To, že jste slavní, ještě neznamená, že nemůžete přijít o svůj facebookový účet. Jak se zdá, Facebook – jako stále „bezplatná“ platforma – si osobuje právo na to, kdo bude či nebude mít jeho účet. Ať jste zpěvačka, politický aktivista, módní ikona nebo teenagerovský idol, mějte se na pozoru – i prezident může být vyhoštěn ze sociálních médií!
Všechna populární sociální média – Twitter, Instagram a Facebook mají zásady, které musí uživatelé dodržovat. Pokud se tak nestane, může být jejich účet pozastaven, nebo dokonce zrušen natrvalo. Momentálně dostal „ban“ z Facebooku i bývalý americký prezident Donald Trump a minulý týden dokonce kontroverzní poslanec Lubomír "Flákanec" Volný.
Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 bylo podle informací magazínu Forbes na Facebooku přibližně 2,8 miliardy aktivních uživatelů měsíčně. Podle zprávy společnosti o příjmech a dle odhadů Facebooku falešné účty představovaly 5 % aktivních uživatelů měsíčně ve stejném časovém rámci, tedy mezi říjnem až prosincem loňského roku.
Pokud už o účet přijdete, jaká je šance získat jej zpět?
říká Michelle Couch-Friedman na blogu advokátní kanceláře Elliott Advocacy, elliott.org.
říká Jan Matoušek, který studuje mediální komunikaci a zaměřuje se na sociální média.
Viceprezident Facebooku pro integritu Guy Rosen před pár týdny oznámil na blogu, že Facebook každý den blokuje „miliony falešných účtů“. Facebook v průběhu tří měsíců zakázal 1,3 miliardy účtů v boji proti „falešnému“ a „škodlivému“ obsahu a podle Rosena v posledních třech letech odstranil přes 100 sítí koordinovaného neautentického chování nebo skupin stránek spolupracujících na úmyslném uvedení veřejnosti v omyl.
Pokud tým 80 nezávislých kontrolorů faktů Facebooku hodnotí něco jako „nepravdivé“, web omezí distribuci příspěvku a přidá k příspěvku varovný štítek.
Před pěti dny se z Facebooku ztratil i profil poslance Lubomíra Volného, který proslul zejména svým "flákancem". Důvodem k odstranění bylo, tradičně, opakované porušování pravidel sociální sítě, zejména šíření dezinformačních videí, v nichž vystupoval jako odpůrce vládních opatření proti koronaviru. Volný byl do sněmovny zvolen za SPD a měl kolem sebe početnou skupinu stoupenců. Ve čtvrtek tuto informaci zveřejnil server Seznam Zprávy.
uvedla pro Seznam za Facebook Magdalena Szulc.
Poslanec se nechal slyšet, že podobnou aktivitu očekával, protože Facebook již delší dobu omezoval jisté činnosti na jeho profilu – nemohl získat nové fanoušky a sledující. Volného facebooková stránka měla před smazáním podle Seznamu 78 000 fanoušků a její sledování mělo zapnuté 104 000 lidí. Volný se rozhodl dočasně fungovat na profilu a ve skupině Volný blok a i se svými fanoušky se přesouvá na sociální síť Telegram, kde podle jeho slov není žádná cenzura. (Zdroj: rozhlas.cz)
Důvodů ke zrušení účtu může být několik – a my se k nim dostaneme později. Může jít například o zveřejňování erotického či dokonce sexuálního obsahu, nebo i o urážlivé komentáře. A tyto chyby nedělají jen běžní smrtelníci, ale i celebrity. Podívejme se, čí účet sociální média zrušila!
Módní návrhářka a zpěvačka RIhanna má co ukazovat, a její fanouškovská základna si toho velice cení. Rihannin Instagram se jen hemží nemravnými příspěvky, proto byl šok, když byla hvězda R & B nucena své polonahé obrázky z účtu odstranit. Jednalo se převážně o fotky, na nichž Rihanna pózovala pro francouzský časopis Lui nahoře bez.
Oblíbená popová zpěvačka Adele rovněž čelila překážkám, tentokrát na Twitteru. Sama přiznala, že správcovská společnost Twitteru zakázala posílat „opilé tweety“, které jí celkem zavařily. Adele se obává, aby se tyto populární hlášky neobjevily na jejích ostatních sociálních médiích (Dailypakistan.com).
Projev bývalého amerického prezidenta se rozhodně nedá nazvat kultivovaným, proto není divu, že byl postupně vykázán nejen z jednoho sociálního média. Jeho tweety byly až na hranici zákona, podněcovaly k násilí a byly vulgární a urážlivé. Twitter mu účet pozastavil, pak obnovil a poté zase trvale zakázal. kvůli obavám z „podněcování dalšího násilí“ v USA.
Jelikož má Trump neuvěřitelných 88 milionů následovníků, jeho účet je skutečně „nebezpečný“.
Sociální média obecně jsou doslova pod palbou za to, že umožňují šíření nenávistného obsahu a dezinformací v jejich službách. Byl to právě Donald Trump a další, kdo obvinili společnosti z cenzury pravicových názorů a z přílišného vlivu na svobodu projevu. Trump se v květnu 2019 setkal s výkonným ředitelem Twitteru, Jackem Dorseym poté, co označil jeho společnost za „velmi diskriminační“.
K mnoha příspěvkům bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Facebooku byly přidány varovné štítky, protože informace, které obsahovaly, nebyly pravdivé. Vše skončilo tak, že 7. ledna byl Trumpovi přístup na Facebook zakázán úplně poté, co povzbudil protestující, kteří se účastnili násilných nepokojů v Kapitolu.
Facebook i Twitter se stále potýkají s tím, jak moderovat jednoho ze svých nejmocnějších a nejoblíbenějších uživatelů. Trump, který tyto stránky během svého prezidentství využíval k tomu, aby nashromáždil své příznivce a tyranizoval své nepřátele, neustále obviňuje Facebook a Twitter z toho, že cenzuruje, co jsou světoví vůdci ochotni říci online.
Již v roce 2020 se desítky zaměstnanců Facebooku vyslovily proti generálnímu řediteli Facebooku Markovi Zuckerbergovi za jeho počáteční nečinnost proti Trumpovým funkcím během protestů proti policejní brutalitě.
Trumpovi je trvale zakázán přístup na Twitter a na Facebooku je zakázán až do ledna 2023.
Paradoxně Madonna, právě tato kontroverzní superstar, nebyla v tomto případě nijak skandální. Pouze vyjádřila svůj názor na pandemii. Byla to právě ona, kdo obvinil Instagram po sdílení videa o konspirační teorii o koronaviru na jejím oficiálním instagramovém profilu. 62letá zpěvačka tvrdila, že vakcína proti Covid-19 již byla nalezena, ale kvůli finančním machinacím zůstává nedostupná a skrytá před světem. Kromě toho navíc Instagram rozmazal video s titulkem: „Falešné informace“.
43letý rapper Kanye West je známým „twitterem“ a ani jemu se dočasný ban nevyhnul. V loňském roce totiž na sociální síti zveřejnil telefonní číslo redaktora časopisu Forbes, Randalla Lanea.
Kromě celebrit se dostávají sociální média do sporu i s aktivisty. Mnozí aktivisté si již před rokem stěžovali, že byly jejich účty z Facebooku odstraněny pod záminkou terorismu, i když oni sami jsou jednoznačně proti němu.
Před dvěma lety zveřejnil New York Times seznam sedmi kontroverzních uživatelů Facebooku, jimž tato platforma rovněž zavřela účty. Nestalo se tak „Přes noc“, ale po dlouhém zvažování, jelikož bylo jasné, že bude rozpoután mediální povyk. Okamžitě se strhla debata o moci a odpovědnosti velkých technologických společností.
Jedním z těch, komu byl zavřen účet, byl Alexe Jonese, konspirační teoretik a zakladatel společnosti Infowars, a spolu s ním další extremisté, jako Louis Farrakhan, černý nacionalistický ministr, který byl často kritizován za své antisemitské poznámky, nebo Milo Yiannopoulos.
Na svou obhajobu Facebook uvedl, že se takto rozhodl v rámci svých zásad proti „nebezpečným jednotlivcům a organizacím“. Jednalo se tehdy o velký krok, protože do té doby se sociální síť zaměřovala na omezení distribuce škodlivého obsahu a odstranění jednotlivých příspěvků, které porušují její pravidla než na úplný zákaz uživatelů. (www.nytimes.com)
Sociální média jsou stále více osočována z toho, že podporují extremismus a šíří dezinformace. Událostmi se to jen hemží – sociální média zveřejnovala názory na prezidentské volby v USA, publikovala konspirační teorie na pandemii coronaviru a nepřeberné množství dalších informací.
Zdá se, že každý si může napsat, co chce. I to je důvod, proč jsou běžní lidé ze sociálních médií znechuceni a uchylují se k zábavnějším platformám, kde mohou publikovat jen fotografie nebo krátké filmy či hudební klipy.
řekl Rosen.
říká jednatřicetiletá Jana.
Jana už od loňského léta marně bojuje o navrácení svého účtu a jeho opětovnou aktivaci.
Poslala četné e-maily týmu Facebook, kde je žádala a prosila o odpuštění s tím, aby obnovili její účet. Trvá na tom, že nahrání „částečného aktu“ byla chyba, a zdůvodňuje to tím, že se domnívala, že Facebook Messenger je soukromý.
žadonila Jana.
stěžovala si Jana.
Jen pro informaci: Facebook Messenger není soukromý. Nic na Facebooku není soukromé.
Jistě všichni známe ony automatické odpovědi nebo dokonce automatické chaty, které nás mnohdy přivádějí k šílenství. Team Facebooku nejdříve Janě neodpovídal vůbec – proč by také, vždyť u nich již neměla účet.
Neproběhl žádný odvolací proces, dokonce se Jana ani mnozí jiní nedozvěděli vysvětlení.
říká právní koncipient Marek Nesvorný, pracující v advokátní kanceláři, řešící mimo jiné i autorská práva a případy ochrany osobních dat.
Bohužel takto nakonec skončil i Janin příběh. Vzdala se všeho, co na Facebooku měla, a vytvořila si nový účet. O své fotografie a pro ni cenné vzpomínky přišla.
Jedním z právních subjektů, který se problematikou zrušených účtů na sociálních médiích zabývá, je tým Elliott Advocacy.
tvrdí právník Michelle Couch-Friedman, ze společnosti Elliott Advocacy.
dodává Marek Nesvorný.
Facebook je bezplatná služba a jeho uživatelé nejsou jeho zákazníci. Můžete být jakkoli pobouřeni odpověďmi zákaznického týmu Facebooku, ale neměli byste. Facebook poskytuje uživateli online sociální komunitu zdarma, a tedy ani tým Facebooku není týmem zákaznických služeb a uživatelé by neměli očekávat, jaký typ osobní pozornosti bude stížnost dostávat od společnosti, za kterou ve skutečnosti platí zákazníkům.
tvrdí hostující bloggerka Rebecca Teich na webu BigThink.com.
říká Rebecca Teich.
To neznamená, že vše, co se na těchto platformách děje, je negativní. S touto novou formou médií a komunikace existuje mnoho osvobozujících a vykoupujících kvalit, které z těchto platforem vyplývají, včetně nově nalezené schopnosti překlenout mezery v konverzaci a příležitosti většího počtu lidí zapojit se do konverzace a relativně šířit znalosti a názory svobodně. Sociální média jsou rychlá, snadná, levná a v jistém smyslu demokratická. Záleží jen na nás, jak s naším účtem naložíme.