Nominaci na olympijské hry v Tokiu si vybojovalo 117 českých sportovců. Česká republika dováží v průměru 9 až 10 medailí z letních olympijských her. Jak se jim asi vydaří Tokio? Z minulých her v Riu vybojoval jedinou zlatou medaili judista Lukáš Krpálek. Letos do týmu přichází i nová posila, která bude mít v Tokiu premiéru, lezec Adam Ondra. Které české sportovce byste rozhodně měli před olympiádou znát?
citovala ČTK šéfa výpravy Martina Doktora.
Premiéru pod pěti kruhy zažije sportovní lezení. Atmosféru olympiády si tak poprvé užije Adam Ondra, ve kterém český tým vidí velké naděje. Osmadvacetiletý rodák z Brna bude ovšem závodit v netradičním formátu. Na světových šampionátech se bojuje o medaile zvlášť v lezení za obtížnost, bouldering a lezení na rychlost. Na olympiádě budou tyto tři disciplíny propojeny, soutěžit se bude o jednu medaili.
citoval web iDnes Adama Ondru.
Atletka a běžkyně na 1500 metrů Kristiina Mäki se stala fenoménem letošní olympiády. 2. ledna přivedla na svět syna Kaapa a světe div se, pouhý půl rok po porodu se za čtrnáct dní představí i v Tokijském dějišti. Kristiina přiznala, že velkou oporou při trénování byli rodiče a její přítel Filip Sasínek.
svěřila Kristiina Mäki v rozhovoru pro Českou televizi.
Další zajímavý olympijský příběh napíše i třiadvacetiletá Marie Horáčková. České barvy v lukostřelbě bude na olympiádě hájit po dlouhých třinácti letech. Do Tokia se nominovala na turnaji v Paříži.
uvedla Horáčková v rozhovoru pro lukostřelecký svaz. Lásku s tomuto sportu objevila díky své zesnulé mamince Barboře, která závodila na olympijských hrách v Pekingu v roce 2008. Marie tak na svoji maminku může navázat a hrdě reprezentovat Česko pod společným jménem.
V neděli do letadla směr Tokio nastoupilo také bratrské duo – Martin a Petr Fuksovi, kteří budou bojovat o cenné kovy v kanoistice. Pro mladšího dvaadvacetiletého Petra to bude pod pěti kruhy premiéra.
řekl Petr Fuksa v rozhovoru pro Českou televizi. Starší bratr Martin už se účastnil her v Riu, kde skončil nejlépe pátý na kilometrové trati. Odložení olympiády o jeden rok ho zpočátku hodně mrzelo.
přiznal Martin Fuksa v rozhovoru pro Českou televizi. Svému mladšímu bratrovi oznámil kvalifikaci do Tokia po telefonu se slovy “Čau olympioniku!”
Marcela Joglová jezdila se záchrankou a zachraňovala lidské životy. Přitom sama potřebovala zachránit ten svůj, dlouhý čas totiž bojovala s poruchou příjmu potravy - bulimií.
svěřila se pro projekt bezfrazi.cz. Z temného období plného počítání kalorií a výčitek po jídle se dostala i díky běhání. Běhala pro radost, aby si vyčistila myšlenky. Amatérská běžkyně ale rychle zjistila, že její časy odpovídají světové špičce. V roce 2019 na mistrovství světa na maratonu v Dauhá skončila v extrémních podmínkách na 20. místě a tehdy si uvědomila, že má velkou naději na olympiádu. A to se jí potvrdilo! Joglová je živoucím příkladem, že po třicítce život rozhodně nekončí, ale může i začínat. V Tokiu bude na maratonu bojovat 7. srpna.
Nadějná plavkyně Barbora Seemanová je juniorskou mistryní světa a dvojnásobnou šampionkou z olympijských her mládeže z Buenos Aires z roku 2016. Teprve jednadvacetiletá plavkyně toho za svoji krátkou kariéru ale stihla mnohem víc. Dvakrát ji postihla mononukleóza, která ji vyřadila na několik dlouhých měsíců z tréninkové přípravy.
svěřila se Seemanová v rozhovoru pro Marie Claire. Nemoc už snad definitivně překonala a před Tokiem je ve výborné formě. Ve zlatém květnovém finále evropského šampionátu v Budapešti zaplavala 200 metrů volným způsobem v osobním a zároveň českém rekordu. Do Japonska odcestovala v neděli. Psychicky se připravuje na omezení a samotky na pokojích.
citovala plavkyni ČTK.
Nás samozřejmě zajímalo, komu z českých sportovců nejvíce věří naši fanoušci. V anketě LP-Life vyhrál lezec Adam Ondra.
říká třiapadesátiletý Aleš. Velké šance fanoušci dávají i judistovi Lukáši Krpálkovi, který skončil v anketě druhý.
říká třiadvacetiletá Kristýna.