V norském hlavním městě Oslo byla předána Nobelova cena za míru. Tu za rok 2019 získal etiopský premiér Abiy Ahmed, který se zasloužil o podpis mírové dohody mezi Etiopií a Eritreou. Dohoda ukončila jeden z nejdelších konfliktů v Africe, v němž zahynulo na 80 000 lidí. Za největší favoritku pro získání letošní ceny však byla tipována Greta Thunberg.
uvedl Nobelův výbor. Pohraniční válka mezi Etiopií a Eritreou vypukla v roce 1998. Po dvouleté ostré fázi bojů přešel etiopsko-eritrejský konflikt do vleklého hraničního sporu. Vztahy obě země obnovily v červenci 2018.
Letos bylo na Nobelovu cenu za mír nominováno celkem 301 kandidátů, z toho 78 organizací a 223 jednotlivců. Podle sázkových agentur byla jasnou favoritkou 16 letá švédská školačka, aktiviska Greta Thunberg. Tato mladá dívka začala před rokem každý pátek místo školy protestovat před švédským parlamentem proti klimatickým změnám.
Díky jejím pravidelným protestům dala podnět k celosvětovému hnutí a svými názory a postoji inspirovala tisíce mladých lidí, kteří bojují za ochranu klimatu nebo snižování emisí.
Nobelova cena za mír ale není jedinou Nobelovou udělovanou cenou. Dalšími kategoriemi je například cena za literaturu, kterou za rok 2018 získala polská spisovatelka Olga Tokarczuková a Peter Handken. Za fyziku byl oceněn američan James Peebles a dva švýcarští astrofyzici Michel Mayor a Didier Queloz. Cenu si podle institutu vysloužili za příspěvek k našemu pochopení vývoje vesmíru.
Za fyziologii a lékařství byli oceněni američané William Kalein, Gregg Semenza a Brit Peter Ratcliffe.
Nejstarším nositelem Nobelovy ceny v historii se stal letos 97letý John B. Goodenough. Oceněný byl za chemii a to především za vývoj lithium-iontových baterií, které se dnes používají na celém světe k napájení přenosných elektronických zařízení. Společně s Goodenoughem se laureátem stal také vědec Stanley Whittingham a Akira Jošino. V pondělí se svět dozví jméno vítěze letošní ceny za ekonomii.
Nobelova cena je udělována každoročně a to už od roku 1901. Poprvé byla udělena na základě poslední vůle švédského vědce Alfreda Nobela, který se zasloužil o vynález dynamitu. Držitel Nobelovy ceny získá nejen medaili, na které je potrét Nobela s vyrytým datumem roku jeho narození a úmrtí v latině, ale také diplom či finanční odměnu. Ta se pohybuje okolo 20 milionů českých korun.