Top hledané
Výsledky (0)
Magistrát hlavního města Prahy odhalil, jaké změny metropoli čekají.

Více života v centru místo turismu. Jaké projekty Pražany čekají v příštích letech?

Linda Veselá
20. listopadu 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Žena ve žlutých šatech

Více bytů, více nabíječek pro elektromobily na lampách i více života v centru Prahy! Také nová menší čtvrť okolo Palmovky a centrum v Nových Dvorech nebo nová budova filharmonie. To všechno jsou změny, na které se Pražané mohou v následujících letech těšit.

Tisíce nových bytů

Otevřít v galerii (5)
Nově postavené byty
Nově postavené bytyZdroj: Freepik.com

„Nejvíc nás v úvodních debatách zajímala majetková politika města - aktivní přístup, kdy se pozemky neprodávají, ale zvyšuje se jejich hodnota,"

nastínil náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček cíle na následující roky. Jedním ze zásadních projektů tak je podle něj Pražská developerská společnost (PDS), založená pražským magistrátem, jejíž smyslem je rozšiřovat pozemkové vlastnictví Prahy a připravit projekty pro rozvoj bydlení v Praze. Nyní má osm zaměstnanců, příští rok by se však měla rozrůst na dvacet.

Otevřít v galerii (5)
Petr Hlaváček
Petr HlaváčekZdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

V budoucnu by tak podle Hlaváčka mohlo v Praze vznikat přibližně 10 000 bytů ročně, městská výstavba by měla být zhruba kolem 2 000. Důležitá jsou přitom podle něj transparentní pravidla pro spolupráci města s developery.

Palmovku čekají změny

Kromě toho nás v následujících letech čeká několik zajímavých projektů! Velké změny čekají v budoucnu například Palmovku. Na té by měla vzniknout menší čtvrť s parkem. V oblasti Nové Dvory, kde má vzniknout zastávka budoucího metra D, je zase plánované lokální centrum s bydlením, obchody a kulturním domem. V obou případech se už připravují změny územního plánu. Konkrétní investiční záměry jsou plánované do konce volebního období v roce 2022.

Více nabíječek na elektromobily

Otevřít v galerii (5)
Nabíjení elektrovozu
Nabíjení elektrovozuZdroj: Freepik.com

Sám radní Prahy pro majetek Jan Chabr (TOP 09) je hrdý především na změnu fungování veřejného osvětlení a na to, že součástí některých lamp jsou také nabíječky na elektromobily. Příští rok by se jich v Praze mělo objevit dalších 300. Město se navíc v budoucnu chce v pilotních projektech zapojit do výroby energie přímo na střechách domů. Z vyrobené elektřiny pak prý mohou svítit sami obyvatelé.

Nová budova filharmonie

V příštím roce plánuje také magistrát vyhlásit mezinárodní soutěž na novou budovu filharmonie, u které se počítá s ultramoderním koncertním sálem o kapacitě 2000 diváků. Vedení města se kvůli tomu dohodlo s prestižním světovým studiem Henning Larsen a dalšími firmami na vypracování studie využitelnosti. Kvůli této stavbě se dokonce chystají změny v územním plánu.

Aby centrum nebylo skanzenem

Otevřít v galerii (5)
Střechy Prahy
Střechy PrahyZdroj: Pixabay.com

Další změna se pak dotkne samotného centra města, které by mělo více sloužit Pražanům.

„Logicky s krizí, s úbytkem turistů, je velký počet výpovědí z nájmů,“

uvedl Chabr. Je podle něj potřeba obsazovat nebytové prostory ideálně těmi subjekty, které tam přinesou život. Množství turistických subjektů by se tak mohlo snížit. Praha totiž plánuje novou metodiku pro posuzování nabídek - chce specifikovat, co konkrétně by na daném místě chtěla vidět.

Otevřít v galerii (5)
Jan Chabr
Jan ChabrZdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

„Dává to do centra města to, co v tom centru chceme. Aby to nebyl skanzen, ale místo, kde se odehrává život,“

dodal Chabr. V mnoha ohledech se to podle Chabra děje už nyní. Spousta objektů v centru města byla prázdná a řešilo se, co dál. „My jsme si řekli, že ten majetek musí sloužit i občanům,“ nastínil Chabr. Stalo se tak například oživením Domu pážat, který byl 12 let prázdný a nyní v něm sídlí Muzeum paměti XX. století.

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze