Druhá vlna pandemie číhá za rohem, politika je plná třaskavých událostí, centrální banky na to reagují vlastními opatřeními a příroda ukazuje svou sílu. Je to vskutku nejistá doba pro každého, kdo investuje na finančních trzích, protože nejen akcie „létají“ nahoru a dolů. Pojďme se zamyslet, kam se nyní vyplatí investovat.
Tato doba nahrává spekulantům, ale může je také pohřbít. Hodnoty akcií i komodit jsou nestabilní a každý, kdo v nich má peníze, potřebuje tak trochu pevné nervy. Nejistá doba ale otevírá i nové investiční příležitosti, o kterých by mnoho z nás nenapadlo přemýšlet. Kam by se tedy mohlo vyplatit vložit pár milionů?
Ať už to byla pandemie, události v Bejrútu nebo aktuálně dění v Bělorusku, ukazuje se, že zlato představuje investici, která se vyplácí jako takzvaná „železná“ jistota. Když finanční trhy padají, zlato obvykle roste. V kontextu historického vývoje je pravděpodobné, že poroste i v následujících měsících a letech, otázkou je, jak výrazně. Prodělečná by ale tato investice být neměla.
Pro dravé: Kdo se nebojí, může zkusit investovat takzvaně na pokles zlata. Někteří investoři už to udělali a nyní čekají, jestli na tom zbohatnou, nebo půjdou finančně do pekel.
Ceny bytů, domů i pozemků v Česku dále rostou, a to i přes pandemickou situaci nebo různé prognózny, že se trh a ceny propadnou. Podle mezinárodního srovnání Eurostatu dokonce Česko patří k evropským zemím, kde ceny rostou nejrychleji, a to kontinuálně už několik let. Zvláště ceny nemovitostí v Praze velmi utěšeně rostou a dá se předpokládat, že nic na tom nezmění ani druhá vlna pandemie. Naopak, v dlouhodobém horizontu na tom lze slušně vydělat.
Pro dravé: Koupě pár nemovitostí v centru Prahy může být trefou do černého. Situaci sice může zkomplikovat koronavirus (hlavně kvůli omezení turismu), ale riskování se tady může vyplatit více než kdekoliv jinde.
Je to zvláštní doba, když roste zájem o soukromé ostrovy i různé nemovitosti na úplné samotě. Současná pandemická situace se sice může zlepšit, ale nedá se vyloučit, že nás v budoucnu zasáhnou jiné nemoci, a to ještě mnohem agresivnější. Ostatně nejen Bill Gates nebo světoznámý historik Juval Noach Harari předpovídají, že právě globální pandemie může dostat lidstvo na pokraj vyhynutí. Je nepochybné, že při zhoršující se situací bude přibývat zájemců o místa, kde se mohou izolovat. A na tom by se dalo vydělat.
Pro dravé: Trendem budoucnosti se mohou stát takzvané energetické ostrovy, které by měly vyrábět ekologickou energii – například ve větrných elektrárnách. První projekty plánuje třeba Dánsko. Případná investice do ostrovů na severu (nebo jejich vybudování) se může ukázat jako velmi prozíravá.