Trendem v bydlení není v posledních letech již pouze nákup nového bytu, ale třeba i takového, jehož interiér si majitel nechává dokončit až následně. Často ve spolupráci s renomovanými odborníky z řad architektonických a designových studií.
„Díky systému Shell & Core si tak může zájemce nechat dodatečně instalovat nové rozvody elektroinstalací, vody, odpadů, změny míst různých stavebních otvorů, ale i třeba nové stropy. Rozhodně však nezůstává pouze u toho. Úprav se mnohdy realizuje mnohem více,“
tvrdí David Novotný z designérského studia.
Na řadu pak přichází právě architekti a designéři. Chtějí li zachovat původní charakter místa, vrací se často „ke kořenům“. Má li byt třeba původní špaletová okna, navrhují k nim dřevěné podlahy a parkety, jež bývají skládány ve francouzském stylu.
Doslova módou se pak stává industriální styl, který je založený na různých kovových prvcích – posuvných dveří, obkladech za kuchyňskými linkami, knihovnami či speciálními topnými tělesy. Kuchyň může být v tom případě v kombinaci s ocelovými plechy, které jsou pak ponechány v přirozené barvě po válcování za tepla. Nechybí ale ani speciální konferenční stolky nebo židle.
Industriální styl se hodí hlavně pro středně velké a větší byty. Ve výjimečných případech ale i pro ty menší. Výhodou je relativně malá pracnost, která je s rekonstrukcí spojena. To platí rovněž pro náklady, jež nemusí být nutně závratné. Mnohdy pak stačí, když se stávající cihly očistí a natřou antracitovou barvou. Na rozvody elektřiny, jež jsou postaru vedeny viditelně po stěně, se navíc může upozornit svítidly.
Větší byty si ale zaslouží více zásahů. A tedy i nákladů. Vstupní chodbu můžete oddělit od zbylého interiéru jiným povrchem, než je ve zbytku rekonstruované jednotky. Například i černá dlažba je dovolena, i když to ve vás může na první pohled vzbuzovat až příliš extrémní dojem. Fantazii se ale meze nekladou. U vybavení bytu to platí mnohdy dvojnásob.
Shell & Core, jak jsme již ukázali, se však hodí i pro byty menší. Obytný prostor se pak dá rozdělit třeba ocelovou příhradovinou a posuvnou prosklenou stěnou. Aby menší místnosti nepůsobili stísněně, doporučují se do nich světlejší barvy. Nábytku není mnoho. A pokud je nutný, pak působí nenápadně. Kuchyň zde proto bývá často v bílé barvě.
Koupelna v malém bytě někdy přečnívá do ostatních koutů bytu. I proto se sem nemusí vejít klasický topný žebřík a pro vytápění může sloužit trubkový radiátor, který je na chodbě.
Koupelna však může být schovaná i za dřevěným obložením.
A kombinace dvou formátů kachliček může vyvolat dojem, že koupelna větší, než jaká je skutečnost. Jak koupelnu, tak toaletu mohou od chodby oddělovat rovněž posuvné dveře. Když se používá toaleta, zůstává pak koupelna otevřená.
V bytech, které jsou nabízeny ve stavu White Walls, experti doporučují třeba takovou úpravu dispozic, díky čemuž lze obývací pokoj rozšířit a umístit do něj kuchyňskou linku. Dojde tak k vytvoření větší pracovny a k oddělení schodiště vedoucího do vyššího patra. Zmenšením dětské koupelny se současně může vytvořit prostor pro další šatnu.
Kvůli nedostatku místa pro úložné prostory se často využívá prostor pod šikminou, tedy šikmou částí střechy. V takovém bytě nemůžete čekat ani dostatečný počet oken. O jejich velikosti ani nemluvě. Také proto v interiéru nechybí dostatečný počet větších zrcadel. Ty jednak vnitřek bytu zvětšují, současně ale mohou odrážet střechy okolních budov. To je zajímavé zejména v centru staré Prahy. Její historie se vám pak odráží i v samotném bytě.
Rozpočet na rekonstrukci je závislý na řadě různých hledisek. Přesto lze zobecnit, že náklady na rekonstrukci začínají zhruba na 10 000 korunách za m2. To znamená, že náklady na rekonstrukci třípokojového bytu ve velikosti 70 m2 se budou pohybovat okolo 700 000 korun.
dodává Elena Jakubovič z realitní kanceláře Y&T Luxury Property.
Zrekonstruované byty jsou mnohdy v historických činžovních domech z 19. a začátku 20. století. Byty pak bývají orientované buď středem do centra města nebo do vnitrobloku. Ty mají zpravidla balkon či terasu.
Atraktivitu takových míst zvyšuje výhodná poloha blízko středu měst, kde bývá plno různých obchodů, restaurací a řady míst spojených s kulturním vyžitím. Naopak horší to zde bývá s vybaveností pro děti, tedy hřišti či parky. Ne všichni současně ocení ruch, který je s tímto bydlením spojený. Záleží na každém, čemu dá přednost.
V každém případě byty ve stylu Shell & Core a White Walls mají rozhodně co nabídnout. Kvůli rostoucí ceně mnoha developerských projektů novostaveb se proto zájem části veřejnosti čím dál častěji přesouvá právě do těchto segmentů. Nabídka různých možností rezidenčního bydlení se tak dále rozšiřuje.