Pandemie koronaviru nepříznivě zasáhla do mnoha oblastí a nevyhnula se ani cestovnímu ruchu. V současné situaci je obtížné podniknout jakýkoliv výlet, ale nezoufejte! Dobu nuceně strávenou doma můžete využít k naplánování příštích výletů s vašimi blízkými. Patříte-li k nadšencům poznávání krás Slovenska, přinášíme vám několik tipů na zajímavá místa, kam se v budoucnu vypravit.
Stezka korunami stromů Bachledka se nachází v srdci krásných lesů Pieninského národního parku. Více než 600 metrů dlouhá trasa provede návštěvníky druhově rozmanitým, pestrým lesem. Vrcholem trasy je úžasný rozhled z vyhlídkové věže, vysoké 32 metrů. Stoupáním se dostanete do výšky 24 metrů.
Termální bazén Podhájska je známý léčivou geotermální vodou. Složením je podobná vodě z Mrtvého moře. Voda v prameni má teplotu 80°C. Obsahuje množství jódu, díky němuž má hnědavé zabarvení, je slaná a působí takřka zázračně proti mnoha zdravotním potížím.
Arboretum Mlyňany se pyšní nejbohatší a nejcennější sbírkou cizokrajných, zejména stále zelených dřevin na Slovensku. Patří k největším ve střední Evropě. Naleznete zde více než 2 300 druhů rostlin z různých koutů naší planety. Unikátem jsou mnohé asijské dřeviny, které mimo asijský kontinent nenaleznete nikde jinde než zde. Dominantou areálu je romantický zámeček. Hlavní vycházková trasa je dlouhá 4,5 kilometrů.
Zveropark je místem, kde se mísí příroda a pohádková atmosféra. Najdete zde klid, roztomilá zvířátka, zurčící vodopád i jezero plné ryb. Děti se tu mohou vyřádit na hřišti, zaskákat si na oblíbených trampolínách anebo si pohladit přítulné miniovečky a minikozičky. Ve Zveroparku je k vidění kolem 30 druhů zvířat. Máte se proto na co těšit.
Pohádkový svět, jako vystřižený z díla slovenského folkloristy Pavola Dobšinského, naleznete v obci Donovaly. Tvoří jej domky, které jsou směsicí lidové a fantazijní architektury. Na návštěvníky zde dýchne atmosféra slovenských lidových pohádek. O nezapomenutelné zážitky se postarají hrdinové lidových příběhů, jako jsou Loktibrada, Největší pecivál na světě a další.
Tohle místo potrápí vaše mozkové závity. Mysterium nabízí zábavné logické hry pro všechny věkové skupiny. Jedná se o populární únikové hry, jejichž podstatou je tematicky laděný příběh. Během hry musíte najít různé klíče, rozluštit indicie a včas se dostat ven. Na vyřešení záhady máte určitý časový limit. Čeká tu na vás tajemno, zábava, ale hlavně spousta netradičních zážitků.
Národní park nacházející se na polsko-slovenské hranici nabízí na malé rozloze velké množství malebných přírodních krás. Hlavní místní atrakcí je plavba na dřevěných vorech kaňonem řeky Dunajec – největším kaňonem ve střední Evropě.
Jednou z turistických atrakcí obce Snina je místní biokoupaliště, vybudované přestavbou tří původních koupališť. Zajímavé je zejména tím, že voda v něm se filtruje v biologické zóně pomocí vodních rostlin, tedy výhradně přírodním způsobem bez použití chemikálií. Voda z bazénu se přečerpává do vedlejší čistící nádrže, v níž je vysazeno deset druhů vodních rostlin. Tyto zázračné rostlinky se živí nečistotami z lidského těla, které se při koupání uvolňují do vody. Čím víc lidí se tu koupe, tím víc prosperují i rostliny. Jejich úkolem je zajistit čistou vodu.
Skanzen v Zuberci se návštěvníkům snaží přiblížit dobový život na Oravě. Skládá se z více než 50 domů a jiných staveb lidové architektury. Domy jsou dobově zařízeny, chovají se zde domácí zvířata a v letním období se tu pěstují i typické plodiny. Toto muzeum v přírodě je rozděleno do pěti častí, představujících různé formy vesnic a usedlostí. Zajímavostí je dřevěný gotický kostel.
Živým skanzenem je i osada Kysuca, kouzelné místo, které mnoho lidí nezná. Nenachází se v oblasti Kysuce, jak by napovídal její název, ale v okrese Brezno. Osada Kysuca měla v 80. letech minulého století ustoupit plánované výstavbě přehrady, k níž však nakonec nedošlo. Později ji objevila skupina nadšenců, které fascinoval život na venkově a rozhodli se ji zachránit v původní podobě. Od obce odkoupili několik roubenek, které zrekonstruovali tak, aby se zachovaly prvky lidové architektury.
S výškou přibližně 80 metrů je považován za nejvyšší vodopád na Slovensku. Vodopád je pojmenovaný po známém slovenském botanikovi a spoluzakladateli Slovenského národního muzea v Žilině Andreji Kmeťovi. Kvůli lepšímu výhledu na vodopád byla na levém břehu potoka vybudovaná vyhlídková plošina. Přímý přístup k vodopádu je však zakázán.
Dům vzhůru nohama je unikátní projekt. Najít ho můžete jen na jediném místě na Slovensku nedaleko Liptovského Mikuláše. Tento zajímavý dům nechal postavit slovenský podnikatel na popud své neúspěšné války s byrokracií na Slovensku. Chtěl jeho prostřednictvím naznačit, jak funguje stát. Z jeho protestu se časem stala úspěšná turistická atrakce, která se těší značné oblibě. Co tu tedy můžete vidět? Představte si klasický rodinný dům se vším, co k němu patří, s kuchyní, obývákem a ložnicemi... No a teď to otočte vzhůru nohama.
Veřejnosti přístupná jeskyně, dlouhá zhruba 57 metrů, je unikátním cílem výletů. Tento netradiční přírodní útvar je veřejnosti zpřístupněn zdarma. To však není zdaleka vše, jeskyně toho ukrývá mnohem víc. V současnosti ji obývají netopýři, kteří se tu zabydleli a můžete je tu vidět prakticky v každém ročním období, v zimních měsících ve větším počtu než v létě.
Chaloupku dědečka Večerníčka znají miliony televizních diváků, ale ne všichni pravděpodobně tušili, že skutečně existuje. Nachází se v obci Nová Sedlica v okrese Snina. Rekonstrukce domečku trvala 4,5 měsíce. Slovenská veřejnoprávní televize, která je vlastníkem objektu i pozemku, by uvítala, kdyby se z domečku dědečka Večerníčka stala vyhledávaná turistická atrakce. Chce zde proto zřídit expozici, která by návštěvníkům připomněla večerníčky Československé a Slovenské televize, aby se mohli ve vzpomínkách vrátit v čase k pohádkám, které měli rádi.
Jde o významné tatranské pamětní místo v blízkosti Popradského plesa. Symbolický hřbitov slouží především k uctění památky všech, kteří ztratili své životy ve Vysokých Tatrách, ale i významných Tatranců, kteří zahynuli v horách po celém světě. Nachází se zde více než 160 pamětních desek a na 50 ručně vyřezávaných barevných dřevěných křížů.