Top hledané
Výsledky (0)
Symbol svobody slova je konečně opět otevřen veřejnosti

Lennonova zeď opět žije: Sprejeři už ale na graffiti musí zapomenout!

Karolína Lišková
07. listopadu 2019
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
John Lennon je zpět na své zdi.

Zeď plná graffiti a street artu se opět probudila k životu. Po měsíci, kdy procházela pod lešením rekonstrukcí, jež stála čtvrt milionu korun, se na ni vrhli umělci a během jednoho dne na ni vrátili symboly, které sem neodmyslitelně patří.

Spreje.
Umělci celý čtvrtek pracovali na nové podobě zdi.
Zeď byla měsíc v rekonstrukci.

Už z dálky se na vás „směje“ portrét ikonického Johna Lennona. Namísto změti výplodů zeď nově zdobí díla více než 30 umělců z Čech i zahraničí, kteří na tomto symbolickém místě ztvárnili svůj ideál svobody nebo ikonický Lennonův portrét. Koncept umělecké instalace na zdi řídil přední český designér Pavel Šťastný, na provedení se podíleli tvůrci napříč kontinenty, generacemi i profesemi.

Svoboda a láska

„Na 150 m2 vznikne velké společné mezinárodní dílo MEET ART, které spojuje význam slov svoboda a láska. Lennonova zeď tomuto účelu sloužila už za totality a jsem rád, že její smysl zůstane zachován. Jedním z motivů tvorby je i píseň Johna Lennona ´All You Need Is Love´,“ představuje koncept Pavel Šťastný. Novou tvář Lennonově zdi pomáhali vtisknout například skláři Vladimír Kopecký a Jakub Berdych, sochař Kurt Gebauer, Ester a Lela Geislerovy nebo šperkařka ze slavné rodiny Beldů Viktorie.

Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha
Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha, Praha 1
Otevřít v galerii (2)
Symboly Lennonovy zdi jsou zpět.
Symboly Lennonovy zdi jsou zpět. Zdroj: archiv LP-life.cz

Pamětní místo

Lennonova zeď neměla do teď žádný oficiální status. Proto si sem chodil čmárat každý vandal, co chtěl. Průvodci sem dokonce v noci vodili opilé turisty, kterým dávali spreje do rukou a podněcovali je ke sprejování. To mělo za následek nejen texty nesouvisející s původní myšlenou zdi, ale také nepořádek a vandalismus. Na to si stěžovali místní domorodci.

Praha 1 proto tento týden prohlásila zeď za pamětní místo a bude dohlížet na to, aby ji znovu neničili vandalové.

„Je to symbol svobody, který si zaslouží náš respekt a naši ochranu. Proto jsme Lennonově zdi u příležitosti 30. výročí sametové revoluce dali patřičný status, který až dosud neměla,

vysvětluje místostarosta Prahy 1 Petr Hejma. Pokud by přece jen došlo k poškození, pomohou zeď očistit experti z Pražských služeb, které jsou partnerem nového konceptu.

Otevřít v galerii (2)
Zeď se pod nánosem barev téměř propadala.
Zeď se pod nánosem barev téměř propadala.Zdroj: Facebook Lennonovy zdi

Svobodná tvorba

Neznamená to ovšem, že nebude možnost na zeď něco napsat. Pavel Šťastný a jeho umělecká skupina totiž mezi svými instalacemi záměrně nechali volné zóny, ve kterých budou moci návštěvníci i nadále nechávat svoje mírumilovné vzkazy. Spreje by jen měli vyměnit za citlivější nástroje, jako je tužka nebo křída.

„Ne každý je dobrý sprejer, s obyčejnou tužkou to leckomu půjde líp. Udělali jsme řadu opatření proti vandalismu a ničení, nastavili jsme tu jasná pravidla. Chceme dát svobodnému vyjádření na zdi ještě šanci,“

vysvětluje kancléř Maltézského řádu, který je vlastníkem zdi, Johannes Lobkowicz.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze