Při vyslovení slova Vánoce se snad každému hned vybaví, stromeček, dárky, omamná vůně svařeného vína a sladké cukroví. V některých místech ale panují hodně zvláštní zvyky, nad kterými zůstává rozum stát. Važme si našich tradic a kouzla pravých českých Vánoc!
Společné chvilky tráví u losování šťastných čísel vánoční loterie. Ta je opravdu štědrá, protože se rozdávají miliardy velkému množství výherců. Proto je 22. prosinec ve znamení nejstarší loterie světa. V Katalánsku přináší dárky a sladkosti dětem postavička zvaná Tió de Nadal. Je to vlastně dřevěné polínko, kterému se přimaluje obličej, nasadí červená čepička a hlavně zadní část se přikryje dekou. Od 8. prosince ho mají v pokoji, kde ho každý večer "krmí" a na Štědrý večer, či den poté, mu děti zazpívají, aby jim dárky "vykakalo".
Na Islandu žádného Ježíška nemají, zato dětem nosí dárky vánoční skřítci do nachystaných bot. A každý Seveřan musí dostat na Vánoce kus nového oděvu, jinak ho podle legendy sežere vánoční kočka.
V Austrálii se dočkáte štědrovečerní hostiny na zahradě i v parku nebo rovnou na pláží. Zkuste si tipnout, kde jinde narazíte na nejvíc Santů na jednom místě? Právě zde! O Vánocích vyráží do vln nepřeberné množství surfařů řádící na prknu v typicky santonském červeném oblečení. Děti z toho asi musí být pěkně zmatené. Také milují pohlednicovou vánoční výzdobu. Soutěží v tom, kdo jich má víc za oknem.
Na Litvě mají dobrý vánoční způsob, jak zahnat všechny životní problémy a strasti. Vlečou dřevěnou kládu, zpívají si koledy, scházejí se celé rodiny. Na závěr tento zástupný symbol životních těžkostí spálí, aby zahnali případné neštěstí. To by se u nás mohlo ujmout, co říkáte?
V daleké zemi za polárním kruhem servírují na Štědrý den tulení kůži naplněnou mrtvými alkami, což jsou ve skutečnosti ptáci. Tato gastronomická pochoutka se připravuje několik měsíců před Vánocemi, samozřejmě aby se vše pořádně uleželo. Sbíhají se vám sliny? Pro takovou pochoutku si musíte zaletět do Grónska.
Tu si dopřávají celé rodiny pohromadě v malých soukromých saunách. U nás se třeba chodí společně sáňkovat, ale v Norsku se celá rodina hodí do „nude“ stylu a s ručníkem kolem pasu vyráží do páry.
U nás se servíruje rybí polévka, pracně vybírají kostičky ze smaženého kapra a porce ryby zajídáme bramborovým salátem. Co by na toto menu řekli v Jižní Africe? Tam si totiž kromě dalších dobrot zvláště pochutnávají na vláknině v podobě smažených housenek. Proti gustu žádný dišputát, ale čemu byste dali přednost vy?