Vzpomínáte si na americkou filmovou trilogii Návrat do budoucnosti? Konkrétně na druhý díl, kdy se hlavní hrdina Marty McFlye vydá na cestu časem a ocitne v roce 2015? S otevřenou pusou se prochází po ulici a pozoruje nejen řadu elektornických vychytávek ale také stavby, jídlo a módu. A teď si představte, že by se vám naskytla podobná možnost a vy byste také mohli nahlédnout do budoucích časů naší planety. Jaké stavby a budovy by se před vámi objevily? Tuto otázku tak trošku zodpovídá Mezinárodní soutěž mrakodrapů zvaná 2020 Skyscraper Competition, která dává prostor mladým, nadějným vizionářům. Letos se do této soutěže přihlásilo více než čtyři sta autorů, kteří se snažili zaujmout porotu svými návrhy. Pokud vás zajímá, jaké mrakodrapy by tady v budoucnosti čistě teoreticky mohly “vyrůst", pojďte se společně s LP-life.cz na některé z nich podívat.
Když slyšíte slovo "mrakodrapy", většina z nás si vybaví město New York a jeho do nebes sahající budovy se skleněnými okny a betonovými či ocelovými konstrukcemi. V soutěži mrakodrapů, kterou pořádá internetový magazín eVolo podobné modely ale nečekejte. Autoři zaslaných návrhů pořádně popustili uzdu své fantazii a sedmičlenná porota to neměla vůbec jednoduché. Nakonec ale vybrala tři vítězné vizionářské projekty, které sice na první pohled vypadají jako ze sci-fi filmu, ale na druhou stranu je pravděpodobné, že se s nimi v budoucnu můžeme setkat.
Není divu, že první místo v soutěži obsadil mrakodrap, který byl navržený v reakci na současnou pandemii koronaviru. Autoři “zdravotního” mrakodrapu s názvem Epidemic Babel vzali v úvahu především vytížené nemocnice, které se na mnoha místech ve světě ocitly v krizovém stavu. Pánové D Lee, Gavin Shen, Weiyuan Xu a Xinhao Yuan z Číny navrhli model budovy tak, aby mohl být v případě potřeby postaven do pěti dnů. Budova se skládá z ocelového trámu, do kterého by se dali rychle rozmístit jednotlivá zdravotnická oddělení. Je možné, že právě tento návrh bude v pozdějších letech zrealizován, protože ve srovnání se současnými nemocnicemi, které jsou v Číně postaveny, by byla stavba Epidemic Babel mnohem levnější.
Další potencionální mrakodrap budoucnosti, který se umístil na druhém místě je Egalitarian Nature. Jak už z názvu napovídá, tato budova by měla být propojena převážně s přírodou. Tento velký mrakodrap od designérů Yutian Tang a Yuntao Xu ze Spojených států uvnitř ukrývá vertikální park pro mnoho rekreačních aktivit. A aby návštěvníci této budovy byli opravdu propojeni s přírodou, budou si muset krásný výhled z vyšších pater vyšlapat pěkně po svých. Žádný výtah byste uvnitř totiž nenašli. A to je zase fér, no ne?
Jako poslední vám představíme projekt, který by mohl být obydlím pro rybáře ve městě Saint- Louis v Senegalu. Místní obyvatelé se zde často potýkají se stoupající hladinou moře a tak se často musí stěhovat více do vnitrozemí, daleko od pobřeží. Protože je toto město převážně střediskem obchodu s rybami, přišli designéři z Taiwanu s myšlenkou, postavit zde obloukové, bytové jednotky, jejihž struktura by ochránila místní před stoupající vodou.
Tak co tomu říkáte? Líbí se vám tyto inovativní projekty vizionářů, kteří dokáží vidět o kousek dál? Nebo dáváte přednost naší současné klasické architektuře? Ať už je váš pohled a názor na předchozí návrhy jakýkoliv, tady platí, že vývoj zastavit nejde.