Top hledané
Výsledky (0)
Pařížská ulice tak, jak ji známe dnes, měla na konci 19. století podobu chudinské čtvrti. Co stálo za vznikem luxusní ulice, která se v současné době řadí mezi 15 nejdražších nákupních tříd na světě?

Historie a současnost luxusní Pařížské ulice

Eva Ledecká
02. ledna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Pařížká - historická fotografie

Na začátku 20. století dostala název Mikulášská třída, podle barokního kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, který tvoří úvod dnešní Pařížské ulice. Ta své jméno po romantickém francouzském městě nese od roku 1947.

Dnešní podoba díky rozsáhlé asanaci

Na přelomu 19. a 20. století došlo k razantní změně podoby Malé Strany díky rozsáhlé asanaci. Během ní zmizelo okolo 500 budov a na jejich místě byly vystavěny domy nové. Díky tomu vznikla i Pařížská třída, čímž Praha začínala nabývat moderní charakter evropské metropole.

Hlavním motivem asanace byla stavební a také hygienická zanedbanost Josefova. Byla zde špína a šířily se nemoci, což nebylo poblíž Staroměstského náměstí žádoucí.

Zmizely tehdejší ulice, které se nacházely v prostoru Pařížské. Byla zde například ulice Masařská, pojmenovaná podle toho, že zde stálo řeznictví. Vedla tudy Maiselova ulice, která dostala jméno podle Marka Mordechaie Maisela, bohatého židovského mecenáše. Byl zbořen i nádherný měšťanský dům Jiřího Melantricha s renezanční fasádou.

Luxusní byt Praha 1 - 217m
Luxusní byt Praha 1 - 217m, Praha 1

Z původní zástavby Židovské čtvrti zůstal zachován Starý židovský hřbitov, radnice a několik synagog. Zároveň však začala probíhat nová výstavba, která dala Malé Straně diametrálně odlišnou podobu a začala zde vznikat luxusní zóna secesních domů.

Na výstavbě nové Pařížské třídy se podíleli tito architekti: Rudolf Kříženecký, Jan Koula, Alois Dlabač, Rudolf Koukola, František Buldra a další.

Významné domy Pařížské ulice

Schierův dům na rohu Staroměstského náměstí a Pařížské ulice patří mezi nejstarší novostavby. Luxusní dům zdobí velké množství soch od významných českých umělců (Vilím Amort, Jindřich Říha nebo Josef Kropáček) a bydlel zde také spisovatel Franz Kafka. Dům byl postaven ve stylu baroka, stejně jako ostatní domy v jižní části Pařížské ulice. Za druhé světové války byl velmi poškozen a během nákladné rekonstrukce v letech 1946 – 1949 byla tato unikátní stavba zachráněna. Na stavbě se podíleli architekti Jaroslav Stránský a Karel Storch.

Opačný konec Pařížské ulice byl postaven ve stylu secesním a jsou zde vidět moderní architektonické tendence: moderní budovy s velkými okny a jemnou geometrickou dekorací průčelí z umělého kamene.

V Pařížské ulici stojí Staronová synagoga, která představuje jednu z nejstarších synagog v Evropě a vůbec nejstarší dochovanou památku v Josefově. Sousedící vyhlášená restaurace nese její jméno a nabízí lahodnou kuchyni.

Na č.p. 68 v Pařížské ulici bydlel známý český operní pěvec Otakar Mařák, narozen v roce 1872. Dodnes zde najdete pamětní desku, jejímž autorem je J. Kavan.

Dnes je Pařížská ulice luxusní třídou plnou významných světových značek od hodinek, přes oblečení, doplňky, šperky po luxusní kavárny a restaurace. Pařížskou ulici směrem k řece uzavírá luxusní hotel InterContinental.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze