Top hledané
Výsledky (0)
Čeští restauratéři mají zlaté ruce.

Češi opět bodují! Pravost díla od Raffaela Santiho pomohli určit speciální vesmírnou technologií

Karolína Lišková
11. září 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Madona s dítětem, obraz Raffaela z roku 1517.

Češi ve světě zase zabodovali! Vynalezli částicový detektor, který se používá i ve vesmírném výzkumu, a ten pomohl určit pravost díla. Jeho autorem je slavný renesanční malíř Raffael Santi. Díky práci českých restauratérů si nyní obraz nevyčíslitelné hodnoty, který je uschován v nedobytném trezoru, můžete prohlédnout.

Rozdíl v před a po restaurování.
Restaurátor Jiří Lauterkranc
Robotický skener.

Obraz svaté rodiny, tedy Panny Marie s malým Ježíškem, který se k matce stahuje z kolébky, je datován rokem 1517. Má samozřejmě bohatou historii. Papež Lev X. byl objednavatel obrazu, Raffael ho namaloval v roce 1517 pro umístění na oltář ve Svaté chýši v Loretu. O rok později Raffael využil tento motiv také pro malbu obrazu Velká Svatá rodina, který se stal součástí papežského daru francouzské královské rodině a dnes je součástí expozice muzea v Louvru. Madona s dítětem z roku 1517 zůstala ve Vatikánu. Po obsazení Říma bonapartisty roku 1798 bylo dílo odvezeno do Paříže, později se dostalo do Anglie. Během staletí byl obraz mnohokrát napodobován.

Byl součástí Prahy

V roce 1936 byl vystavován v Praze, v odborném světě se mu proto říká také Pražská madona. Koupil ho Otomar Švehla, příbuzný československého premiéra. V majetku rodiny zůstal až do roku 1992, kdy byl ze Slovenska prodán, přiblížil Fajt dějiny díla. Na Slovensku obraz koupil český podnikatel, který ho odvezl do ciziny.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

Od 90. let odborníci z několika zemí obraz zkoumali, v roce 2002 začal český restaurátor Raymund Ondráček dílo restaurovat. Práce, v nichž pokračovali pod dohledem mezinárodní skupiny odborníků mimo jiné další dva čeští restaurátoři, skončily loni. K průzkumu se v té době připojila firma InsightArt s robotickým skenerem RToo, který je jedním z prvních rentgenů na světě specializovaných na průzkum umění.

Otevřít v galerii (2)
První dochovaná fotografie díla z Pražského zpravodaje roku 1936.
První dochovaná fotografie díla z Pražského zpravodaje roku 1936. Zdroj: archiv Pražský zpravodaj

„Dílo jsme skenovali metodou spektrální rentgenové radiografie a výsledné skeny odhalily detailní strukturu vnitřní výstavby Raffaelova obrazu. Jednotlivé aspekty vycházející z provedených analýz potvrzují, že toto dílo maloval sám Raffael bez přispění svých dílenských pomocníků a žáků,“

řekl restaurátor Jiří Lauterkranc.

Strach z poškození

Vzhledem k tomu, že jde o unikátní velmi vzácné dílo, měli čeští odborníci opravdu velký respekt.

„Byli jsme velice šťastni, že jsme se mohli tohoto projektu nadále účastnit a samozřejmě jsme byli pyšní. Nervozita tam byla, ale uklidňovala nás podpora našeho týmu složeného z mezinárodních odborníků, kteří na těch obrazech od Raffaela dělají,“

svěřil se Lauterkranc.

Otevřít v galerii (2)
Obraz v průběhu skenování.
Obraz v průběhu skenování.Zdroj: archiv InsightART, foto Jiří Lauterkranc

Vystavení pro veřejnost je v nedohlednu

Zda bude dílo někdy vystaveno opět v České republice není zatím jasné. Zatím zůstává v Bruselu, majitelé jej poskytují na průzkumy a jsou podle historika a bývalého generálního ředitele Národní galerie Jiřího Fajta vstřícní i k případnému vystavení. Obraz měl být už letos převezen do Louvru ke komparaci s tamním dílem. Zamezila tomu však pandemie.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
InsightART
U Pergamenky 1145/12 170 00, Praha 7 Česká republika