Italská společnost ISA Yachts právě vyvinula tři modely superjachty inspirované závodními vozy legendárního zesnulého Ayrtona Senny. Nové jachty, jež si budou moci dovolit opět jen ti nejbohatší, obohatí již poměrně stabilní žebříček nejdražších soukromých plavidel světa. Ceny luxusních jachet překračují stovky milionů dolarů. Jejich majitelé se nemění, jen si občas mezi sebou plavidla „vyčenžují“.
Do rodiny luxusních jachet právě přibyla další, trochu menší, ale jistě dělající čest svému jménu.
Nové superjachty italské výroby dosahují délky 50, 63 a 70 metrů a tvoří tak ucelenou řadu. První z řady je 63 metrů dlouhá loď ISA Ayrton. Její koncept je inspirovaný sportovními detaily z automobilového světa legendárního pilota F1 v kombinaci s velkým objemem interiéru a přirozenými tvary. Ayrton Senna před svou smrtí v roce 1994 vyhrál 41 závodů Formule 1 a tři mistrovství světa. Plavidlo se proto vyznačuje ostrými liniemi a agresivním profilem, stejně jako jeden ze závodních vozů Grand Prix Senna McLaren.
Jachta má ocelový trup a hliníkovou nástavbou a okno, jež sahá od podlahy až ke stropu, nabízí panoramatický výhled na všechny paluby. Novinka mezi jachtami se může pochlubit i největším plážovým klubem, jaký kdy loď podobné velikosti měla. Další raritou je i okno namísto tradiční zádi, jež vytváří „bezkonkurenční scénický efekt“.
Vytříbený interiér s okny od podlahy až ke stropu na všech palubách propůjčuje jachtě díky přirozenému světlu velice příjemnou atmosféru. Prostorné plavidlo pojme až tucet hostů ve čtyřech dvoulůžkových kajutách na spodní palubě. Na hlavní palubě je k dispozici VIP kajuta a apartmá majitele. Prostory pro posádku zahrnují devět kajut a mohou pojmout až 15 členů.
Jachta se vyznačuje nápadnou skleněnou stěnou na zádi místo tradiční záďové paluby. Stěnu zdobí vodopád, který kaskádovitě přechází do níže položeného bazénu. Je zde i muškařská paluba vybavená posilovnou a vířivkou, a další dvě boční paluby sloužící k odpočinku.
Za exteriéry i interiéry stojí designér Enrico Gobbi a osvědčené námořní inženýrství společnosti Palumbo. Tato kombinace dá světu velmi objemné interiéry i luxusní styl.
Třiašedesáti metrová loď má dva motory Caterpillar 3512C o výkonu 1 800 hp, které produkují odhadovanou maximální rychlost 17,5 uzlu a cestovní rychlost 15 uzlů. I když to není rychlost Formule 1, přesto je působivá. Pokud jachta popluje nižší rychlostí 12 uzlů, dokáže překonat přibližně 5 000 námořních mil.
Očekává se, že brzy budou následovat podrobnosti o dalších dvou superyachtech v řadě Aryton. Doufejme, že plavidla budou dělat čest Sennovu jménu.
Světové oceány dnes brázdí jen pár luxusních jachet, z nichž každá je svým způsobem jedinečná. Stejně jedineční jsou i jejich majitelé – většinou známí podnikatelé, vládci a politici. Důvodem, proč vlastní tato pravidla, je možná jediné místo, kde si mohou dovolit soukromí, a přitom neztratit luxus. Oceán.
Tyto luxusní jachty nabízejí větší komfort než honosné rodinné vily těch nejbohatších – mají několik palub, vybavení z nejmodernějších materiálů, nechybí kino, plážové kluby, bazény, vířivky a tělocvičny. O pohodlí hostů se většinou stará poměrně obsáhlá posádka, čítající někdy až je stovce členů, zaměstnaná samozřejmě na plný úvazek.
Cena: 4,8 miliardy $ (přes 100 miliard korun)
Majitel: Robert Knok
Nejluxusnější jachta světa. Třicetimetrová jachta malajského milardáře je osázena zlatem a diamanty. Její výstavba trvala tři roky a použila 10 000 kilogramů masivního zlata a platiny, jež zdobí jídelnu, palubu, zábradlí, schodiště a dokonce i kotvu. A protože ani to nestačí, palubu zdobí stěna z meteoritu, socha z kostí Tyrannosaura Rexe, panoramatické akvárium zdobené 68 kilogramy 24karátového zlata. Součástí „výbavy“ je i láhev alkoholu zdobená vzácným 18,5karátovým diamantem, stejně jako iPhone zabalený do 500 diamantů.
Cena: 1,5 miliardy $ (32 miliard korun)
Majitel: Roman Abramovich
Ruský miliardář Roman Abramovič je majitelem druhé nejdražší luxusní jachty světa, o délce 165 metrů. Eclipse je vybavena raketovým systémem pro detekci vetřelců, dvěma helipady, 24 kabinami pro hosty, dvěma bazény, tanečním sálem, vířivkami, miniponorkou, pancéřováním, neprůstřelnými okny a sofistikovaným protipaparazzovým štítem s rozsáhlými laserovými paprsky, jež oslňují objektivy fotoaparátů. Hosty obsluhuje 70členná posádka.
Cena: 1,1 miliardy $ (23 miliard korun)
Vlastník: neuveden
Paluba luxusní jachty Streets of Monaco s délkou působivých 150 metrů dokázala směstnat na palubu miniatury všech známých monackých památek. Plavidlo se nazývá „plovoucí město“ i díky třípodlažní ložnici se soukromým výtahem, kanceláří, sluneční terasou, i díky balkonům, kavárně, mini vodopádu, grilovacímu prostoru, podvodní vyhlídkové terase, vrtulníkům, ponorkám, šatnám zahrnujícím obleky pro hosty i přijímací místnosti. Za tuto cenu by mohlo být postaveno i více jachet!
Cena: 600 milionů $ (12,6 miliard korun)
Vlastník: člen královské rodiny SAE
Spojené arabské emiráty jsou prosperující zemí, takže zde není jen jediný vlastník jachet. Azzam je další luxusní jachta vlastněná členem královské rodiny v Dubaji. Azzam s 600 miliony dolarů je dlouhý téměř 180 metrů a patří k jedněm z nejrychlejších jachet na světě. Výrobci sami ji označují za nejkomplexnější a nejprestižnější jachtu, jež byla kdy postavena. Její interiér je vyzdoben jako císařský palác dle francouzského designu, a obohacen francouzskými dekoracemi, jelikož jej navrhl Christophe Leonie. O této jachtě je doposud známo jen málo.
Cena: 527 milionů $ (11,1 miliardy korun)
Vlastník: Shaikh Mansour, místopředseda vlády SAE a ministr prezidentských záležitostí
Sto padesáti metrová jachta Topaz nabízí celkem osm palub, skýtajících rozdílné a neuvěřitelné exotické zážitky. Plně klimatizovaný interiér nabízí velkou vířivku, podvodní osvětlení, dva helipady, moderní tělocvičnu, kino a konferenční místnost pro obchodní účely.
Oproti roku 2019 se pořadí na prvních pěti místech nepatrně změnilo, jachta „Ulice Monaka“ předběhla Azzam, čímž došlo i k vytěsnění Dubaje, opět vlastněné členem rodiny ze Spojených arabských emirátů.
Řekněte sami: Nelíbilo by se vám plavit se na jedné z těchto jachet? Představte si, že jsem měla tu šanci. Ale bohužel, na Azzamu nechtějí instruktorku potápění s tetováním...
Takže co třeba ISA Ayrton? Možná budou fanoušci Formule 1 méně konzervativní.