Top hledané
Výsledky (0)
Násilí na ženách je alarmujícím a rozšířeným problémem ve světě.

Násilí na ženách je stále aktuální: nucené sňatky, obchod s lidmi a domácí týrání. Agresorům chybí emoční inteligence

Barbora Štöklová
18. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
V roce 2019 zaznamenala Indie 32 033 případů znásilnění.

Brutální chování a agrese na ženách je strhujícím problémem, který má hluboké kořeny ve světovém měřítku. V některých zemích, jako je Indie a Jihoafrická republika, je toto násilí zvláště akutní a odkrývá naléhavou potřebu zásadního zásahu a úpravu trestních zákonů. 

Násilí, agrese a utlačování ženských práv je problém, který existuje ve všech částech světa. Jeho míra a forma se ale liší dle vyspělosti a ekonomických i právních faktorech dané země. Organizace jako Světová zdravotnická organizace (WHO) a Organizace spojených národů (OSN) sbírají všechna data a nahlášené případy, které se často prezentují ve formě statistik. Zahrnují případy násilí, trestní stíhání a další ukazatele. Mnoho případů ale zůstává neohlášeno a skryto kvůli strachu z odplaty, stigmatu nebo nedostatku důvěry v právní systém. Země s vysokou mírou agrese jsou různé a nezáleží, zda se jedná o rozvojovou zemi či nikoliv. I přesto čísla v tomto směru mají jasného favorita. Jedná se zejména o Indii, Jihoafrickou republiku, Pákistán nebo Afgánistán. Sexuolog Tomeš pro LP-Life prozradil, že násilí na ženách, je velmi komplexní téma a je na něj třeba pohlížet z několika aspektů.

„Hraje zde roli několik faktorů. Jak psychologický profil násilníka, tak zda je čin proveden v agresi nebo s předchozím plánováním. Musíme také rozdělit, zda se jedná o domácí násilí či nikoliv,"

komentuje sexuolog Pavel Tomeš. 

„Násilí může být spojeno s různými psychologickými i sociálními faktory. Patří sem traumatické zkušenosti z dětství, zneužívání, nedostatečná podpora okolí a rodiny během dětství a dospívání. Duševní poruchy, impulzivita, problémy se sebekontrolou a frustrace z nepříznivých životních událostí.

Někdy se násilné chování může objevit jako projev neschopnosti vyrovnat se se silnými emocemi, jako jsou hněv, beznaděj nebo frustrace. Nedostatek dovedností v emocionální regulaci a konfliktním řešení může vést k agresivním reakcím,"

komentuje psycholožka Fayadová pro LP-life.cz

Indie, Jihoafrická republika nebo Pákistán

Indie, se svou rozsáhlou populací a složitou sociální kastovní strukturou, čelí široké škále forem násilí na ženách. Domácí násilí, sexuální útoky, obchodování s lidmi a nucené sňatky jsou jen některé z mnoha způsobů, jakými je násilí projevováno. K tragickým příkladům patří brutální znásilnění a vražda mladé studentky v Dillí v roce 2012, která vyvolala vlnu protestů a naléhavou poptávku po zpřísnění zákonů týkajících se sexuálního násilí. Skupina šesti mladých mužů, kteří tento hrozný čin spáchali byli součástí gangu.

V prosinci 2012 unesli 23letou ženu a jejího přítele do autobusu. Ženu brutálně znásilnili a muže krutě zmlátili. Následně je oba nahé vyhodili na silnici. Žena utrpěla vážná vnitřní zranění, včetně úderů železnou tyčí, a po dvou týdnech zemřela v nemocnici v Singapuru. Nejmladší útočník, kterému bylo v době činu 17 let, byl odsouzen soudem pro nezletilé k tříletému trestu odnětí svobody. To byla maximální možná trestní sazba pro jeho věkovou kategorii podle platných zákonů. V roce 2015 byl tento mladý muž propuštěn na svobodu. Šestý člen gangu, který byl řidičem autobusu a pravděpodobně vedl útok, byl nalezen mrtvý ve své cele v roce 2013. Podle médií pravděpodobně spáchal sebevraždu, zbylí čtyři muži byli popraveni.

Otevřít v galerii (2)
Konflikty v Demokratické republice Kongo způsobily jednu z nejhorších humanitárních krizí.
Konflikty v Demokratické republice Kongo způsobily jednu z nejhorších humanitárních krizí. Zdroj: Pixabay

Jihoafrická republika má jednu z nejvyšších mír násilných a trestních zločinů na světě, což má katastrofální důsledky pro ženy v této zemi. Tamní ženy čelí zvýšenému riziku domácího násilí, znásilnění a útoků. Případ Anene Booysen, mladé ženy, která byla brutálně znásilněna a zavražděna v roce 2013, ukazuje na šíři problému. Tento případ vyvolal národní diskusi o nutnosti bojovat za ženská práva.

Násilí a agrese vůči ženám není doménou pouze Indie a Jihoafrické republiky. V různých afrických zemích, včetně Demokratické republiky Kongo, sužované konflikty, dochází k systematickému sexuálnímu násilí v rámci ozbrojených konfliktů. Efektivní boj proti násilí vyžaduje reakce, které zahrnují legislativní reformy, posílení práv žen, osvětu a vzdělávání, a také změnu kultury a postojů.

Otevřít v galerii (2)
Statistiky ukazují, že téměř 90 % afgánských žen bylo vystaveno nějaké formě násilí, včetně fyzického, sexuálního a psychologického.
Statistiky ukazují, že téměř 90 % afgánských žen bylo vystaveno nějaké formě násilí, včetně fyzického, sexuálního a psychologického. Zdroj: Pixabay

Afgánistán, dlouhodobě sužovaný politickou nestabilitou a konflikty, má dlouhou historii násilí na ženách i dětech. Statistiky ukazují, že téměř 90 % afgánských žen bylo vystaveno nějaké formě násilí, včetně fyzického, sexuálního a psychologického. Teroristické skupiny, které ovládají určité oblasti země, omezují práva žen. Tyto skupiny nejen systematicky omezují ženská práva, ale také páchají veřejné popravy a fyzické trestání žen.

Pákistán také čelí vysoké míře brutálnímu chování vůči ženách, včetně domácího násilí, nucených sňatků a vražd. Statistiky z roku 2020 z organizace Aurat Foundation ukázaly, že v roce 2019 bylo hlášeno více než 2 297 případů sexuálního násilí a více než 1 000 případů vražd v rámci ublížení cti a nemravnosti. Jedním z konkrétních příkladů byla tragická vražda Qandeel Baloch, známé instagramové influencerky a modelky, jejíž bratr ji zavraždil v roce 2016 kvůli "ohrožení rodinné cti".

Existuje cesta ven?

„Prevence násilí vyžaduje komplexní přístup, který zahrnuje terapeutickou pomoc, sociální intervence a posílení emoční inteligence. Cílem je identifikovat a řešit problémy zdravými způsoby, rozvíjet empatii a sociální dovednosti,"

dodává psycholožka na závěr. 

 

Zdroj: čt24, Wikipedia.com, TheGuardian.com, BBC.com,

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze