Den 11. října se navždy zapíše do historie českých dějin. Palác Žofín nikdy nezažil podobný nápor návštěvníků, smutečních hostů. Hvězda české hudební scény Karel Gott se usmívá na příchozí už u schodiště. Poslední sbohem přišly dát desítky tisíc lidí. Někteří stáli u Slovanského ostrova už od noci. Ne na všechny se chvíle u rakve dostane...
Už od pátečního podvečera se začali před branami ostrova scházet první příchozí. Z daleka. Z Ostravy, Olomouce, někteří i z Německa. Nevadila jim ani zima.
slzela fanynka z Ostravy, která si na chladnou noc přivezla spacák i termosku s čajem, zpěvákovi pak květinu se stuhou, na níž byl napsaný srdceryvný vzkaz.
Rakev s tělem Karla Gotta byla na Žofín přivezena v šest hodin ráno, brány na Slovanský ostrov se veřejnosti otevřely v osm. Zavírají se v 22 hodin. Na všechny se nedostane...
Od sedmi ráno, kdy k Žofínu začala přicházet média, byl lidský had dlouhý až k Smíchovu. Na první pohled nekonečná fronta. Lidé v poklidu stáli a trpělivě čekali. Mladí, starší, staří, i děti. Mnoho lidí si na tento den vybralo dokonce dovolenou.
říká skupinka lidí středního věku a chlubí se, že jsou celoživotní fanoušci. Jeden z nich prý vlastní i ložní povlečení s podobiznou zlatého Slavíka.
Mezi obyčejnými lidmi se ukázalo i mnoho slavných osobností. U rakve nechybí obrovské srdce z růží od zdrcené vdovy Ivany Gottové. Palácem zní písně Karla Gotta, což podtrhuje emotivní atmosféru. Lidé se klaní před rakví a řada z nich i pláče. Lidé Gottovi nosí květiny, krásné vzkazy i upomínkové předměty.
Na Žofíně nechyběla ani Olga Špátová, která natáčela dokument o Karlu Gottovi. Rozloučit se přišel i textař Eduard Krečmar. Gottovi otextoval desítky písní včetně hitu Být stále mlád. Poklonit se památce Gotta přišel také Janek Ledecký, Dominika Myslivcová, Yvetta Simonová, Linda Finková nebo hudebník Karel Vágner.
Všechny složky záchranného systému byly v pohotovosti. Jenže neměly moc co na práci, protože ve frontě nebyl žádný výtržník, nikdo nekolaboval, na nic si nestěžoval.
svěřila pracovnice antikonfliktního týmu.
Záchranná služba zasahovala dvakrát a to jednou v případě policisty, který měl alergickou reakci a u třicetileté ženy, která si zranila koleno. Organizace přímo v paláci neměla chybu. Lidé chodili koridory po schodech do hlavního sálu, k rakvi a zpátky přes malý sál ven ke kondolenčním knihám. Vše dokonale promyšlené.
Předbíhat se nevyplácí. Ministr dopravy Vladimír Kremlík přijel služebním vchodem až před Žofín, vystoupil, všechny předběhl, položil květiny a odjel. Přestože má pozvánku na sobotní zádušní mši, chtěl se ukázat i tady. To mu média ani mnozí příchozí neodpustili. Přestože na svém činu neshledal nic špatného, později se kvůli přemíře kritiky omluvil na svém Twitteru.
Bohužel mnoho lidí sice chce uctít památku, ale na druhou stranu si pak nevhodně dělají selfie u rakve, přestože u vstupu visí cedule, kde je napsáno, že pořizování fotografií tohoto typu je zakázáno. Pořadatelé odhadují, že do 14 hodin se přišlo rozloučit přibližně 14 tisíc lidí. Zůstávají po nich záplavy květin, které pořadatelé průběžně odnášejí, aby uvolnili místo pro další.
Další možnost rozloučit se s Karlem Gottem bude v sobotu od 11 hodin na Pražském hradě v Katedrále Sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Ta je ovšem jen pro zvané hosty. Bez pozvánky nemá šanci se tam nikdo dostat. Přesto pořadatelé předpokládají, že přijde mnoho lidí.