními volbami propadl Smer z nejsilnější strany na hranici zvolitelnosti, po období vlády Eduarda Hegera a Ivana Maťoviče (oba OLaNO) nabrala strana na síle. V předvolební kampani se však odklonila od původní sociálně demokratické politiky k nacionalismu.
O ideologické přeměně vypovídá i drobná změna v názvů strany: Smer- sociální demokracie se změnil na Smer - slovenská sociální demokracie. Straníci favorita voleb teď paradoxně nálepkují své politické protivníky skrze nacistická a fašistická hesla. Národoveckou radikalizaci se znepokojením sleduje i český veřejný prostor.
"Vzpomínám na politiky evropského formátu, které jsem osobně znal: Dzurindu, Mikloše, Radičovou, Zajace…To oni vyvedli Slovensko z Mečiarovského temna. Díky nim a jejich reformám mohlo Slovensko vstoupit do NATO, EU a přijmout Euro. Díky nim žijí teď Slováci v relativním blahobytu. Zdá se, že to byla jen epizoda a naši sousedé se chtějí do temnoty vrátit. A ti, kteří je tenkrát do NATO a EU přijímali, aby si teď rvali vlasy…"
napsal na síti X bývalý ministr financí Miroslav kalousek (TOP 09) k turbulencím na slovenské politické scéně s odkazem na záznam z předvolebního mítinku strany Smer.
"Naši dědečkové a babičky sice porazili ten hnědý německý fašismus, ale fašismus se vrací. Oblékl si duhové barvy, oblékl si růžové barvy, dneska tady máme liberální fašismus a musíme ho porazit. Žijeme v zemi, kde prezidentka Slovenské republiky používá nacistický-banderovský pozdrav: "Sláva Ukrajině","
říká mj. místopředseda Smeru Luboš Bláha v projevu před podporovateli strany. Dále prohlašuje Gustava Husáka za hrdinu slovenského národa a děkuje soudruhům ze SSSR. Situaci, kdy během 2. světové války okupovali Slovensko němečtí nacisté, přirovnává k současnosti. V jejich roli jsou podle Bláhy tentokrát Američané, jak se aktuální americká okupace Slovenska projevuje dále nevysvětluje.
Prezidentka Čaputová je častým terčem útoků, i když oficiálně žádnou parlamentní stranu nepodporuje. V minulosti však stála v čele liberálů z Progresivného Slovenska, kteří jsou v průzkumech hlavním konkurentem Smeru v nadcházejícím volebním střetnutí.
"Nebudu x-krát vysvětlovat, že jde o absolutní lež a zdlouhavě vysvětlovat, že okresní, krajský a nakonec i Ústavní soud se jasně vyjádřil, že tato obvinění jsou nepodložená a překračují hranice politického souboje. Poslanec Fico to ví. Ví i to, že dělat z někoho terč svých nenávistných lží už na Slovensku zabíjelo. Neklesnu na jeho úroveň a nebudu mu věnovat žádné přívlastky. Využiju však všechny právní prostředky. Jako matka na ochranu svých dětí. Jako občanka na ochranu instituce, kterou dočasně zastupuji,"
uvedla k obviněním, které na svou adresu dostává z řad Smeru sama prezidentka Čaputová.
Koketování s nacistickými a fašistickými symboly už v řadách slovenských politiků vedlo k pravomocnému rozsudku. Marian Kotleba byl odsouzen k podmínečnému trestu a byl mu odebrán poslanecký mandát, což slovenské právo umožňuje, za zneužívání nacistické symboliky v politické kampani. Nemusí jít o jediný soudní verdikt vzhledem k extrémistickým názorům mezi slovenskými politiky.
Zdroje: irozhlas.cz, seznamzpravy.cz, twitter.com, facebook.com, ct24.ceskatelevize.cz, respekt.cz