Ke zmírnění opatření a přesunutí ze čtvrté úrovně rizika do třetí došlo teprve minulý čtvrtek 3.12. Většina krajů se ale na třetí úrovni udržela jen krátkodobě, konkrétně pak Praha (49 bodů), Plzeňský kraj (58 bodů) a Jihomoravský kraj (51 bodů). Ostatní kraje jsou opět na úrovni čtyři nebo pět. Nejhůře je na tom kraj Ústecký, kde skóre PES stouplo na 76 bodů, a je tak na páté úrovni.
řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Vláda se rozhodla i přes skóre 64 bodů ponechat Česko na úrovni tři, současně však přišla s řadou restriktivních opatření, která vejdou v platnost ve středu 9.12.
Změna se dotkne zejména restaurací (hotelové nevyjímaje), barů a klubů. Ty mohou mít nově otevřeno do 20:00. Výdejová okénka budou muset zavřít spolu s restauracemi. Zakazuje se také konzumace alkoholu na veřejnosti, a to po celý den. Rovněž se zakazuje prodej alkoholu a jídla na trzích.
Jedním z bodů, které vláda měla projednávat, bylo také otevření lyžařských středisek.
řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček ovšem uvedl, že se na změně intenzivně pracuje a v současné chvíli již vzniká manuál pro ski areály.
Dnešní tisková konference přinesla ještě další výraznější změnu, a to schválení novely krizového zákona vládou. Novela, jež navrhl ministr vnitra Jan Hamáček, by měla zefektivnit postihování za porušení opatření. Než vejde v platnost, je třeba schválení Sněmovnou. Tam poputuje ještě tento týden.
uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek, který Jana Hamáčka na tiskové konferenci zastupoval.
Novela navrhuje, aby fyzická osoba mohla být pokutována částkou až 50 000 korun a v případě právnických osob až tři miliony korun.
V současné chvíli platí v Česku nouzový stav do 12. prosince. Vláda bude opět žádat Sněmovnu o prodloužení, a to o 30 dní. Pokud návrh Sněmovna schválí, nouzový stav bude nově trvat do 11. ledna.