Momentálně se Pohřeb začne v 11 hodin britského času. Procesí povede z Westminsterského paláce, kde se nyní rakev veřejně přístupná nachází, do Westminsterského opatství, kde proběhne zádušní mše za panovnici. Chybět nebude ani čtení a modlitba nové premiérky Liz Trussové. Poté bude Británie držet dvě minuty ticha za královnu. Ve 12 hodin tamního času bude ukončen státní obřad, o 3 hodiny později pak začne soukromá bohoslužba pro nejbližší rodinné příslušníky.
Přímo před rakví mají své místo ti, kteří slouží u královského personálu nejdéle. Mezi tyto osoby spadá třeba královský státní pokladník nebo blízké královniny služeb nice. Za nimi následuje 42 námořníků, kteří povezou rakev. Tu bude ze stran hlídat osobní stráž, nosiči rakví a lukostřelci. Za rakví pak následuje nejbližší rodina. První čestné místo patří novému králi se sestrou, vedle ní pak princ Andrew, a nakonec nejmladší královnin syn, princ Edward. Druhá řada patří vnukům Williamovi a Harrymu, vedle kterého půjde princ Peter Phillips. Další řada patří širší rodině královny. Synovec panovnice, Alžbětin bratranec a manžel princezny Anny. Průvod by mělo uzavřít služebnictvo Alžběty a Charlese. Poslední neznámou zůstává devítiletý princ George. Do poslední chvíle se v Buckinghamském paláci řeší, pokud se i on zapojí do smutečního průvodu. Podle poradců by šlo prý o symbolický vzkaz všem, jeho účast ale zatím potvrzena není.
Na rakvi momentálně spočívá také britská imperiální koruna, zřejmě nejznámější předmět z korunovačních klenotů. V koruně se třpytí téměř tři tisíce kamenů shromážděných během staletí panovníky. Konkrétně jde o 2868 diamantů, 273 perel, 17 safírů, 11 smaragdů a pěti rubínů. Říká se, že někdy může být opravdu těžké na korunu jen pohlédnout, protože její záře je oslepující. Koruna odjakživa symbolizuje majestátnost a suverenitu. A co bude s korunou dál? Podle tradice si tuto korunu nasadí právě následník trůnu při odchodu z Westminsterského opatství po své korunovaci. Poté ji stejně jako jeho matka bude nosit při otevírání parlamentu a dalších oficiálních příležitostech.
Rakev, ve které je momentálně královna uložena, je vyrobena z jedinečného dřeva, které se pro výrobu rakví běžně nepoužívá. Většina dřevěných rakví je vyrobena z dubu amerického, rakev pro královnu z anglického. Vyrobena byla už před 32 lety. Dřevo z anglického dubu je nedostatkovým zbožím, je totiž velice obtížné ho sehnat a rozhodně nepatří k nejlevnějším materiálům. Rakev splňuje také tradici královské rodiny, kterou je umístění olova. Tento materiál královská rodina používá už více než čtyři století, je to hlavně z důvodu nepronikání vlhkosti, protože členové královské rodiny jsou obvykle pohřbíváni právě do hrobek. S tím souvisí i váha rakve. Nést ji musí minimálně osm lidí. Uložena bude vedle rakve Alžbětina manžela prince Phillipa, který zemřel loni na jaře.
Pohřeb je pro Británii velkou událostí. Proto je logické, že ho bude možné v přímém přenosu sledovat na tamních velkých televizních zpravodajských stanicích. Nejen televize a rádia však budou průběh smuteční ceremonie přenášet. Na tuto událost si v Británii můžete pořídit i lístky do kina. Britská kinematografická asociace už ale upozornila, že kapacita některých sálů je zcela naplněna. Pokud by na někoho místo v kině nezbylo, není nutné panikařit. Na veřejná prostranství, jako jsou třeba parky nebo náměstí, budou umístěny velké obrazovky, pohřeb tedy bude mít šanci vidět opravdu každý.
Pohřeb by mělo navštívit kolem dvou tisíců hostů. Z toho 500 státníků nejen ze Spojeného království, ale také z celého světa. Chybět nebudou ani král a královna Španělska, Belgie a Nizozemska. Účastnit se budou také zástupci královských rodin z Norska, Dánska, Švédska a Monaka. Dorazí také americký prezident Joe Biden, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo šéfka evropské komise Ursula von der Leyenová. Pozvánku obdržel také čínský prezident, není ale pravděpodobné, že by dorazil. Pozván naopak nebyl ruský prezident Vladimir Putin, stejně jako pozvánka nedorazila nikomu z Afganistánu, Běloruska, Myanmaru, Sýrie a Venezuely. Českou republiku bude v Londýně reprezentovat premiér Petr Fiala s manželkou Janou. Kromě státníků, politiků a rodiny se zúčastní také na 200 lidí z lidu. Pozvánku dostali zdravotníci nebo vojáci s nejvyšším armádním oceněním.
Zdroje: novinky.cz, bbc.com, ČTK, blesk.cz, dailymail.com, e15.cz