Jeho texty jako by nám stále zněly v uších. Atlantida, Biely kvet nebo 22 dní. Miroslav Meky Žbirka zemřel a hudební scéna opět ztratila člověka, kterého jen stěží bude možno nahradit.
Tichý, nenápadný zpěvák s neustálým úsměvem na rtech byl jasnou legendou československé scény.
Miroslav "Meky" Žbirka podlehl zápalu plic, se kterým byl již před měsícem hospitalizován.
napsal tehdy Žbirka na sociální sítě.
Žbirka, kterému nikdo neřekl jinak než Miro či Meky, se narodil do slovensko-anglické rodiny a s hudbou začínal koncem sedmdesátých let ve skupině Modus, v níž se sešel s Jankem Lehotským a Marikou Gombitovou. Svůj první hit Zažni nahrál v roce 1977 a o čtyři roky později založil s Lacem Lučeničem skupinu Limit a vydal se na sólovou dráhu. Jeho první sólové album se jmenovalo Doktor Sen.
Meky byl proslulý tím, že nejen že skládal stále nové a nové písničky, ale nadšeně "hltal" vše, co se hrálo. Svůj pražský dům měl doslova napěchován cédéčky. Hudbu miloval, skládal, zpíval jako dítě ze smíšené rodiny v češtině, slovenštině a angličtině.
přiznala v rozhovoru pro Aktuálně.cz Žbirkova žena Kateřina.
Meky byl autorem většiny svých písní, i proto ho textař Kamil Peteraj ve filmu Meky nazval maratonským běžcem. Tvořil postupně, jakoby beze spěchu, ale srdcem. Poprvé na prknech, jež znamenají svět, zazářil se svou kapelou Modus. Tehdy teprve šestnáctiletý Meky představil hit Smutok.
Režim mu bránil nejen skládat, ale i nahrávat a vystupovat. Když byl kdysi pozván na kulturní zájezd do Moskvy, kde měl vystoupit se skladbou Atlantída, odmítl při nácviku v Praze zazpívat píseň "Ó, Praho má". Byl totiž přesvědčený, že má jít pouze cestou vlastní tvorby. Díky tomu na zájezd nejel, byl označen za nepřítele Sovětského svazu. Po návratu do Bratislavy byl však uvítán slovenskými komunisty, kteří byli rádi, že jako správný nacionalista se postavil za svou rodnou zem.
V roce 1982 se stal překvapivým vítězem ankety Zlatý slavík, neusnul ale na vavřínech a dál pracoval. Desky jako Nemoderný chalan nebo Zlomky poznania byly těmi, jež ovlivnily hudebníky napříč generacemi. Svobodu vyjadřoval právě hudbou a stal se také významnou postavou Sametové revoluce v Bratislavě.
Ti tvořili nezbytný základ jeho inspirace a lásky k hudbě.
uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Bez jejich vlivu by se možná zpívání a hraní na kytaru nikdy nevěnoval.
řekl kdysi zpěvák, který již v raném mládí přišel ke své přezdívce „Meky“.
Jeho láska k "broukům" byla skutečná. I proto se mu často přezdívalo "pátý člen Beatles". I svůj poslední halový koncert v Praze odehrál s kapelou Paula McCartneyho, což o Mekyho fanouškovství vypovídá možná úplně všechno.
Píseň, kterou natočil ve slavném londýnském studiu Abbey Road, kde vznikly právě i největší hity jeho oblíbenců Beatles. Bylo mu šedesát a psal se rok 2012.
Své poslední album vydal před třemi lety pod názvem Double Album. Nahrávka vznikla znovu v Abbey Road, ve Studiu 3, ve spolupráci s producentem Robem Cassem a hvězdnými britskými muzikanty.
píše se na oficiální facebookové stránce zpěváka.
A my to víme, Meky, přesto se ne a ne zbavit pocitu, že možná teď bychom byli rádi za jednu malou milosrdnou lež.
Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, headliner.cz, aktualne.cz, informuj.cz, reflex.cz