Top hledané
Výsledky (0)
V Praze je stále co objevovat

Nevěstinec, bývalá továrna nebo sídlo Hitlerjugend. Jaké historické architektonické poklady skrývá Praha?

Barbora Večeřová
16. května 2022
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Žena objevující krásy Prahy.

Praha dokáže každého svého návštěvníka učarovat svou nenahraditelnou atmosférou fascinujících historických budov kombinujících klidně i více než stoletou historii s moderními architektonickými trendy a novými technologiemi. Všichni známe nejslavnější architektonické symboly hlavního města, mezi které patří třeba Karlův most nebo Pražský hrad, Praha ale nabízí i další skryté poklady, o kterých jste možná ani nevěděli. A v rámci městského festivalu Open House se většina z nich zpřístupní veřejnosti. Podívejte se, co byste neměli vynechat. 

„Pražská architektura je velmi bohatá na různé stavební slohy, které koexistují a jejich vzájemné rozdíly nějak nenarušují celkový profil města. Většina objektů má velmi bohatou historii, na kterou je kladen důraz při rekonstrukcích. I proto je Praha jednou z nejoblíbenějších destinací turistů z celého světa,“

řekl pro LP-Life o Praze architekt Martin Brychta. 

Nejen pro turisty, ale i místní oceňují krásu budov hlavního města. V mnohých případech jde opravdu o architektonické skvosty, i když některé jsou možná trošku zapomenuté. Podívejte se na seznam těch, které byste při své příští procházce Prahou neměli vynechat. 

Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108
Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108, Praha 1

Největší pražské lázně na Žižkov, nyní hororová ruina. Co s nimi bude dál? 

Víte, že největší a nejmodernější pražské lázně se nacházely na Žižkově? Později se z lázní stal nevěstinec a hudební klub, nyní se z budovy má stát Dům tance. V minulosti šlo o dominantu Žižkova, nyní ale bývalé městské lázně chátrají. Postaveny byly na počátku minulého století. 

„Že šlo o skutečně významnou instituci, svědčí i řada ocenění, například Medaille d´or na lázeňské výstavě ve Spa v Belgii či zlatá medaile na výstavě Obchodní a živnostenské komory v Praze 1908. A snad i skutečnost, že se svými lázněmi Žižkovští pochlubili i císaři Františku Josefu I. při jeho návštěvě Prahy v roce 1907,“

uvádí ve své knize Praha neznámá na adresu lázní její autor Pavel Augusta

Po slávě zažily lázně strmý pád. A prominentní klientelu nahradili jiní návštěvníci. Ke konci minulého století plnil prostor funkci nevěstince a gay klubu. Městská část se s tím naštěstí rozhodla něco dělat a v blízké budoucnosti by se z místa jako z hororu měl stát Dům tance. 

Bývalé bazénové prostory lze snadno předělat na taneční studia a veřejnosti má být po rekonstrukci nabídnuto také wellness studio. Jde tak možná o poslední příležitost, jak si budovu prohlédnout v její původní podobě. 

Grabova vila své využití našla hlavně v období druhé světové války 

Vila, ze které na vás dýchne historie. A jde o historii velmi zajímavou. Tuto velkolepou luxusní vilu si jako své rodinné sídlo nechala postavit prominentní rodina židovského původu. V minulém století plnila různé funkce – nejdříve zde byl dívčí domov, poté sídlo Hitlerjugend, četnická stanice nebo kojenecký ústav. V současné době objekt slouží městské části Prahy 8.

Palác Adria postaven v národním slohu 

V samém srdci Prahy se nachází jedna z mála pražských budov postavených v národním slohu. Jde o čistě český umělecký styl, který se inspiroval ve folkloru, proto je jeho hlavním rysem zdobnost a barevnost. I přesto, že právě tento architektonický styl bývá často kritizován, palác Adria se dá označit za jednu z nejzajímavějších architektonických památek. 

Otevřít v galerii (4)
Palác Adria v národním slohu.
Palác Adria v národním slohu. Zdroj: Open House Praha

Kramářova vila: Místo českých premiérů s ruským odkazem

Nyní rezidence českých premiérů, dříve sídlo jednoho z nejvýznamnějších politiků historie Československa Karla Kramáře. Najdete ji v místě bývalých Mariánských hradeb na Hradčanech. Kramář vilu původně postavil pro svou manželku, kterou byla Ruska Naděžda Nikolajevna. Interiér je proto přizpůsoben právě carskému Rusku. Pro účely premiérů slouží od roku 1998, nyní ji využívá současný premiér Petr Fiala

Hotel Gráf: Kde se historie setkává se současností 

Rohová budova přímo na rušné křižovatce v blízkosti I.P Pavlova si v roce 2018 prošla rekonstrukcí a je dokonalým příkladem toho, jak se dá snoubit více než stoletá historie s moderními stavebními trendy. Bývalý hotel Gráf se secesní kavárnou nyní slouží jako administrativní centrum. Po vstupu do lobby se vám zatají dech. A výhled? Krásných výhledů na Prahu přece není nikdy dost. Nebojte se vystoupat na střešní terasu, ze které se vám otevře netradiční pohled na celou Prahu, které vévodí Pražský hrad. 

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1
Otevřít v galerii (4)
Hotel na rušné křižovatce u I.P. Pavlova.
Hotel na rušné křižovatce u I.P. Pavlova.Zdroj: Open House Praha
Otevřít v galerii (4)
Na střeše hotelu Gráf na vás čeká nezapomenutelný výhled.
Na střeše hotelu Gráf na vás čeká nezapomenutelný výhled. Zdroj: Open House Praha

Umělecká Pragovka 

Město ve městě. I tak by se dala popsat jedinečná Pragovka. Jako je zvykem v jiných evropských metropolích, ve kterých je existence kreativních čtvrtí běžnou součástí městského života, i v Praze nyní jednu takovou najdete. A to jen nedaleko pražského centra v místě industriálních prostor. Architekti a urbanisté zde vytváří unikátní prostor pro umění, práci ale hlavně život. 

Otevřít v galerii (4)
Kulturní centrum Pragovka.
Kulturní centrum Pragovka. Zdroj: Open House Praha

Místa, kam se jindy nedostanete 

Již po osmé se letos v Praze koná festival městské architektury, který zpřístupní 101 budov, kam se běžně nemáte šanci podívat. Pokud tedy zatím nevíte, co s víkendem 21. a 22. května, máme pro vás jeden tip, kterým je právě festival Open House. 

Neuplynul ani celý rok od posledního ročníku festivalu a nás těší, že se po dvou covidových letech, kdy jsme festival byli nuceni organizovat v náhradních termínech, s návštěvníky potkáme v našem oblíbeném, tradičním, jarním květnovém termínu, kdy nás jaro všechny táhne ven a láká za nevšedními zážitky. Návštěvníky festivalu čeká 101 běžně nepřístupných budov, z toho 26 novinek, 57 kulturních památek a bohatý doprovodný program i v souvislosti s výročími některých významných architektů,“ 

říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

V rámci tohoto festivalu si můžete prohlédnout nejen všechny zmíněné budovy, ale také mnoho dalších. Jde o jedinečnou příležitost, jak poznat své město zase trochu jinak. 

 

 

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze