Dům nebo byt – zkrátka náš nový domov – si nevybíráme denně. Je to často investice na celý život, pokud ovšem patříme k těm šťastným, kteří si mohou vlastní bydlení dovolit. Rozhodnutí o tom, jaký typ domu si koupit, může být obtížné. Z důvodů poptávky převyšující nad nabídkou ceny bytů stále astronomicky rostou, dokonce více než u domů. Řadový dům, lidově „řadovka“ může být řešením.
Naše potřeby se během života mění. Nikdy nevíme, jak dlouho budeme v našem bytě žít a jakým životním změnám se náš dům či byt bude muset v budoucnu přizpůsobit. Rodina se může rozrůst, budete chtít domácího mazlíčka, bude s vámi žít vaše maminka nebo třeba tchýně, nebo už nebudete chtít být na vesnici, ale někde poblíž městu.
říká Elena Jakubovič, zakladatelka realitní kanceláře.
To, co v současnosti odpovídá našim potřebám i rozpočtu, nemusí už vůbec platit třeba za pět let. Proto byste si měli zjistit, jaké jsou výhody bytu, domu, nebo třeba řadového domu.
Popularita řadovek totiž stále vzrůstá. Proč?
říká Jitka Konvičková z jedné developerské společnosti, jež má řadové domy v aktuální nabídce.
Celá řada úspěšných developerů začala zejména v posledním desetiletí stavět projekty rodinných domů, tzv. řadovek.
Řadovky mají tu výhodu, že je možné je postavit kamkoliv, ať už do města nebo na venkov. Vše je na rozhodnutí developera. Na relativně malý pozemek se dá postavit hodně domů, a jde tak o zajímavou alternativu mezi bydlením v bytě a rodinným domem, a přitom nejde o byt. Stejně tak se pohybuje i cena.
Developery lákají odlehlé části malých obvodů svojí cenou, v poslední době se ale řadový stavějí i ve městech.
Bydlení bylo před pandemií pro mnohé sice dostupnější než dříve, ale přece jen ne každý má prostředky na dům podle individuálního architektonického projektu. Zájem o typizované domy a řadovky proto trvá.
Dnešní takzvané „typovky“ či řadovky jsou mnohem rozmanitější, než tomu bylo dříve. Je to dáno nejen pestrou škálou developerů, kteří tyto domy nabízejí, ale také bohatou škálou stavebních materiálů a technologií.
Dnešní řadovka může být zděná, ale může to být i dřevostavba, dům stavěný z prvků či montovaný. Na různorodosti dodávají těmto „typovkám“ také možné individuální dispoziční úpravy i změny ve vybavení interiéru. Každý si může zvolit to, co se mu líbí – od obkladů, přes dveře až k podlahovinám či dovybavení terasy.
radi Elena Jakubovič.
Míra změn, které stále ještě odpovídají vymezení typového domu, závisí individuálně na každé firmě, která tyto projekty nabízí.
říká Radek Polák, mluvčí jedné z developerských společností.
Podle dat Statistického úřadu mapujících posledních 20 let výstavby řadových domů se řadovkám nejlépe dařilo v letech 2006 až 2008. V roce 2006 bylo postaveno 20.620 řadových domů, v roce 2007 to bylo o více než 300 více a zatím nejsilnějším rokem byl rok 2008, kdy bylo postaveno 22.918 řadových domů. Poté docházelo k postupnému propadu, jež dosáhl svého dna mezi roky 2013 a 2014 (2013 - 12.490 řadovek, 2014 - 12.440). Poté se křivka začala opět zvedat a svého vrcholu dosáhla roku 2019, kdy bylo postaveno 19.947 bytových domů. Loňský rok byl jen o 500 jednotek slabší, ale výstavba řadových domů stále zažívá období boomu.
Pokud jste si již vědomi všech předností, jež bydlení v řadovce nabízí, stačí si jen vybrat z bohaté nabídky. Je potřeba si však také uvědomit, že ne každá bytová jednotka v řadovém domku je součástí Sdružení vlastníků bytových jednotek (SVJ).
Pokud se tedy ve vašem bytě cokoli pokazí, nebo bude například potřeba vyměnit střechu, nespoléhejte na to, že to za vás vyřeší družstvo a ostatní obyvatelé téže řadový se budou na nákladech podílet. Vše je jen na vás, opravy a případné inovace si musíte zařídit sami, jelikož vy jste majitelem bytové jednotky. To je například rozdíl oproti skutečně komunitnímu bydlení například ve Spojených Státech.
doplňuje Elena Jakubovič.
Na druhou stranu je ale potřeba zmínit, že z jistého komunitního bydlení pramení další přednosti. Řadový jsou většinou umístěny ve společných komplexech, mají společnou recepci, popřípadě ostrahu, a stejně tak třeba společnou zeleň a odpočinkové prostory. Bývají zde dětská hřiště, lavičky, záhony a parčíky, v nejnovějších developmentech dnes nechybějí ani vodní prvky. Všechny tyto "vychytávky" jsou velmi příjemné a dodávají vašemu domovu příjemnou a jedinečnou atmosféru.
Řadový dům je typem bydlení, který je z hlediska soukromí někde mezi bytem a samostatně stojícím rodinným domem. Tyto stavby jsou typické tím, že jsou spojeny bočními zdmi se sousedními nemovitostmi a vytváří tak řadu domů. Odtud také pochází název, který je někdy jednoduše nazýván řadovka.
Matoucí je rozdíl mezi řadovým domem a bytem. Ač se někdy tyto termíny používají zaměnitelně, nejedná se o totéž. Oba sdílejí alespoň jednu zeď se sousedem, ale byty mohou být obklopeny sousedy ze všech stran - stěn, podlahy a stropu - podobně jako bytový dům. Domy řadové sdílejí pouze jednu zeď.
Tato výstavba šetří prostor a náklady na inženýrské sítě. Tím, že domy nestojí samostatně, dochází k energetickým úsporám a obyvatelé řadových domů jistě ocení i zahrádku, kterou by například v činžovním domě neměli. Další úsporou je při výstavbě nových řadovek v mnoha případech stejná projektová dokumentace.
Naopak samostatně stojící rodinný dům nemá žádné společné zdi a stojí na svém vlastním pozemku. Je zde větší soukromí, větší zahrada, ale také za něj více zaplatíte.
dodává Jakub Švorm z developerské kanceláře.
Řadové uspořádání rodinných domů zabere méně místa, než výstavba samostatných domů v zahradě a zároveň jsou řadovky finančně efektivnější díky sdílení nákladů na přivedení sítí na pozemek. Řadovka poskytuje menší soukromí než samostatný dům uprostřed pozemku, ale řádově více soukromí než bydlení v bytových domech.
Řadový dům je u nás v Česku obyčejně takovým větším mezonetem, na okraji Prahy či jiného většího města, nebo v nové zástavbě, který poskytuje veškerý komfort moderního rodinného bydlení. Typový rodinný dům může někdo považovat za méně komfortní, neboť je nutné se do určité míry přizpůsobit návrhu a koncepci projektu. Není to však pravidlem.
Benefity jasně převažují
Řadové domy mají obecně méně prostoru před domem i za ním, jejich celkový přilehlý pozemek je tedy obvykle menší. I proto, že jsou vystaveny většinou blízko velkého města, bývají často seskupeny v městských jádrech a kolem nich, ale často mají méně vnitřního a vnějšího prostoru než rodinné domy. Blízkost sousedů a sdílených zdí je často nevýhodou řadových domů kvůli zvýšenému hluku a sníženému soukromí.
Ale stejně jako pro někoho může být bydlení v řadovce utrpením, jiné jej naopak milují. Lidem nejčastěji vadí uniformita, mají problém se těsným sousedstvím, někomu vadí, že si nemůže venkovní fasádu udělat tak, jak chce. I přesto však benefity stále převažují nad nedostatky.
V následujícím článku se podíváme trochu do historie řadovek u nás i v zahraničí.