Top hledané
Výsledky (0)
I finance se můžou „nakazit“

NATVRDO: Panika na burze i odstavená města! Koronavirus může svět připravit o miliardy

David Budai
27. února 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Koronavirus mučí svět financí

S koronavirem, který se začal naplno šířit také Evropou, budou vedle lékařů brzy „bojovat“ také ekonomové a finanční experti. Hrozí totiž globální otřesy na burzách, krachy firem i otřesy státních rozpočtů mnoha zemí. Opatření, která mají bránit šíření viru, totiž ochromují mezinárodní obchod. A to nejhorší teprve může přijít.

Koronavirus se šíří po světě.
Koronavirus může otřást burzou na Wall Strett.
Koronavirus může otřást burzou na Wall Strett.

Když se dnes podíváme do Číny, kde je epidemie nejrozsáhlejší a onemocněly tam již desítky tisíc lidí, velice dobře se ukazuje, jak koronavirus dokáže ochromit ekonomiku. Jen pro ukázku: prodeje aut se propadly o neuvěřitelných 92 procent, spotřeba elektřiny kvůli odstavení továren klesla na polovinu a třeba emise vypouštěné do vzduchu se snížily o 25 %.

Je to způsobeno tím, že na mnoha místech byla zavedena karanténa, lidé neopouštějí domovy, necestují a nenakupují. A teď už to není jen Čína, ale třeba i technologicky vyspělá Jižní Korea nebo Itálie. Pokud se podobné karanteny rozšíří i do dalších zemí (a vývoj tohoto týdne to naznačuje), může to pro mnoho firem znamenat finanční problémy, protože jejich výrobky se zkrátka nebudou prodávat.

Na prahu globální krize

Firmy ale mají obvykle úvěry, které pak nebudou schopny splácet, což dostane do problémů banky. Trpět bude cestovní ruch, hotely nebo restaurace a cestovní kanceláře, protože lidé budou méně cestovat. Na to vše obvykle rychle zareagují světové burzy a akcie různých firem klesnou. A vše může spustit velkou globální krizi, která připraví miliony lidí o práci, uvrhne státy do ekonomické recese a firmy, finanční fondy nebo banky začnou krachovat.

Stačí málo a spustí se spirála, na jejímž konci bude velká ekonomická krize, která způsobí pokles životní úrovně lidí po celém světě. Zdaleka to není nereálný scénář. Otevřeně o tom mluví ekonomové po celém světě a třeba burza v USA už zaznamenává velké propady akcií. Největší za poslední čtyři roky. Dokonce se už scházejí ministři financí a šéfové centrálních bank a jednají, jak dopady koronavirus na ekonomiku zmírnit.

Nejhorší je ochromení

Jen v případě Česka se zatím odhaduje, že koronavirus způsobí finanční ztráty ve výši nejméně o pět miliard korun a prohloubí schodek státního rozpočtu. Jde ale o odhady vycházející z toho, že nákaza ještě v Česku není. Jenže jak to bude vypadat, pokud se nakazí tisíce lidí? Snadno se může stát, že karanténa se dotkne i mnoha českých měst. Lidé nebudou moci chodit do práce, přestane se vyrábět, nehledě na to, že nikdo nebude zboží kupovat. A firmy nebudou mít peníze na výplaty, lidé nebudou schopni splácet hypotéky a také se spustí inflace a všechno začne zdražovat. Ochromí se zásobování obchodů a vše ustrne.

Nejhorší, co může současnou ekonomiku potkat, je to, že se zastaví. Vše může trvat několik týdnů i měsíců, než se lékařům podaří dostat koronavirus pod kontrolu a zotavování může trvat celé roky. Pokud vše dojde tak daleko, dotkne se to života každého Čecha.

Nejhorší pro trhy je panika

Vůbec nejhorší na tom nicméně je, že nic z toho, nemusí mít tak velké dopady, jako pouhý strach a panika. Svět je dnes rychlejší a mnohem provázanější, takže finanční trhy reagují mnohem rychleji než třeba před 100 lety, kdy Španělská chřipka zabíjela miliony lidí. Tehdy ani taková tragédie světovou ekonomiku nepoložila. Ale dneska stačí náznak strachu a lidé začnou jednat emotivně. Jeden nemocný na slavné Wall Street může být větší katastrofou než tisíce nemocných jinde ve světě.

Pokud začnou lidé panikařit a chovat se iracionálně, třeba začnou zmateně prodávat své akcie, rozjedou tím lavinu a akcie se začnou bleskově propadat. A to pak může poškodit všechny - i mimo finanční trhy a burzy. Pro světové finance to pak může být zcela likvidační.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze